Lehet még mit javítani a hazai gabonatermesztésen, hiszen míg a világon folyamatosan nőnek a termésátlagok, addig Magyarországon a kukoricáé és a búzaé is stagnál - mondta egy siófoki konferencián Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. A szakember szerint bajban lesznek azok a gazdák, akik nem tudnak többet termelni búzából jövőre, mert ha a jelenlegi folyamatok változatlanul mennek tovább, akkor egyre nagyobb lesz az árbevételhiány.

Ahhoz, hogy a 2019-es esztendő gabonatermesztését értékelni lehessen, 2018 augusztusáig kell visszanyúlni. Ekkor egy egészen idén március végéig tartó, fél éves csapadékhiány volt Magyarországon - mondta Petőházi Tamás a Portfolio Agrárszektor 2019 konferencián. Ehhez képest májusban nagyon sok eső esett, ráadásul a hónaphoz képest szokatlanul alacsony hőmérséklet volt. A gazdáknak ilyen körülmények között kellett elkezdeni, illetve félbeszakítani a tavaszi munkákat. Ez az időpont éppen a búza virágzásakor volt, amely ezért több helyen is elhúzódott. Továbbá sok megyében voltak növényvédelmi problémák. Sok helyen nem lehetett rámenni a földekre, így a termelők nem tudtak megfelelően dolgozni, illetve a kártevők ellen védekezni.

Fontos, hogy idejében észbe kapjanak a hazai gabonatermesztők, hogy versenyképesek maradhassanak a nemzetközi piacon is

Búza és napraforgó, termésátlagok

Magyarországon idén az őszi búza termésátlaga hektáronként 5,2 tonna lett, ami nagyon kevésnek számít. 2020 közepére nagy bajban lesznek azok a gazdák, akik ez alatt, vagy éppen ezen a szinten tudnak majd termelni - mondta Petőházi Tamás. A magyar és az uniós gazdák között az a legnagyobb különbség, hogy a hazai termelőknek hektáronként 100-150 ezer forint árbevételhiányuk van a nyugat-európaiakhoz képest. Az elnök szerint mindenképpen növelni kell a termelést, hiszen a termésátlag a világpiacon folyamatosan nő, és a magyar gazdáknak tartaniuk kell ezzel a lépést ahhoz, hogy versenyképesek lehessenek. Sokkal jobb a helyzet a napraforgó esetében. 2019-ben hektáronként 3 tonna volt a termésátlag Magyarországon, ami világrekordnak számít, hiszen ennyit senki sem tud termelni - mondta. Bár augusztusban még egy tonnával többre számítottunk, kukoricából 8 tonnás hektáronkénti átlaggal zártuk az évet. Ezen is lenne mit javítani, és jó volna elérni a 10 tonnás hektáronkénti termésátlagot, ahhoz, hogy megfelelő legyen a termelők árbevétele. A teljes cikket itt lehet elolvasni.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás