A nadrágszíj-parcellák ideje lejárt
Kelet-Európában még a mai napig jellemző, hogy a családi gazdaságok termőföldjei szétszórva, kisparcellákban, egymástól távol helyezkednek el. Ez azonban nem kedvező, mivel sok idő megy el a parcellák közti ingázással. Erre a problémára próbál megoldást találni most a FAO.
A kisparcellák okozta probléma egészen az 1990-es évekig vezethető vissza - vagy éppen a második világháborúig egyes országokban. Ekkor (1990 táján) érkezett el több európai országba a rendszerváltás és ezzel együtt a gazdasági átalakulás is. Albániában például minden család 1,5 hektár földet kapott, négy-öt részre osztva a település különböző pontjain. A folyamat Magyarországon is végbe ment, így hazánkra is jellemzőek az apróra szabdalt földterületek.
A versenyképesség szempontjából azonban ez nem egy ideális rendszer. Egymástól távol fekvő kis földterületekkel nem tudja megállni a helyét a modern mezőgazdaságban egy gazdálkodó. Az ingázás okozta időkiesés és a plusz üzemanyag-fogyasztás komoly költséget jelent.
Hirdetés
Ezen negatív hatások kiküszöbölésére próbálkoznak sok helyen a birtokrendezés bevezetésével a FAO munkatársai. A cél az, hogy a folyamat végére minden háztartás lehetőség szerin egy nagyobb földbirtokkal rendelkezzen a sok kicsi helyett. Ezt csak úgy lehet megoldani, ha mindenki ’bedobja a közösbe’ a saját területeit, majd úgy osztják azokat újra a tulajdonosok között, hogy az egyesített, nagy földbirtok értéke megegyezzen a sok kicsi birtok összértékével.
Az új telekfelosztást természetesen hozzáértő geodéták és földmérők készítik el. Fontos, hogy a projektben részt vevő szakemberek egyszerre értsenek a gazdálkodáshoz, a földhasználathoz, a földnyilvántartáshoz, és a vidéki infrastruktúra-tervezéshez.
Hogy valóban működik az elképzelés, azt egy példa is bizonyítja:
Egri egy falu Macedóniában, ahol egy FAO birtokrendezési projektnek köszönhetően az eredeti 800 kicsi parcellából sikerült 200-at kialakítani, nem is beszélve az út- és öntözési hálózathoz való jobb hozzáférésről. Egri sikeres példája más településekre ösztönzőleg hathat a mostani nagyszabású, az Európai Unió által finanszírozott, földbirtok rendezési program során.
Egy próbálkozást megérne ez a dolog Magyarországon is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés