Nagyot lendíthet a biológiai növényvédő szerek hazai piacán az új KAP
Nagy lökést adhat a biológiai növényvédő szerek hazai forgalmának, hogy a közeljövőben a TÉSZ-eknek a kapott normatív támogatások minimum 10%-át környezetvédelmi intézkedésekre kell fordítaniuk. Erről, illetve, hogy milyen termékeket ajánl mindehhez a Biocont Magyarország Kft., a cég szaktanácsadójával, Péter Zoltánnal, a Magro.hu munkatársa beszélgetett.
A 2020 utáni közös agrárpolitika még sok bizonytalanságot hordoz magában, de – az előzetes hírek szerint - várható benne egy olyan változás, ami a biológiai növényvédelmet még inkább vonzóvá teheti. Mi ez és milyen hatása lehet?
Az Európai Unió tagországaiban, így hazánkban is régóta lehetősége van a zöldség- és gyümölcstermelőknek Termelői Értékesítői Szerveződésekbe tömörülni, így előnyösebb piaci érdekérvényesítést tudnak elérni a nagyobb mennyiségű árualap és a biztosabb szállítási lehetőségeknek köszönhetően.
A TÉSZ-ek a speciális, nekik járó támogatásokat az Agrárminisztérium által jóváhagyott operatív programok és azok végrehajtása alapján kapják meg. A forrásokat például hűtőház építésére, eszközpark bővítésére lehet igénybe venni, esetleg a működési költségeket tudják csökkenteni. Ennek a forrásnak a jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint, minimum 5%-át környezetvédelmi intézkedésekre kell fordítani.
Hirdetés
Ez lehet akár egy meglévő épület energiahatékonyságának a javítása, a hűtőkapacitás növelése vagy energiatakarékossági intézkedés, lehet újabb, hatékonyabb, kevésbé környezetszennyező gépeknek a beszerzése, de ilyen intézkedés lehet többek között, a növényvédelmi készítményeknél a környezetet kevésbé terhelő készítmények használata. Várhatóan ez fog megváltozni oly módon, hogy a jövőben kapott normatív támogatások minimum 10%-át kell a TÉSZ-eknek környezetvédelmi intézkedésekre fordítaniuk.
Mikor várható ez a változás?
A következő uniós költségvetésről egyelőre még nincs döntés, de 2021 már nagy valószínűséggel átmeneti év lesz, amit alátámaszt, hogy már el is készült az átmeneti évre vonatkozó szabályok tervezete. Egészen addig a régi rendszer működik, tehát 5%-ot kell környezetvédelmi intézkedésekre fordítani. Az új, 10%-os határra vonatkozó információit már az Államkincstár és az AM is közzé tette, hogy a TÉSZ-ek fel tudjanak készülni erre a változásra. Módosítani kell az operatív tervet, meghatározni a környezetterhelés csökkentését szolgáló intézkedéseket és ennek a keretében lehet tervet készíteni a hagyományos növényvédő szereknek az ökológiai gazdálkodásban is engedélyezett készítményekkel való kiváltására. Jóváhagyás után pedig, az elfogadott tervek megfelelő végrehajtása esetén tarthatnak igényt a termelők a célzott támogatásra.
Milyen technológiákat, termékeket tud javasolni mindehhez az Önök cége?
A Biocont Magyarország Kft. biológiai növényvédő szerekből álló termékportfóliója erre nagyon alkalmas.. Gondolok itt például a granulózis vírusra, ami az almamoly elleni védekezésben nyújt hatékony segítséget.
Megemlíthetném a Bacillus thuringiensis készítményeinket is, amelyekkel többféle lárvakártétel ellen léphetünk fel eredményesen sokféle növénykultúrában, a csemegekukoricától, a szőlőn és a zöldségeken keresztül, az almáig. A legelterjedtebb, a molyok elleni védekezésben a lárvák elpusztítására alkalmas Dipel DF. Ez egy sok kultúrában felhasználható termék, tehát a gyümölcsökben károsító több molyfaj (almamoly, barackmoly, keleti gyümölcsmoly) vagy a szőlőmoly hernyóit ugyanúgy el tudja pusztítani, mint a szántón károsító fajok (kukoricamoly, gyapottok bagolylepke) lárváit.
Fontos kiemelni az ugyancsak a molyok ellen alkalmazható feromonos légtértelítéses technológiánkat, amit éppen a közelmúltban sikeresen beillesztettünk egy operatív programba. Ezzel több mint 100 hektár almáskertnek sikerült így megoldani a légtértelítéses védelmét.
A feromon légtértelítés általában egy, néhány termék esetében két moly fajnak az ivari feromonját tartalmazza. Az alma esetében létezik a csak almamoly ellen hatékony Isomate C TT és az az almamoly és az almailonca feromonját is tartalmazó Isomate CLR névre hallgató készítmény, amellyel így mind a két faj ellen tudunk egyszerre védekezni. Hasonló a szőlőtermesztésben alkalmazható Isonet L Plus, ami pedig a tarka- és a nyerges szőlőmolyok ivari feromonját is tartalmazza. A hazai piacon még a keleti gyümölcsmoly és szilvamoly elleni Isomate OFM Rosso FLEX és a paradicsommoly elleni Isonet T elérhető.
A feromon légtértelítés technológiával a termelő csökkenteni tudja a növényvédő szer költségeit, amellett, hogy egy nagyon környezetkímélő technológiával bővíti a palettáját. Továbbá az értékesítésben jelentős szerepet játszó hipermarketek – az általuk történő zöldség- és gyümölcsforgalmazáshoz - szigorú elvárásokat támasztanak a szermaradékok szintjét illetően. Ezekkel a technológiákkal viszont a követelményeknek meg lehet felelni és ezáltal egy könnyebben eladható, jobb minőségű terméket tudunk biztosítani a vásárlók részére.
Milyen aktuális növényvédelmi problémákra hívná fel a gazdák figyelmét?
Általános probléma idén a nagyon száraz, aszályos időjárás. Ilyen körülmények között a gombafertőzésekkel kevésbé kell számolni, viszont az idei évben a rovarkártételek száma biztosan növekedni fog. Pont azért, mert a rovaroknak ideális a száraz, meleg és kevésbé csapadékos időjárás. A bogyós gyümölcsöknél és bodzánál például máris sok visszajelzés érkezik a levélbolhák kártételéről és egyre fokozódik a levéltetvek nyomása is.
Az idén a legnagyobb gondot eddig a fagy jelentette. Itt arra szeretném leginkább felhívni a figyelmet, hogy annak ellenére, hogy a gyümölcsösökben idén nem várható nagy termés, attól még az ültetvényeinket meg kell védenünk a károsítók ellen, mert az alacsony termésmennyiség miatt várhatóan jók lesznek a gyümölcsárak, emellett az idei védekezések elhagyása negatív hatással lenne a következő évi termésre is.
A szőlőtermesztők, nagy gondokkal küzdenek. A koronavírus-járvány miatt az éttermi borfogyasztás nagyon lecsökkent, rengeteg borász nem tudja a termékeit a tervezett ütemben és volumenben értékesíteni. Kérdéses, hogy alacsonyabb bevételek mellett hogyan tudják a költségeiket finanszírozni és hogy az idei termés fogadására mekkora kapacitást tudnak felszabadítani, . Náluk – a gondok miatt - a háttérbe szorulhat a növényvédelem.
Az egyik „slágertéma” viszont még most következik. Ezt pedig a cseresznye- és meggytermesztő gazdák számára a cseresznyelégy rajzása jelenti. Az első egyedeket már sikerült sárga ragacslappal megfogni idén, ami azt jelzi, hogy az ellenük történő védekezés rövidesen, egy-két héten belül megkezdődhet.
Az almamoly első nemzedékének lárvakelése is hamarosan elkezdődik, így az ellenük való védekezés is időszerű a napokban.
Biocont Magyarország Kft.
www.biocont.hu
6000 Kecskemét, Vértes u. 7.
06-76-320-645
office@biocont.hu
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés