Nagyot nőhet az ipari paradicsom termesztése Magyarországon
Egy jelentős beruházásnak köszönhetően a mostani 1500 hektár helyett 2018-ban már 2000 hektáron folyhat ipari paradicsom termesztése Magyarországon.
Mély hullámvölgyből jött ki a hazai ipari paradicsom termesztése. 6-7 évvel ezelőtt a termelés és a feldolgozás is mélyponton volt, azóta pedig már nagyot fejlődött az ágazat.
A további ugrásszerű fejlődést a régió egyik legnagyobb feldolgozójának többlépcsős beruházása garantálhatja, a jövőre várt bővülést az idén nyáron átadott üzem alapozhatja meg.
Hirdetés
Az évtized elején összesen 17-18 ezer tonna ipari paradicsomot takarítottak be itthon a gazdálkodók, ekkor félő volt, hogy nemcsak a termelés, hanem a feldolgozás is megszűnik az országban
- mondta a Magyar Idők kérdésére Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a FruitVeb elnöke. Az ágazat azonban az Univer vállalat beruházásainak köszönhetően megmenekült, a termelés pedig a többszörösére emelkedett.
Az idén közel 1500 hektáron termesztettek ipari paradicsomot a gazdálkodók. Az előzetes becslések szerint 120-125 ezer tonna jut a feldolgozókhoz. Jövőre pedig minden eddiginél dinamikusabb bővülésre számíthatunk.
Az Univer kecskeméti telephelyén augusztus végén adták át Közép-Európa legnagyobb és egyik legkorszerűbb paradicsomfeldolgozó üzemét. A társaság ezzel 140 ezer tonnára növelte a kapacitását, ami a tavalyi év kétszerese. A beruházás eredményeként a gazdálkodók jövőre 2000-2200 hektáron ültethetnek paradicsomot.
Az ipari paradicsom sikeréhez a termőterület növelése mellett a technológiai fejlesztés is hozzájárult. Az európai uniós kvóta megszűnése után a termelők rájöttek, hogy az árak nem fognak emelkedni, a bevétel pedig csak a hatékonyság javításával növelhető. Ezt is tették.
A folyamat során a gyengébbek kihullottak, s csak a legjobbak maradtak a piacon. Ma már tényleg világszínvonalú a technológia, korszerű az öntözés és a növényvédelem. Így nem meglepő, hogy már legalább annyi paradicsom kerül le egy hektárról, mint a spanyol vagy az olasz ültetvényeken. Sőt, néhány termelő már megközelítette a világelsőnek tartott kaliforniai átlagot is.
Az állomány 70-75 százaléka palántázott, a többit pedig a gazdák magról vetik. A tudatos fajtaválasztás mellett az ágazatban ezzel a módszerrel tudják szélesíteni a betakarítási időszakot. A palántázott, korai érésű termény után a gyárak felárat fizetnek. Ez is arra ösztönzi a termelőket, hogy elnyújtsák a szezont. A feldolgozóknak ugyanis kockázatos lenne, ha a partnereik szeptemberben egyszerre adnák le a termést.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés