Idén több élő szarvasmarhát exportáltunk eddig, mint egy évvel ezelőtt, de közben marhahúsból kevesebbet viszünk külföldre és az értéke is csökkent. Honnan származik a hazai élőmarha-import legnagyobb része és hová kerülnek a hazai marhák? Részletek cikkünkben!

Fellendülni látszik a magyar marhapiac, ugyanis az AKI vágási adatai szerint élősúlyban kifejezve 16 százalékkal több marhát vágtak le 2015. január és augusztusa között, mint egy évvel korábban. 2,4 százalékkal több fiatal bikát, 7,6 százalékkal több tehenet, míg 90 százalékkal több üszőt küldtek vágóhídra a termelők.

A vágások számának emelkedésével párhuzamosan a magyar élőmarha-export is erősödött, méghozzá 20 százalékkal. Az élő marháknak a fő úticél Törökország, Ausztria és Libanon. A három ország közül Törökországba került a legtöbb állat, mintegy 6 milliárd forint értékben küldtünk nekik szarvasmarhát. Közben Libanonba 43 százalékkal kevesebb szarvasmarhát exportáltunk, mint egy évvel ezelőtt, de Ausztria például 9 százalékkal több élő állatot kapott tőlünk idén, mint tavaly.

Erősödött a hazai élőmarha-export 2015-ben
 

Hazánk élőmarha-importja 6 százalékkal csökkent idén a 2014-es mennyiséghez képest. Ami nem változott: az élő szarvasmarhák több, mint egyharmada Németországból érkezik hazánk területére.

Az élő marha kivitel erősödése közben a marhahús exportja 4 százalékkal csökkent, értéke pedig 3 százalékkal kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. Ezzel szemben a marhahús-import volumene 6 százalékkal, míg értéke 10 százalékkal gyarapodott.

Hazánkba a fiatal bika ára stagnált, a vágótehén ára 9,5 százalékkal, a vágóüszőé pedig 10,6 százalékkal emelkedett. Az élő állatok drágulásával a feldolgozott termékek ára is emelkedett. A csontos marhahús frissen félben termék feldolgozói értékesítési ára, valamint a csontos marhahús frissen negyedben (eleje) termék ára egyaránt 1 százalékkal, a csontos marhahús frissen negyedben (hátulja) termék ára 2,6 százalékkal emelkedett a megfigyelt időszakban. A KSH adatai szerint a marharostélyos fogyasztói ára 2 százalékkal volt magasabb 2015 szeptemberében az egy évvel korábbinál.

Forrás: AKI

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás