A klímabarát mezőgazdaság lehet az egyetlen út, amire rá kell lépnünk, hogy elláthassuk a bolygónkat. Ugyanis ahogy eddig gazdálkodtunk, többé már nem működik változatlan formában. De hogyan is lehet alkalmazkodni?

Lassan hetente látnak napvilágot újabb és újabb hírek, fejlemények, és tények a klímaváltozás nyomán. Aminek persze nagy hatása a mezőgazdaságot és annak szereplőit érinti első körben. Elérkezett tehát az idő, hogy aki eddig a homokba dugta a fejét, az is nyitottabb szemmel nézze a világot, és lépéseket tegyen az alkalmazkodás felé.

A klímabarát gazdálkodásról

Mindössze 2010-ig kell visszatekernünk az idő kerekét, ekkor tett lépéseket a Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (röviden FAO). Pontosabban megalkotta azt a filozófiát, ami irányadó lehet a gazdák számára, legyen szó farmról, növényekről, állatokról, vagy akvakultúráról.

Nem csak az afrikai termelőket érinti a változás.
 

A filozófia 3 főbb pontja a következők:

  1. Olyan technológiai fejlődésre van szükség, ami támogatja a gazdálkodókat a munkájuk során a klímaváltozás nyomán. Persze, ehhez pénzre van szükség.
  2. Új stratégiát kell kidolgozni a jelenlegiek helyett, amik illeszkednek a klímaváltozás hatásaihoz
  3. Ösztönözni kell a gazdákat arra, hogy minél kevesebb olyan módszert alkalmazzanak, ami növelheti az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Egységes instrukciókat viszont nincs értelme és nem is lehet megadni, hiszen a klímaváltozás másképp érinti az egyes földrészeket, és termelőket. Abban azonban mindenki egyetért, hogy az éghajlat változásának már most van és lesz is még komoly következménye az agrárszektort érintően.

 
Szakmai konferencia a klímaváltozás és mezőgazdaság kapcsolatáról!

Szeretne többet megtudni a témában? Hogyan lehet és kell alkalmazkodni a magyar gazdáknak is a megváltozott körülményekhez? Mi várható a közeljövőben? Mit érdemes termeszteni, és hogyan? Akkor regisztráljon mielőbb a szeptemberi Gazdag Gazda Konferenciasorozat egyik állomására. Részletes program, előadók és jelentkezés a www.magro.hu/konferencia honlapon.

Első körben a legszegényebb és legforróbb éghajlatú országokat sújtja a változás. Egy tanulmány szerint a kukoricaföldeken több mint 30%-kal kevesebb lesz a hozam 2030-ig Dél-Afrikában. A trópusi régióban úgy tűnik, hogy a növényeket érintő szárazság és a hőmérséklet növekedés következik a sorban, ami végzetes lehet. Sok növény, mint a kukorica és a rizs már most is a tűréshatáruk szélén vannak, már ami a magas hőmérsékletet illeti Afrikában és Dél-Amerikában. De hátrányosan érinti a klímaváltozás a búzát, tealeveleket, de a beporzó rovarokat és az őzeket is szerte a világon.

A tűző nap és a sok csapadék nélküli nap megviseli a növényeket.
 

A hűvösebb éghajlattal rendelkező országokra egyelőre nem vár ilyen kegyetlen közeljövő. Az európai kukoricatermesztés még növekedhet is, hiába emelkedik a hőmérséklet. Az is igaz, hogy Európa nem szenved élelmiszerválságban, sőt, a megtermelt többletet exportálja a fejlődő országokba, amennyiben ez lehetséges. Ugyanis képesek vagyunk elegendő élelmiszert előállítani a föld összes lakója számára, „csupán” az infrastruktúrával és a szállítással van gond.

Újfajta növények vagy új technológiák kellenek

Egy indiai gazdaasszony szárazságtűrő rizst kezdett el termeszteni. A többletet el is tudta adni a gabonapiacon, aminek árát újra befektette, és zöldségeket kezdett el termeszteni, biztosítva ezzel a fontos tápanyagokat a gyermekei számára. Afrikában 20-30%-kal nőtt a szárazságtűrő kukorica termesztésébe bevont földek mérete, ami több mint 20 millió embert látnak el 13 országban. Egy afrikai országban, Száhelben klímabarát erdőgazdaságot is folytatnak. Ez azt jelenti, hogy a növénytermesztést ötvözik a fatermesztéssel, így kivonják a levegőből a káros nitrogént, és a talajba vezetik át. Ezzel 400%-kal nő a betakarított termés mennyisége, míg a levegőben lévő káros gázok mennyiségét megkötik.

Készült a modernfarmer.com cikke, fotója alapján.

Megosztás

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás