Kelet-Európában még a mai napig jellemző, hogy a családi gazdaságok termőföldjei szétszórva, kisparcellákban, egymástól távol helyezkednek el. Ez azonban nem kedvező, mivel sok idő megy el a parcellák közti ingázással. Erre a problémára próbál megoldást találni most a FAO.

A kisparcellák okozta probléma egészen az 1990-es évekig vezethető vissza - vagy éppen a második világháborúig egyes országokban. Ekkor (1990 táján) érkezett el több európai országba a rendszerváltás és ezzel együtt a gazdasági átalakulás is. Albániában például minden család 1,5 hektár földet kapott, négy-öt részre osztva a település különböző pontjain. A folyamat Magyarországon is végbe ment, így hazánkra is jellemzőek az apróra szabdalt földterületek.

A versenyképesség szempontjából azonban ez nem egy ideális rendszer. Egymástól távol fekvő kis földterületekkel nem tudja megállni a helyét a modern mezőgazdaságban egy gazdálkodó. Az ingázás okozta időkiesés és a plusz üzemanyag-fogyasztás komoly költséget jelent.

Sokan hallani sem akarnak róla, pedig a birtokrendezéssel sok problémát ki lehetne küszöbölni
 

Ezen negatív hatások kiküszöbölésére próbálkoznak sok helyen a birtokrendezés bevezetésével a FAO munkatársai. A cél az, hogy a folyamat végére minden háztartás lehetőség szerin egy nagyobb földbirtokkal rendelkezzen a sok kicsi helyett. Ezt csak úgy lehet megoldani, ha mindenki ’bedobja a közösbe’ a saját területeit, majd úgy osztják azokat újra a tulajdonosok között, hogy az egyesített, nagy földbirtok értéke megegyezzen a sok kicsi birtok összértékével.

Az új telekfelosztást természetesen hozzáértő geodéták és földmérők készítik el. Fontos, hogy a projektben részt vevő szakemberek egyszerre értsenek a gazdálkodáshoz, a földhasználathoz, a földnyilvántartáshoz, és a vidéki infrastruktúra-tervezéshez.

Hogy valóban működik az elképzelés, azt egy példa is bizonyítja:

Egri egy falu Macedóniában, ahol egy FAO birtokrendezési projektnek köszönhetően az eredeti 800 kicsi parcellából sikerült 200-at kialakítani, nem is beszélve az út- és öntözési hálózathoz való jobb hozzáférésről. Egri sikeres példája más településekre ösztönzőleg hathat a mostani nagyszabású, az Európai Unió által finanszírozott, földbirtok rendezési program során.

Egy próbálkozást megérne ez a dolog Magyarországon is.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás