Hirdetés
Nagy a feszültség a brit vizeken, mert kevés francia hajót engednek halászni
Csak a jelentkező francia hajók negyedének adott halászati engedélyt a brit kormány az Egyesült Királyság part menti vizein. A 47 pályázatból 35-öt elutasítottak, amire heves reakció érkezett francia részről. A tengerügyi miniszter, Annick Girardin szerint a britek ismét megszegték a Brexit-megállapodást, és a francia halászatot politikai céllal akarja túszul ejteni az Egyesült Királyság. Clément Beaune Európa-ügyi miniszter pedig azt mondta, sportszerűtlen döntés született, és lassan elfogy a türelmük. Hozzátette: folytatni fogják a küzdelmet.
Az Euronews cikke szerint a helyzet ráadásul tovább élesedhet a halászati engedély kiadása körül. A Csatorna-szigetekre beadott kérelmeket még nem bírálták el, és ezekből jóval több van: Guernsey-ből 168, Jersey-ből 169 pályázat elbírálására várnak a franciák. Idén tavasszal egyszer már feszültté vált a viszony a két ország között. Akkor a britek hadihajókat vezényeltek ki a Csatorna-szigetekhez, hogy elrettentsék a francia halászhajókat. Heves vita alakult ki Franciaország és az Egyesült Királyság között, miután a brit hatóságok csak a kérelmező francia halászhajók csekély részének adtak halászati engedélyt a brit felségvizeken, holott a brexit-megállapodás alapján ez minden EU-s hajónak járna, amely a brexit előtt brit vizeken halászott.
Már januárban beadtam az igénylést, minden bizonyítékkal és igazolással, ami a rendelkezésemre állt. De nem mentem vele semmire - mondta Jean-Marie Baheu francia halász az AFP hírügynökségnek.
Hirdetés
Maradni kell a francia vizeken?
Az étaples-i halászati szövetség igazgatója, Etienne Dachicourt szerint a régió halászai leginkább októbertől januárig szoktak a brit felségvizeken tartózkodni. Az a probléma, hogy most az EU-s halászflotta 90 százaléka, főleg francia, de belga és holland hajók is a francia vizeken fognak ragadni. Az Egyesült Királysághoz tartozó, de autonóm Jersey szigete 75 francia hajó engedélykérelmét utasította vissza. Az EU halászati biztosa azt mondta, hogy egyelőre nem tudják, milyen alapon születtek ezek a döntések -írta egy másik cikkében az Euronews.
A francia kormány szerint az engedélyek megtagadása ellentétes a brexit utáni viszonyokról szóló megállapodással állítja a francia kormány és válaszlépéseket helyezett kilátásba, amennyiben a brit fél nem változtat a gyakorlatán.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Közel 7 évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra
Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatVinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Több mint 3.300 hirdetés 162 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés