A klímabarát mezőgazdaság lehet az egyetlen út, amire rá kell lépnünk, hogy elláthassuk a bolygónkat. Ugyanis ahogy eddig gazdálkodtunk, többé már nem működik változatlan formában. De hogyan is lehet alkalmazkodni?

Lassan hetente látnak napvilágot újabb és újabb hírek, fejlemények, és tények a klímaváltozás nyomán. Aminek persze nagy hatása a mezőgazdaságot és annak szereplőit érinti első körben. Elérkezett tehát az idő, hogy aki eddig a homokba dugta a fejét, az is nyitottabb szemmel nézze a világot, és lépéseket tegyen az alkalmazkodás felé.

A klímabarát gazdálkodásról

Mindössze 2010-ig kell visszatekernünk az idő kerekét, ekkor tett lépéseket a Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (röviden FAO). Pontosabban megalkotta azt a filozófiát, ami irányadó lehet a gazdák számára, legyen szó farmról, növényekről, állatokról, vagy akvakultúráról.

Nem csak az afrikai termelőket érinti a változás.
 

A filozófia 3 főbb pontja a következők:

  1. Olyan technológiai fejlődésre van szükség, ami támogatja a gazdálkodókat a munkájuk során a klímaváltozás nyomán. Persze, ehhez pénzre van szükség.
  2. Új stratégiát kell kidolgozni a jelenlegiek helyett, amik illeszkednek a klímaváltozás hatásaihoz
  3. Ösztönözni kell a gazdákat arra, hogy minél kevesebb olyan módszert alkalmazzanak, ami növelheti az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Egységes instrukciókat viszont nincs értelme és nem is lehet megadni, hiszen a klímaváltozás másképp érinti az egyes földrészeket, és termelőket. Abban azonban mindenki egyetért, hogy az éghajlat változásának már most van és lesz is még komoly következménye az agrárszektort érintően.

 
Szakmai konferencia a klímaváltozás és mezőgazdaság kapcsolatáról!

Szeretne többet megtudni a témában? Hogyan lehet és kell alkalmazkodni a magyar gazdáknak is a megváltozott körülményekhez? Mi várható a közeljövőben? Mit érdemes termeszteni, és hogyan? Akkor regisztráljon mielőbb a szeptemberi Gazdag Gazda Konferenciasorozat egyik állomására. Részletes program, előadók és jelentkezés a www.magro.hu/konferencia honlapon.

Első körben a legszegényebb és legforróbb éghajlatú országokat sújtja a változás. Egy tanulmány szerint a kukoricaföldeken több mint 30%-kal kevesebb lesz a hozam 2030-ig Dél-Afrikában. A trópusi régióban úgy tűnik, hogy a növényeket érintő szárazság és a hőmérséklet növekedés következik a sorban, ami végzetes lehet. Sok növény, mint a kukorica és a rizs már most is a tűréshatáruk szélén vannak, már ami a magas hőmérsékletet illeti Afrikában és Dél-Amerikában. De hátrányosan érinti a klímaváltozás a búzát, tealeveleket, de a beporzó rovarokat és az őzeket is szerte a világon.

A tűző nap és a sok csapadék nélküli nap megviseli a növényeket.
 

A hűvösebb éghajlattal rendelkező országokra egyelőre nem vár ilyen kegyetlen közeljövő. Az európai kukoricatermesztés még növekedhet is, hiába emelkedik a hőmérséklet. Az is igaz, hogy Európa nem szenved élelmiszerválságban, sőt, a megtermelt többletet exportálja a fejlődő országokba, amennyiben ez lehetséges. Ugyanis képesek vagyunk elegendő élelmiszert előállítani a föld összes lakója számára, „csupán” az infrastruktúrával és a szállítással van gond.

Újfajta növények vagy új technológiák kellenek

Egy indiai gazdaasszony szárazságtűrő rizst kezdett el termeszteni. A többletet el is tudta adni a gabonapiacon, aminek árát újra befektette, és zöldségeket kezdett el termeszteni, biztosítva ezzel a fontos tápanyagokat a gyermekei számára. Afrikában 20-30%-kal nőtt a szárazságtűrő kukorica termesztésébe bevont földek mérete, ami több mint 20 millió embert látnak el 13 országban. Egy afrikai országban, Száhelben klímabarát erdőgazdaságot is folytatnak. Ez azt jelenti, hogy a növénytermesztést ötvözik a fatermesztéssel, így kivonják a levegőből a káros nitrogént, és a talajba vezetik át. Ezzel 400%-kal nő a betakarított termés mennyisége, míg a levegőben lévő káros gázok mennyiségét megkötik.

Készült a modernfarmer.com cikke, fotója alapján.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás