Még januárban regisztráltak be az Európai Bizottságnál egy polgári kezdeményezést, amely a glifozát hatóanyag végleges betiltását követeli. A szabályok szerint egy év alatt kell összegyűjteni 1 millió aláírást az unió 7 tagállamából, hogy a kezdeményezést meg is tárgyalják a döntéshozók.

Nem is tétlenkedtek sokáig a glifozát ellen tiltakozók, komoly kampányba kezdtek, aminek meg is lett az eredménye. 5 hónap alatt sikerült összegyűjteni az 1 millió aláírást, így most a kezdeményezők már a 2 milliót tűzték ki célul, hogy még nagyobb hangsúlyt adjanak követelésüknek. Bár ez jogi értelemben már nem oszt, nem szoroz, az EU végrehajtó testülete 3 hónapon belül köteles napirendre tűzni a témát.

Ez az akció egyébként a polgári kezdeményezés intézményének bevezetése óta a valaha volt legnépszerűbb, ugyanis az unió összes tagállamából érkeztek aláírások. Nem csak magánszemélyek pártolják a kezdeményezést, a támogatók között van például a Greenpeace és a WeMove.EU polgári mozgalom is.

Újabb fordulat érkezhet a glifozát ügyben?
 

Az ügy nagyon egyszerűnek tűnik: megvannak az aláírások, betiltják a glifozátot… de ez nem lesz ilyen könnyű. Ugyanis a glifozáttal kapcsolatos vita már sok hónapja, éve húzódik és mindig mindenki mást mond a szerről. 2015-ben a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség felvette a glifozátot a feltehetően rákkeltő szerek listájára. Ekkor még úgy tűnt, könnyű lesz betiltani a szert, ha már úgy is veszélyessé minősítették. Idén tavasszal azonban az Európai Vegyianyag Ügynökség értékelésében már azt írták, hogy a glifozát semmilyen mértékben nem minősíthető rákkeltőneknehéz követni, igaz?

A legutóbbi állásfoglalás ellenére – és az aláírások miatt - az Európai Bizottság még kiállhat a glifozát betiltása mellett, az uniós végrehajtó testületet azonban nehéz lesz meggyőzni. A közelmúltban jelezték ugyanis, hogy szándékukban áll a glifozát engedélyeit további 10 évvel meghosszabbítani.

Amennyiben valami csoda folytán mégis sikerül betiltani a hatóanyagot, a Monsanto lehet a legnagyobb vesztese a történetnek. Az amerikai cég volt ugyanis, aki a hetvenes években piacra dobta – és szabadalmaztatta is – Roundub nevű, glifozát hatóanyagú, totális gyomirtó szerét. A szabadalom 2000-ben lejárt, azóta többen is forgalmazzák a terméket más néven, más összetétellel. Az unióban viszont a hatóanyag 2017-re 25 százalékos részesedéssel van jelen a piacon, nagy érvágás lenne, ha betiltanák a Monsanto találmányát.

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás