Gyenge éve volt a szántóföldi paradicsomtermesztőknek a szélsőséges időjárás miatt, közel 20 százalékkal csökkent a megtermelt mennyiség tavalyhoz képest. Azonban a szántóföldi paradicsom ára a visszaeső termelési szint ellenére is nyomott maradt. Ahogy egész Európa, úgy Magyarország is fokozott importra szorult idén a piros bogyójú termésből. A friss portéka ára pedig egész évben magas maradt.

A Mezőhír számolt be róla, hogy a WPTC októberi előrejelzése szerint Magyarországon az ipari paradicsom mennyisége a 2019. évihez képest 18 százalékkal 82 ezer tonnára csökkenhet 2020-ban. A termelés Európában is hektikusan alakult. Az ipari paradicsom mennyisége Olaszországban 7 százalékkal 5,16 millió tonnára nőtt, Spanyolországban pedig 17 százalékkal 2,65 millió tonnára, Portugáliában 10 százalékkal 1,26 millió tonnára csökkent 2020-ban az előzetes becslések alapján. Magyarországon az év első 9 hónapjában bő 1 milliárd forinttal költöttek többet a fogyasztók import paradicsomra. A 2019-es 2,89 milliárd forint után 2020-ban 4,04 milliárdot fordítottak a magyarok külföldi paradicsomra. A behozott mennyiség 14 százalékkal 13,6 ezer tonnára emelkedett. A legtöbbet beszállító Spanyolországból 30 százalékkal 5,62 ezer tonnára, Hollandiából pedig 41 százalékkal 1,58 ezer tonnára bővült a külföldi paradicsom behozatala. Ugyanakkor Németországból és Olaszországból ötödével csökkent az import.

Sokkal több külföldi paradicsom érkezett Magyarországra 2020-ban, mint egy évvel előtte - Fotó: Magro.hu, CSZS, Veresegyház

10-20 százalékkal került többe a friss paradicsom

A NAIK-AKI piaci jelentése szerint a Budapesti Nagybani Piacon a gömb típusú paradicsom ára átlagosan 11 százalékkal (497 forint/kilogramm), a fürtösé 19 százalékkal (696 forint/kilogramm), a koktélparadicsomé 2 százalékkal (1106 forint/kilogramm) volt magasabb az 1–49. héten az előző év megegyező időszakához képest. Eközben a nyári hónapokban a paradicsom ára alacsonyabb volt, mint az előző évben. A cikk szerint ilyenkor a hazai paradicsom uralja a piacot. Az Európai Bizottság adatai alapján a paradicsom nettó termelői ára a tagországok átlagát tekintve 1,07 euró volt kilogrammonként 2020 októberében: Hollandiában és Spanyolországban alacsonyabb, Olaszországban és Franciaországban magasabb volt a közösség átlagánál. Az EU egésze nettó beszállítónak számít paradicsomból. A legtöbb áru Marokkóból érkezik a közösségbe, ahonnan 4 százalékkal 272 ezer tonnára nőtt az import 2020 első 8 hónapjában az előző év azonos időszakához képest - írták.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás