Ahogy a Föld más nyersanyagaiból, a termőtalaj mennyiségéből is évről évre kevesebb van. Az elmúlt 40 évben a mezőgazdasági területek harmadát kellett kivonni a művelésből, mert annyira leromlott az állapotuk. Egyre több olyan kutatási eredmény születik, amely azt igazolja, hogy a termőtalaj fennmaradása veszélybe került. Eközben a Föld népessége egyre nő, több élelmiszerre van szükség, ám azok tápértéke a talaj mennyiségének csökkenése és minőségének romlása miatt drasztikusan csökken.

Az Agrárágazat oldalon a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók
Szakmai Szervezetének képviseletében Daoda Zoltán írta meg, hogy több hatás okozza a talaj termékeny felszíni rétegének vékonyodását, fogyását és terméketlenné válását. Ilyen például a talajerózió, az elsavasodás, az elszikesedés, a lemosódás és az elsivatagosodás. A jelenlegi talajpusztulási folyamatokról készített felmérések azt mutatják, hogy éves szinten mintegy 75 milliárd tonna termőtalaj tűnik el a földfelszínről.

Egyre fogy a termőtalaj, ami sokkal nehezebbé és drágábbá teszi a földművelést - Fotó: Magro.hu - CSZS

Ilyen ütemben pusztul a talaj

A helyzet a talaj pusztulása szempontjából Kínában a legrosszabb. Ott 57-szer gyorsabban pusztulnak a talajok, mint ahogyan újratermelődnének. Európában ez az arány 17-szeres, Észak-Amerikában 10-szeres, Ausztráliában 5-szörös. A talajpusztulás egyik eredménye, hogy kevesebb ásványi anyag tud felszívódni a növényekbe. Ezáltal azok terméseinek, gyökereinek egyre kevesebb lesz az ásványianyag- és tápanyagtartalma. Az elsősorban a bizonyos talajtípusoknál nem indokolt szántásra és rossz menedzsmentmódszerekre visszavezethető erózió miatt eltűnő termőföld egyébként valójában nem tűnik el. A levegőbe kerülve porviharokat kavar, a vízbe jutva pedig folyók és tengeröblök élővilágát teszi tönkre. Ám a legnagyobb baj az, hogy a földre is nagyon kedvezőtlen hatással van. A hozamok nem csökkennek ugyan, de a hozamra vetített műtrágyaköltség egyre magasabb. Az alig pislákoló talajélettel rendelkező föld pedig csak veszít a termőképességéből és a szerves anyagából.

Szervesanyag a talajban

Pedig a talaj termékenységének egyik legmeghatározóbb tényezője a benne található szerves anyag, azon belül is a humusz mennyisége és minősége. A humusz tápanyagot szolgáltat, javítja a talajszerkezetet, valamint az ásványi alkotókkal együtt kolloidokat képez. A Szent István Egyetem által végzett kutatás kimutatja, hogy a talaj termékenységének csökkenése miatt a takarmány- és élelmiszernövények ásványi anyag-tartalma számottevően csökkent az elmúlt 30 év során. Amennyiben az 1975-ös adatokat vesszük 100 százaléknak, akkor az árpa 2005-re 35,4 százalékos, a búza 50 százalékos, a kukorica 31 százalékos, a burgonya mindössze 9,52 százalékos, a sárgarépa pedig csak 4 százalékos ásványi anyag-tartalommal rendelkezett az 1975-ös értékekhez képest.

A gyökérhegyeken a növény leadja a fotoszintézis során nyert energiából a felesleget cukrok formájában a különféle mikrobák felé. Ezáltal a jó termőképességű talajhoz az kell, hogy a lehető legtöbb ideig növény fejlődjön benne. Ehhez folyamatosan érdemes szinten tartani, lehetőség szerint pedig észszerű mértékben növelni a termőtalajok szervesanyag-tartalmát. Amennyiben lehetséges, szervestrágyázással. Továbbá a szemtermésen kívüli valamennyi növényi részt (levél, szár, gyökér stb.) szétzúzást követően ajánlott bekeverni a talajba, hogy a gazdák ne okozzanak veszteséget önmaguknak a tápanyagok elengedésével. Érdemes a talaj tápanyag-szolgáltató, vízmegtartó képességét növelni. Mindennek irányított hatékonyságát szervesanyag-lebontó talajbaktériumokkal lehet jelentősen megtámogatni - írta Daoda Zoltán.

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás