A nitrogén műtrágya az egyik legdrágább inputanyag a növénytermesztésben. A kijuttatott szerves vagy szervetlen trágyának csak 40-70 %-a hasznosul a kultúrnövény által. Jelentős arányban (10-50 %) kerül veszteségként a talajvízbe nitrát (NO3-) formában illetve a légkörbe nitrogén (N2), nitrogén-oxid (NO) és dinitrogén-oxid (N2O) gáz formájában környezetszennyezést okozva.

A kulcskérdés, hogy mennyi ideig tudjuk a nitrogént NH4+ formában tartani, mivel ez a forma lényegesen stabilabban képes csatlakozni a negatív töltésű talajrészecskékhez (kolloidokhoz), mint a szintén negatív töltésű NO3-.

A talajban a Nitrosomonas baktériumok felelősek a nitrifikációs folyamatban az ammónia nitritté történő átalakításáért. A nitrifikáció a talajban viszonylag gyorsan végbemegy. Ennek időtartama akár 2-4 hét is lehet, ami elsősorban a talaj és a levegő hőmérsékletétől függ. Az N-Lock™ a nitrogén formák átalakulását gátló készítmény. Hatóanyaga, a nitrapyrin kizárólag a Nitrosomonas baktériumfajok élettevékenységét gátolja a talajban specifikusan. A nitrapyrin nem biocid anyag, nem öli meg a Nitrosomonas baktériumokat, csak akadályozza a metabolizmusukat, ezáltal a növekedésüket. A nitrapyrin hatása a talajban 60-80 napig tart (1. ábra). Ezután a hatóanyag lebomlik ártalmatlan részekre a talajban, a Nitrosomonas baktériumpopuláció regenerálódik és újra teljes erővel zajlik a nitrifikációs folyamat. Azonban ez idő alatt az ammónium degradációja lecsökken és a növények számára nagyobb mennyiségben áll rendelkezésére a nitrogén ammónium-ion formájában. A 60-80 napos periódus letelte után (miután a nitrifikáció újra elindul) pedig nagyobb mennyiségben van jelen felvehető nitrát, amit a növény ekkor hasznosít. Így csökken a nitrogén veszteség és a trágyázás negatív környezeti hatása. Azáltal, hogy a nitrogén felvehető formában marad, növekszik a termés és a minőség.

1. ábra. Az N-Lock™ hatása a talaj ammónium- és nitrátion-tartalmára az állománykezelést követő 1 hónap múlva. Szolnok, 2016. július 3.

Kísérleteink igazolták, hogy kukoricában 5-10 %-kal lehet fokozni a termés mennyiségét. A nagyobb értékeket az intenzívebb nitrogén visszapótlás esetén kaphatjuk.

Takarmány-kukoricaSilókukoricaCsemege-kukoricaHibrid-kukorica
Termés t/haKezeletlen9,326,922,57,0
Kezelt10,030,224,58,0
Különbség0,653,32,01,0
Többlettermés értéke Ft/ha26.00033.00075.000200.000

Forrás: Dow AgroSciences kísérletek 2013-2017.

Kukoricában a vetés előtt kell kijuttatni az alaptrágyával az N-Lock™-ot. Ha folyékony műtrágyával vagy hígtrágyával együtt történik a kijuttatás, akkor tankkeverékben kijuttatható az N-Lock™. Ha szilárd műtrágya kijuttatása történik a vetés előtt (pl. karbamid), akkor a műtrágya kiszórása után az N-Lock™-ot 150-300 l/ha lémennyiséggel ki kell permetezni teljes felületre és magágykészítéssel (pl. kombinátorral) 6-8 cm mélységben be kell dolgozni a talajba.

Az N-Lock™ dózisa 2,5 l/ha, tehát függetlenül a kijuttatott nitrogén mennyiségétől ennyit mindig ki kell juttatni. Kifejezetten javasoljuk az árukukorica mellett siló-, csemege- és vetőmag- előállításban. Ezeknél a termelési céloknál különösen nagy a termésnövekedés értéke.

Az N-Lock™ használatának előnyei:

  • Fokozza a nitrogén hasznosulását.
  • Nagyobb termésátlagok, kisebb környezetterhelés.
  • Egyszerű kijuttathatóság.
  • Az intenzív technológiák elmaradhatatlan eleme.

Az N-Lock™ alkalmazása különösen ott javasolt, ahol intenzív nitrogén utánpótlás történik, ahol 100 kg/ha vagy efeletti N hatóanyagot kijuttatnak, az N-Lock™ felhasználása jövedelmező (2. ábra).

2. ábra. Az N-Lock hatása a kijuttatott nitrogénműtrágya mennyisége szerint kukoricában (2013-15)

Papp Zoltán
Herbicid termékmenedzser
Corteva Agriscience™ A DowDuPont Mezőgazdasági Üzletága

Felhasználás előtt mindig olvassa el és tartsa be a termékeken található címke utasításait!

® ™ A Dow AgroSciences, a DuPont vagy a Pioneer, valamint ezek leányvállalatainak vagy a védjegy tulajdonosainak védjegyei.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás