A versenyképesség, az élelmiszer-önellátás és a fenntarthatóság hármasának egyensúlyban tartása szükséges ahhoz, hogy hosszú távon is eredményes és fenntartható legyen az agrárium. Ezt Nagy István agrárminiszter mondta az amerikai Kongresszus Mezőgazdasági Bizottságának elnökével, Glenn Thompsonnal történt találkozóján, Washingtonban. A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy a szélsőséges időjárás globális kihívások elé állítja hazánkat is, amit egyedül nem tudunk megoldani, ezért számítunk az olyan szövetségesekre, mint az Egyesült Államok. 

A klímaváltozás hatásainak leküzdéséhez és társadalmi elvárásoknak történő megfeleléshez elengedhetetlen a precíziós mezőgazdasági technológiák alkalmazása. A folyamatos változások következtében ma már nem művelhetünk úgy földet, ahogy azt apáink tették - fogalmazott. Az klímaváltozásért nem lehet a gazdatársadalmat felelőssé tenni. Szövetségesek és barátok kellenek, hogy a termelőket meg tudjuk védeni. Nem veszélyeztethetjük az élelmiszer ellátást, de az unokáink számára is biztosítani kell az élhető környezetet – tette hozzá a politikus az Agrárminisztérium cikke szerint.

Nagy István agrárminiszter arra emlékeztetett, hogy a szélsőséges időjárás globális kihívások elé állítja hazánkat is, amit egyedül nem tudunk megoldani, ezért számítunk az olyan szövetségesekre, mint az Egyesült Államok. A tárcavezető mellett a képen Alexis Taylor, az Egyesült Államok kereskedelempolitikáért felelős agrárminiszter-helyettes látható

Megújulás és együttműködés

A miniszter kitért arra is, hogy a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar alapjaiban újul meg, az Egyesült Államok pedig egyszer már komoly szerepet játszott a hazai agrárium modernizálásában, amire most is szeretnénk támaszkodni. Nagy István az agráriumban lévő generációváltásra is felhívta a figyelmet. Perspektívát kell adni azzal kapcsolatban, hogy érdemes gazdálkodni, ami nem pusztán egy szakma, hanem egy életforma. 

Amennyiben a magyar fiatalok megtanulják a tengeren túli technológiákat és kapcsolatokat építenek ki az Egyesült Államokban, akkor később a gazdasági együttműködések területén is még eredményesebbek lehetünk. Továbbá az is lényeges, hogy a Magyar Országgyűlés és a Kongresszus Mezőgazdasági Bizottsága még szorosabban együttműködjön egymással, így sokkal jobban fel lehet hívni a társadalom figyelmét a mezőgazdaság nélkülözhetetlen szerepére és az agráriumban zajló változásokra. Ha a gazdaság jól működik, akkor az agrárpolitika is sikeres – fogalmazott.

A további eredményes együttműködés érdekében Nagy István hivatalos látogatásra hívta a Kongresszus Mezőgazdasági Bizottságának elnökét Magyarországra. 

Nagy István agrárminiszter az amerikai Kongresszus Mezőgazdasági Bizottságának elnökével, Glenn Thompsonnal találkozott Washingtonban

Az élelmiszer- és feldolgozóipar témáiról is szó volt

Nagy István agrárminiszter az Egyesült Államok kereskedelempolitikáért felelős agrárminiszter-helyettesével, Alexis Taylorral is egyeztetett 2023. május 9-én Washingtonban. A magyar tárcavezető tájékoztatta partnerét, hogy hazánk alapjaiban újítja meg az élelmiszer- és feldolgozóiparát. Egyetértettek, hogy ebben a munkában nagy szerepet játszhatnak a kétoldalú tudományos, oktatási és a gazdasági kapcsolatok, melyeket tovább kell erősítenünk. 

Csak a legmodernebb technológiákkal és ismeretek birtokában lehet a magyar agrárium hosszú távon is versenyképes és sikeres, ezért nagyon fontos, hogy miniszter-helyettes asszony megerősítette, hogy a folyamatban számíthatunk az Egyesült Államok tapasztalataira és tudására. A megbeszélésen szóba kerültek még állategészségügyi, kereskedelmi és növénynemesítési kérdések is, amelyekkel kapcsolatban további tárgyalások várhatóak.

A magyar küldöttség az AIM for Climate konferencián is részt vett

Nagy István ugyancsak részt vett Washingtonban az AIM for Climate konferencián, ahol kifejtette, hogy  Magyarország elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelemben. A tárcavezető beszédében leszögezte, hogy a szélsőséges időjárás komoly kihívások elé állítja az agráriumot és a gazdákat is. A tavalyi történelmi aszály a magyar mezőgazdasági területek 30 százalékát tette tönkre. A nehézségekre közösen kell megoldást találnunk.

Washingtoni útja során a magyar tárcavezető találkozott Ted McKinney volt agrárminiszter-helyettessel. Az egyeztetésen szóba kerültek az ukrán gabonaexport magyar piacot érintő nehézségei és az azokra adott válaszok is.

Nagy István agrárminiszterrel szemben Alexis Taylor, az Egyesült Államok kereskedelempolitikáért felelős agrárminiszter-helyettese

Fotók: Pelsőczy Csaba

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás