Nagyot bukott idén a cseresznyeágazat
Eddig is tisztában voltak vele a gazdasági elemzők és maguk a gyümölcstermesztők is, hogy a cseresznyeágazat súlyos veszteségeket szenvedett el idén, de erre most már bizonyíték is van. A legfrissebb jelentés szerint a külföldi beszállítók sem tudják megmenteni a helyzetet.
Magyarországon elég népszerű a cseresznye, mintegy 2898 hektáron termesztik a gyümölcsöt. Átlagosan 9,4-11 ezer tonna körül alakul az éves termésmennyiség. Idén azonban ez másképp alakult. A húsvét utáni fagyok, valamint a megszokottnál erőteljesebb természetes gyümölcshullás miatt ugyanis 20 százalékkal kevesebb cseresznye termett idén hazánkban a megszokottnál.
Az AKI információi szerint már tavaly változás volt megfigyelhető a cseresznyepiacon, ugyanis a friss cseresznye kivitele 1018 tonnára csökkent az előző évi 1062 tonnáról. Sokan bíztak abban, hogy a gyenge hazai termést majd szépen kiegészíti az import cseresznye, de nem így lett.
Hirdetés
Az amúgy sem túl acélos cseresznyeimportunk – éves szinten összesen 140 tonna – ugyanis mélyponton van, köszönhetően a partner országok hasonlóan rossz szezonjának. Franciaországból például a szokott mennyiség 60 százaléka, 8,9 tonna cseresznye érkezett be idén. Németországgal sem jártunk jobban. Ott a termés 50-70 százalékát vitték el a tavaszi fagyok, így ők sem tudták hazánkba exportálni a megszokott mennyiséget.
A kínálat csökkenése persze az árak növekedésével járt. A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi korai cseresznye a 20. héten lépett piacra. A hazai cseresznyét az árösszehasonlítás időszakában (20–24. hét) a tavalyinál átlagosan 4 százalékkal magasabb áron (722 forint/kilogramm) kínálták.
A budapesti fogyasztói piacokon a 20. héten 1500 forint/kilogramm áron jelent meg a magyarországi korai cseresznye. A kínálat bővülésével a 24. hétre 550-1200 forint/kilogrammra csökkent a cseresznye fogyasztói ára.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés