Eddig is tisztában voltak vele a gazdasági elemzők és maguk a gyümölcstermesztők is, hogy a cseresznyeágazat súlyos veszteségeket szenvedett el idén, de erre most már bizonyíték is van. A legfrissebb jelentés szerint a külföldi beszállítók sem tudják megmenteni a helyzetet.

Magyarországon elég népszerű a cseresznye, mintegy 2898 hektáron termesztik a gyümölcsöt. Átlagosan 9,4-11 ezer tonna körül alakul az éves termésmennyiség. Idén azonban ez másképp alakult. A húsvét utáni fagyok, valamint a megszokottnál erőteljesebb természetes gyümölcshullás miatt ugyanis 20 százalékkal kevesebb cseresznye termett idén hazánkban a megszokottnál.

Az AKI információi szerint már tavaly változás volt megfigyelhető a cseresznyepiacon, ugyanis  a friss cseresznye kivitele 1018 tonnára csökkent az előző évi 1062 tonnáról. Sokan bíztak abban, hogy a gyenge hazai termést majd szépen kiegészíti az import cseresznye, de nem így lett.

Így alakultak a cseresznyeárak idén hazánkban (Forrás: AKI)
 

Az amúgy sem túl acélos cseresznyeimportunk – éves szinten összesen 140 tonna – ugyanis mélyponton van, köszönhetően a partner országok hasonlóan rossz szezonjának. Franciaországból például a szokott mennyiség 60 százaléka, 8,9 tonna cseresznye érkezett be idén. Németországgal sem jártunk jobban. Ott a termés 50-70 százalékát vitték el a tavaszi fagyok, így ők sem tudták hazánkba exportálni a megszokott mennyiséget.

A kínálat csökkenése persze az árak növekedésével járt. A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi korai cseresznye a 20. héten lépett piacra. A hazai cseresznyét az árösszehasonlítás időszakában (20–24. hét) a tavalyinál átlagosan 4 százalékkal magasabb áron (722 forint/kilogramm) kínálták.

A budapesti fogyasztói piacokon a 20. héten 1500 forint/kilogramm áron jelent meg a magyarországi korai cseresznye. A kínálat bővülésével a 24. hétre 550-1200 forint/kilogrammra csökkent a cseresznye fogyasztói ára.

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás