A palántanevelés során gyakran előfordul, hogy a korábban kikelt palánták szára elvékonyodik, megbarnul, a növénykék elfeküdnek a talaj felszínén, majd el is pusztulnak. A gombák által okozott betegség elleni legbiztosabb védekezés a megelőzés, de több kertész tapasztalatai szerint a palántadőlés ellen a kamillateával is sikeresen fel lehet venni a harcot.

A palántadőlést több, mikroszkopikus méretű, talajlakó gombafaj jelenléte és elszaporodása idézi elő - írja a www.balintgazda.hu oldalra hivatkozva a Kiskertblogger. Ezek a gombák különösen akkor nagyon aktívak, ha a palántanevelő edény talaja tömött, levegőtlen, savanyú kémhatású, túl sok a nedvesség a talajban, továbbá ha a helyiség hőmérséklete – különösen éjszaka – melegebb a kelleténél (26-28 fok).

Több kertész is arról számolt be, hogy érdemes kamillateát használni a palántadőlés ellen

A palántadőlés kialakulása ellen a legbiztosabb védekezés a megelőzés. Ezért palántanevelésre minden esetben csak friss, fertőtlenített virágföldet kell használni. Ha nincs ilyenünk, akkor a rendelkezésre álló földet érdemes a konyhai sütőben 60-80 fokra felhevíteni, hogy az esetleg benne levő gombaspórák megsemmisüljenek.

A cikk azt írja, hogy az internetes tapasztalatok szerint a palántadőlés megelőzhető kamillateás beöntözéssel. Az alkalmazás előtt azonban győződjünk meg róla, hogy az általunk palántaföldként használt ültetőközeg steril és a cserepek is tiszták. Továbbá biztosítani kell a palánták környezetében a megfelelő légáramlást, é nem szabad a magokat túl közel ültetni egymáshoz. Ezen kívül nagyon fontos, hogy ne öntözzük túl a földet és a felszín ne legyen folyamatosan nedves.

Enyhe kamillatea főzet, rendszeresen a palántaföldre permetezve

A palánták helyes előkészítése után egy kihűlt gyenge kamillatea főzetet tegyünk egy szórófejes flakonba. A teát hetente 2-3 alkalommal permetezzük a palántaföldre, így jó eséllyel megóvhatjuk a növényeinket a palántadőléstől. Szintén megelőzésként érdemes vetés előtt a magokat 2-3 órára beáztatni a kamillateába, mert az olyan gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, amellyel eredményesen felvehetjük a harcot a talajban található kórokozók ellen.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás