A levendulatermesztés hazánkban egyre inkább kezd elterjedni a kertekben, de emellett kiterjedt levendulaültetvényekkel is rendelkezünk. Gondoljunk csak Tihanyra, a levendula hazai fellegvárára. Termesztése nem bonyolult, csak tudni kell a fortélyait. Egy biztos, az ültetési idő rendkívül fontos, ha termeszteni szeretnénk.

Mindegy, hogy kis- vagy nagytételben szeretnénk levendulával foglalkozni. A lényeg, hogy meg tudjuk teremteni azt a közeget, amely a levendula számára ideálisnak mondható.

Jól meg kell gondolni, hová telepítjük ezt a növényt. Az ugyanis 15-20 évig foglalja a kiválasztott területet, vetésforgóba így nem építhető be. Talaj szempontjából nem nevezhető a legigényesebb növénynek. Egy középmély őszi szántás és egy jól elmunkált, tömörített ültetőágy ideális helyéül szolgál.

Telepítésnél és helyválasztásnál figyeljünk arra, hogy a napos, meleg helyeket kedveli a növény, valamint meghálálja a meszes, agyagos, tápanyagban szegényes talajokat. Amennyiben minden körülmény megfelelő, a kifejlett levendula elérheti a 80 centiméteres magasságot, a bokrok átmérője pedig akár 1 méter is lehet!

A levendula egy kimondottan igénytelen növény. Évente egyszer kell visszavágni, ezen kívül különösebb gondoskodást nem igényel. További előnye, hogy kártevői nincsenek, sőt, a szárazságot is jól tűri.

Sok pénzt hoz a levendulatermesztés
 

Telepítése történhet magvetéssel, zöld-, valamint fás dugványozással is. Magvetés esetén sem közvetlenül a szántóföldre juttatjuk ki a magvakat. Előbb palántát nevelünk azokból és az ifjú növényeket ültetjük ki végleges helyükre. Az ültetés szeptember elejétől október végéig tart. A palánták gyökerét vissza kell vágni, majd a gyökérnyaktól számított 4-5 centi mélységre ültetjük kézzel, vagy géppel.

A levendulának elsősorban a virágait hasznosítjuk, amelyeket a teljes virágzás idejében kell betakarítani. A jól időzített aratást a növény meghálálja, akár másodvirágzásra is van esély ősszel. Egy fejlett, másodéves állományban 4-5 kg-os illóolaj-hozamra lehet számítani hektáronként. Harmadik évben már 10-15 kg, negyedik szezonban 17-20 kg, a további években pedig 25-27 kg illóolajat lehet kinyerni a hektáronkénti termésből.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás