Idén több élő szarvasmarhát exportáltunk eddig, mint egy évvel ezelőtt, de közben marhahúsból kevesebbet viszünk külföldre és az értéke is csökkent. Honnan származik a hazai élőmarha-import legnagyobb része és hová kerülnek a hazai marhák? Részletek cikkünkben!

Fellendülni látszik a magyar marhapiac, ugyanis az AKI vágási adatai szerint élősúlyban kifejezve 16 százalékkal több marhát vágtak le 2015. január és augusztusa között, mint egy évvel korábban. 2,4 százalékkal több fiatal bikát, 7,6 százalékkal több tehenet, míg 90 százalékkal több üszőt küldtek vágóhídra a termelők.

A vágások számának emelkedésével párhuzamosan a magyar élőmarha-export is erősödött, méghozzá 20 százalékkal. Az élő marháknak a fő úticél Törökország, Ausztria és Libanon. A három ország közül Törökországba került a legtöbb állat, mintegy 6 milliárd forint értékben küldtünk nekik szarvasmarhát. Közben Libanonba 43 százalékkal kevesebb szarvasmarhát exportáltunk, mint egy évvel ezelőtt, de Ausztria például 9 százalékkal több élő állatot kapott tőlünk idén, mint tavaly.

Erősödött a hazai élőmarha-export 2015-ben
 

Hazánk élőmarha-importja 6 százalékkal csökkent idén a 2014-es mennyiséghez képest. Ami nem változott: az élő szarvasmarhák több, mint egyharmada Németországból érkezik hazánk területére.

Az élő marha kivitel erősödése közben a marhahús exportja 4 százalékkal csökkent, értéke pedig 3 százalékkal kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. Ezzel szemben a marhahús-import volumene 6 százalékkal, míg értéke 10 százalékkal gyarapodott.

Hazánkba a fiatal bika ára stagnált, a vágótehén ára 9,5 százalékkal, a vágóüszőé pedig 10,6 százalékkal emelkedett. Az élő állatok drágulásával a feldolgozott termékek ára is emelkedett. A csontos marhahús frissen félben termék feldolgozói értékesítési ára, valamint a csontos marhahús frissen negyedben (eleje) termék ára egyaránt 1 százalékkal, a csontos marhahús frissen negyedben (hátulja) termék ára 2,6 százalékkal emelkedett a megfigyelt időszakban. A KSH adatai szerint a marharostélyos fogyasztói ára 2 százalékkal volt magasabb 2015 szeptemberében az egy évvel korábbinál.

Forrás: AKI

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás