Nagyon drága, mégis több fogyott belőle: 1 milliárddal költöttek többet külföldi paradicsomra a magyarok, mint tavaly
Gyenge éve volt a szántóföldi paradicsomtermesztőknek a szélsőséges időjárás miatt, közel 20 százalékkal csökkent a megtermelt mennyiség tavalyhoz képest. Azonban a szántóföldi paradicsom ára a visszaeső termelési szint ellenére is nyomott maradt. Ahogy egész Európa, úgy Magyarország is fokozott importra szorult idén a piros bogyójú termésből. A friss portéka ára pedig egész évben magas maradt.
A Mezőhír számolt be róla, hogy a WPTC októberi előrejelzése szerint Magyarországon az ipari paradicsom mennyisége a 2019. évihez képest 18 százalékkal 82 ezer tonnára csökkenhet 2020-ban. A termelés Európában is hektikusan alakult. Az ipari paradicsom mennyisége Olaszországban 7 százalékkal 5,16 millió tonnára nőtt, Spanyolországban pedig 17 százalékkal 2,65 millió tonnára, Portugáliában 10 százalékkal 1,26 millió tonnára csökkent 2020-ban az előzetes becslések alapján. Magyarországon az év első 9 hónapjában bő 1 milliárd forinttal költöttek többet a fogyasztók import paradicsomra. A 2019-es 2,89 milliárd forint után 2020-ban 4,04 milliárdot fordítottak a magyarok külföldi paradicsomra. A behozott mennyiség 14 százalékkal 13,6 ezer tonnára emelkedett. A legtöbbet beszállító Spanyolországból 30 százalékkal 5,62 ezer tonnára, Hollandiából pedig 41 százalékkal 1,58 ezer tonnára bővült a külföldi paradicsom behozatala. Ugyanakkor Németországból és Olaszországból ötödével csökkent az import.
10-20 százalékkal került többe a friss paradicsom
A NAIK-AKI piaci jelentése szerint a Budapesti Nagybani Piacon a gömb típusú paradicsom ára átlagosan 11 százalékkal (497 forint/kilogramm), a fürtösé 19 százalékkal (696 forint/kilogramm), a koktélparadicsomé 2 százalékkal (1106 forint/kilogramm) volt magasabb az 1–49. héten az előző év megegyező időszakához képest. Eközben a nyári hónapokban a paradicsom ára alacsonyabb volt, mint az előző évben. A cikk szerint ilyenkor a hazai paradicsom uralja a piacot. Az Európai Bizottság adatai alapján a paradicsom nettó termelői ára a tagországok átlagát tekintve 1,07 euró volt kilogrammonként 2020 októberében: Hollandiában és Spanyolországban alacsonyabb, Olaszországban és Franciaországban magasabb volt a közösség átlagánál. Az EU egésze nettó beszállítónak számít paradicsomból. A legtöbb áru Marokkóból érkezik a közösségbe, ahonnan 4 százalékkal 272 ezer tonnára nőtt az import 2020 első 8 hónapjában az előző év azonos időszakához képest - írták.
Hirdetés
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés