Hazánkban a felhasznált műtrágyák 70%-a nitrogén tartalmú készítmény, amely túlnyomórészt vetés előtt kerül kijuttatásra. A növények intenzív tápelemfelvétele később, a virágzás-termésnövekedés időszakában zajlik, amikorra akár a nitrogén 40-70%-a elvész. Ezért a kijuttatott tápanyagot a lehető legtovább a növény gyökérzónájában kell tartani.

A nitrogén jelentős arányban (10-50%) kerül veszteségként a talajvízbe nitrát (NO₃⁻) formában (kimosódás), illetve a légkörbe (emisszió) nitrogén (N2), nitrogén-oxid (NO) és dinitrogén-oxid (N2O) üvegház hatású gáz formájában. A talajban előforduló nitrogénformák közül a pozitív töltésű ammónium ion (NH4+) jól kötődik a negatív töltésű talajszemcsékhez (agyagásványok, humuszkolloidok) és viszonylag hosszú ideig a növények gyökérzónájában marad. A negatív töltésű nitrát ion (NO₃⁻) taszítja azokat, így nem tud megkötődni és könnyen kimosódik a talaj felső rétegéből. Ezért a kijuttatott tápanyagot a lehető legtovább ammóniumion formában kell tartani.

Az N-Lock™ alkalmazása különösen előnyös csemegekukorica előállítása esetén

Hatásmechanizmus

A talajban a Nitrosomonas baktériumok felelősek a nitrifikációs folyamatban az ammónia nitritté történő átalakításáért. Az N-Lock™ lassítja a nitrifikációs folyamatot. Tudományosan bizonyított, hogy gátolja a Nitrosomonas baktériumokban található ammónia-monooxigenáz enzim működését, így csökkenti a kimosódás és a denitrifikáció révén történő nitrogénveszteséget. (Campbell és Aleem, 1965.)

Az N-Lock™ hatása a talajban 60-80 napig is eltarthat, ennek köszönhetően hosszan megtartja a nitrogént a növények gyökérzónájában, ezért az jobban hasznosul és elősegíti a termés maximalizálását.

Az N-Lock™ segítségével megnövelt nitrogén hasznosulás miatt csökkenthető-e a kijuttatott nitrogén mennyisége? A válasz egyértelmű: NEM!

Kísérletek igazolták, hogy kukoricában 5-10 %-kal lehet fokozni a termés mennyiségét, de a nagyobb értékeket jellemzően az intenzívebb nitrogén-visszapótlás esetén kaphatjuk. Vagyis a magas adagú nitrogén (100 kg/ha vagy a feletti) és az N-Lock™ együttes használata adja a legjobb hasznosulást!

Az N-Lock™ őszi kalászosban tavasszal az első fejtrágyázással egy menetben az UAN 27+3S folyékony műtrágyával együtt is kijuttatható

Javasolt technológia

Az N-Lock™ alkalmazása különösen ott előnyös, ahol a magas termésátlagok érdekében intenzív nitrogén-utánpótlás történik. Ilyenek pl. a nagy termőképességű kukorica-, repcehibridek, valamint az intenzív búza termesztése, illetve a csemegekukorica-, vagy különböző vetőmagok előállítása.

Kukoricában - vetés előtt, folyékony műtrágyával vagy hígtrágyával tankkeverékben célszerű kijuttatni. Szilárd műtrágya (pl. karbamid) alkalmazása esetén a műtrágya kiszórása után javasolt a kipermetezése, majd 6-8 cm mélységben be kell dolgozni. Ha ez nem történik meg, akkor a hatás kifejtéséhez a kezeléstől számított 2 héten belül 10-15 mm csapadékra van szükség.

Állománykezelés esetén a kukorica 2-10 leveles állapota között kell kijuttatni szántóföldi permetezőgéppel vagy folyékony nitrogén kijuttatására alkalmas sorközművelő kultivátorral (Strip-Till technológia).

Őszi kalászosban és repcében tavasszal az első fejtrágyázással egy menetben az UAN 27+3S folyékony műtrágyával együtt, vagy azt követő 1 héten belül, de legkésőbb az állományzáródásig javasolt kijuttatni.

Keverhetőség

Az N-Lock™ keverhető a kukorica, kalászos gabona vagy őszi káposztarepce posztemergens gyomirtó szereivel, valamint keverhető folyékony nitrogéntartalmú műtrágyákkal, hígtrágyával. Ilyenkor célszerű a szállító-vagy a kijuttató eszköz tartályában, közvetlenül a hígtrágya, folyékony műtrágya (pl. Nitrosol) illetve a biogázfermentációs maradékok kijuttatása előtt a folyadékba keverni.

A KITE Zrt. csomagakciója keretében 24 tonna UAN 27+3S folyékony nitrogén műtrágya + 200 liter N-LOCK inhibitor vásárlása estén kedvezményes áron jut hozzá mindkét termékhez.

Az akció részleteiről kérjük érdeklődjön KITE szaktanácsadójánál!

(x)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás