Egy jelentős beruházásnak köszönhetően a mostani 1500 hektár helyett 2018-ban már 2000 hektáron folyhat ipari paradicsom termesztése Magyarországon.

Mély hullámvölgyből jött ki a hazai ipari paradicsom termesztése. 6-7 évvel ezelőtt a termelés és a feldolgozás is mélyponton volt, azóta pedig már nagyot fejlődött az ágazat.

A további ugrásszerű fejlődést a régió egyik legnagyobb feldolgozójának többlépcsős beruházása garantálhatja, a jövőre várt bővülést az idén nyáron átadott üzem alapozhatja meg.

Az évtized elején összesen 17-18 ezer tonna ipari paradicsomot takarítottak be itthon a gazdálkodók, ekkor félő volt, hogy nemcsak a termelés, hanem a feldolgozás is megszűnik az országban

- mondta a Magyar Idők kérdésére Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a FruitVeb elnöke. Az ágazat azonban az Univer vállalat beruházásainak köszönhetően megmenekült, a termelés pedig a többszörösére emelkedett.

Az idén közel 1500 hektáron termesztettek ipari paradicsomot a gazdálkodók. Az előzetes becslések szerint 120-125 ezer tonna jut a feldolgozókhoz. Jövőre pedig minden eddiginél dinamikusabb bővülésre számíthatunk.

Az Univer kecskeméti telephelyén augusztus végén adták át Közép-Európa legnagyobb és egyik legkorszerűbb paradicsomfeldolgozó üzemét. A társaság ezzel 140 ezer tonnára növelte a kapacitását, ami a tavalyi év kétszerese. A beruházás eredményeként a gazdálkodók  jövőre 2000-2200 hektáron ültethetnek paradicsomot.

Mély hullámvölgyből jött ki a hazai ipari paradicsom termesztése
 

Az ipari paradicsom sikeréhez a termőterület növelése mellett a technológiai fejlesztés is hozzájárult. Az európai uniós kvóta megszűnése után a termelők rájöttek, hogy az árak nem fognak emelkedni, a bevétel pedig csak a hatékonyság javításával növelhető. Ezt is tették.

A folyamat során a gyengébbek kihullottak, s csak a legjobbak maradtak a piacon. Ma már tényleg világszínvonalú a technológia, korszerű az öntözés és a növényvédelem. Így nem meglepő, hogy már legalább annyi paradicsom kerül le egy hektárról, mint a spanyol vagy az olasz ültetvényeken. Sőt, néhány termelő már megközelítette a világelsőnek tartott kaliforniai átlagot is.

Az állomány 70-75 százaléka palántázott, a többit pedig a gazdák magról vetik. A tudatos fajtaválasztás mellett az ágazatban ezzel a módszerrel tudják szélesíteni a betakarítási időszakot. A palántázott, korai érésű termény után a gyárak felárat fizetnek. Ez is arra ösztönzi a termelőket, hogy elnyújtsák a szezont. A feldolgozóknak ugyanis kockázatos lenne, ha a partnereik szep­temberben egyszerre adnák le a termést.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás