Olyan, minden korábbinál nagyobb változások és átalakulások történnek a mezőgazdasági inputanyagok piacán, amelyek a növényvédelmet is alapvetően érintik. Ezek jelentősen befolyásolhatják a hosszabb távú felhasználási lehetőségeket azzal, hogy az Európai Unió a növényvédő szereknél jelentős csökkentést irányzott elő. Milyen változásokra számíthatnak a gazdálkodók? Mit tehetnek a gyártók, és hogyan változhat meg a felhasználható növényvédő szerek köre, illetve milyen új termékek jelenhetnek meg a piacon?

Az Agrárszektor írta meg, hogy az Európai Unió a növényvédő szereknél jelentős csökkentést irányzott elő a következő években. Az Európai Bizottság azt szeretné elérni, hogy a mezőgazdasági ágazat szereplői 2030-ra a jelenleginél 50 százalékkal kevesebb növényvédő szert használjanak fel. A portál erről kérdezte meg a legnagyobb növényvédelmi cégeket.

Nagy változások és átalakulások történnek a mezőgazdasági inputanyagok piacán, amelyek a növényvédelem helyzetét is alapvetően érintik - Fotó: Magro.hu, CSZS, Baracska

Szalkai Gábor, a Bayer Hungaria Kft. közkapcsolati és fenntarthatósági vezetője elmondta, hogy a mostani, kihívásokkal teli szabályozási környezetben is az európai és a magyar gazdáknak hatékony és hatásos megoldásokra törekszenek, mindezt pedig az Unió elvárásaival összhangban. Ennek szellemében a cég éves szinten 4,9 milliárd eurót fordít fejlesztésre, 18 ezer kollégájuk dolgozik világszerte a kutatási és fejlesztési területen. A szakember szerint az uniós növényvédőszer engedélyezés a legszigorúbb a világon, ezt tükrözik a hatóanyag kivonások, amelyek minden vállalatot érintenek. Ezért a vállalat folyamatosan az olyan új hatóanyagok kifejlesztésén dolgozik, amelyek eleget tesznek az uniós szabályozásban meghatározott feltételeknek, de figyelmet fordítanak arra is, hogy a már piacon lévő hatóanyagaik igazoltan megfeleljenek a folyamatosan változó követelményeknek. A vállalat továbbá azon is dolgozik, hogy helyettesíteni tudják a technológiában a kivonásra kerülő hatóanyagaikat. A hatóanyag fejlesztésein kívül elengedhetetlen, hogy figyeljenek a kijuttatás technikára, a növényvédőszerek biztonságos, okszerű és szakszerű felhasználására. Ugyanakkor ki kell emelni, hogy fejlesztéseknél szempont az is, hogy mindenképpen elkerüljék az esetleges rezisztenciát, az elérhető hatóanyagok csökkenése ellenére is az integrált, komplex megoldások alkalmazása fog az előtérbe kerülni.

Szigorú feltételeknek kell megfelelni a növényvédelem területén

Szalkai Gábor beszélt arról is, hogy az EU növényvédőszer engedélyezési rendszerének szigorú követelményei biztosítják, hogy csak olyan hatóanyagok, növényvédőszerek kerüljenek forgalomba, amelyek megfelelnek ezen előírásoknak és biztonságosan használhatók. A döntéseknek tudományos vizsgálatokkal, eredményekkel alátámasztva, átlátható és világos szabályrendszer szerint kell történniük. A szakember szerint meg kell mutatni, hogy a mezőgazdaság és a növényvédelem szakértelemmel, okszerűen és szakszerűen alkalmazva a fenntarthatóságot szolgálja. A mezőgazdasági termelők nem a probléma forrásai, hanem lehetőséget jelentenek a fejlődésre - fogalmazott. Szalkai Gábor kiemelte, hogy az elmúlt időszakban a hatóanyagok betiltása és korlátozása gyakorlatilag minden termesztett kultúrát érzékenyen érintett. A szakember szerint a biológia készítményeknek megvan a helye a technológiában, adott esetben helyettesíteni tudják a kémiai növényvédő szereket. A növényvédelem eszköztárának integrált, szak- és okszerű alkalmazása jelentheti a megoldást, természetesen hatékonyak lehetnek a mechanikai-, biológiai-, kémiai-védekezési módszerek is. A kérdés, hogy az adott helyen, az adott probléma megoldásában melyik módszer vagy mely módszerek kombinációja a leghatékonyabb - közölte.

Kihívásokat okoz a változás

Dobai Tibor, a Syngenta kereskedelmi vezetője a portál kérdésére elmondta, hogy a vállalatnak is okoz kihívásokat az uniós szabályozási környezet megváltozása, ám ezek jó részét évekkel előre látni lehetett, így a jelenleg futó fejlesztések irányát az új elvárások mentén tudták meghatározni. A szakember szerint a növényvédelmi termékek fejlesztése mellett biológiai termékek, biostimulánsok, valamint a minél hatékonyabb felhasználást segítő precíziós kijuttatási technológiák bevezetésére is készülnek. A növényvédőszerek felhasználásának csökkentését illetően Dobai Tibor rámutatott, hogy az említett 50 százalékos csökkentés az Európai Unió összvállalása. Ezen belül a tagállamok egyedileg határozzák meg a céljaikat és ezt kell validáltatniuk az Unióval 2021 decemberéig. Magyarországon az éves növényvédőszer-felhasználás jelenleg 1,7 kg/hektár/év, ezzel messze az uniós átlag alatt van (ami 2 kg fölötti), köszönhetően a jól kiépített magyar hatósági kereteknek, illetve a mezőgazdaságban dolgozó növényvédelmi szakirányítók felkészültségének.

A biológiai növényvédő szerek kapcsán kapcsán Dobai Tibor kifejtette, hogy ezeknek a termékeknek már ma is helyük van az integrált növényvédelmi programokban, a jövő pedig egyértelműen egyre inkább róluk fog szólni. A cég is rendkívül komoly erőforrásokat rendelt ezekre a fejlesztésekre az utóbbi években. A biológiai növényvédő szerek mellett a biostimulánsokat is érdemes megemlíteni, amelyek a növények anyagcsere-folyamatainak és saját, ősidőktől kódolt védekezési mechanizmusainak tökéletesítése révén hatnak - fogalmazott.

Költségek, feltételek és megoldások a hatékony növényvédelem érdekében

Borsos László, a Corteva Agriscience ügyvezető igazgatója az uniós szabályozás megváltozása, és ennek a gyártókra háruló terhei kapcsán elmondta, hogy a termékek felülvizsgálata az új szabályoknak megfelelően nagy költségekkel jár. A cég azon termékei, melyek nem mennek át ezen az új feltételrendszeren, kivonásra kerülnek. Ez az utóbbi 2-3 évben évenként akár több terméket is érinthetett. A kieső termékek forgalmát új termékek piaci bevezetésével hozásával pótoltuk és pótoljuk most is – mondta a szakember. A növényvédőszerek felhasználásának csökkentésével kapcsolatban Borsos László több kérdést is megfogalmazott, amelyek még válaszra, avagy tisztázásra szorulnak.

Borsos László beszélt arról is, hogy a visszajelzések azt mutatják, hogy a gazdálkodók akkor elégedetlenek hatóanyagok visszavonásával, ha azokat nem lehet érdemlegesen új termékkel pótolni és emiatt veszélybe kerülhet a termelés minősége és mennyisége. Nem beszélve a gazdaság haszontermeléséről. A növényvédelmi cégek azon dolgoznak, hogy a kieső termékek pótlása, új hatóanyagok, termékek kifejlesztésével minél hamarabb megvalósuljon. Ez esetenként nem azonnali, de jó úton haladnak. Ezen a téren az innovatív, fejlesztő cégek járnak elöl, a generikákkal foglalkozók pedig lemaradnak – fogalmazott a szakember.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás