Forradalminak tekinthető változás indult be a mezőgazdaságban felhasznált technikai eszközök piacán. Egyre népszerűbbek az úgynevezett vertikális talajművelő gépek, amelyek a talajművelésben a hagyományosnak tekintettnél jobb minőséget és gazdaságosságot produkálnak. A gyártók is reagáltak erre és egyre-másra dobják piacra igen meggyőző eszközeiket.

Nagy változást nyújtanak a vertikális talajművelő gépek a talajművelésben

Hatalmas változás eredményezett néhány éve a nemzetközi mezőgazdasági géppiacon a vertikális talajművelés csatlakozása a technológiák közé. Ennek a lényege az, hogy a gépek függőlegesen (vertikálisan) mozgatják át a talajt úgy, hogy közben a szármaradványokat is átvágják. Ezzel a módszerrel jóval hatékonyabb a művelés és javul a gazdálkodás eredményessége.

Hamarosan felváltják a hagyományos művelést a vertikális talajművelő gépek - Fotó: Pixabay, Hemmo
Egyre ismertebb és elismertebb technológia

A vertikális talajművelő gépek egyre több gazdaságban kapnak szerepet. A gépek a földeken gyorsan, de csak néhány centiméter mélyen dolgoznak, és a szármaradványok nagy részét pedig a földfelszínen hagyják. Egyes mezőgazdasági gépgyártók ezért most olyan vertikális talajművelő gépeket és eszközöket dobnak piacra, amelyek még intenzívebb művelést tesznek lehetővé.

Az új modellek futása erőteljesebb lesz és a talajt mélyebben művelik meg. Fontos kiemelni a technológiában, hogy így a gépek nagyobb mennyiségű földdel keverik össze a szármaradványokat. Léteznek olyan gépek is, amelyekben a kezelők már a vezetőfülkéből állíthatnak a tárcsákon, hogy azok működése könnyebben igazodhasson a változó terepviszonyokhoz.

Több éven át közel azonos mélységben történő, hagyományos talajműveléssel tömörödés alakul ki, amely útját állja a gyökérzet fejlődésének. A felső, lazább talajrétegből a gyökerek emiatt nem nyúlnak le a mélyebb rétegekbe. Oldalra térnek ki, és ennek akár 50 százalékos terméskiesés is lehet a következménye. Ilyenkor a vízháztartás sem működik, és a jó talaj „indikátorai”, a földigiliszták sem találják meg a számukra fontos életkörülményeket.

Függőlegesen behatoló művelőszerszámokkal ezek a tömörödött rétegek áttörhetők. Ezzel a talajrések és törésvonalak alulról felfelé alakulnak ki. A kapillaritás javul, és az egyenletes felszínű, morzsalékos talaj több nedvességet képes befogadni és megtartani. Ezáltal a növény terméskilátásai jobbak lesznek.

Forrás: Agrárszektor

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás