Nagyot nőtt a Romániában élő európai bölények száma
Remek hírek érkeztek az európai bölény fennmaradásáról. Az Európában zajló természetvédelmi tevékenység következtében már nem tekinthető többé veszélyeztetett fajnak. A bölények vadonba való visszahelyezése az 1950-es években kezdődött el világszerte, Romániában pedig 2012-ben történt ez meg. A legnagyobb populációk ma Lengyelországban, Fehéroroszországban és Oroszországban találhatók, de közülük csak nyolcnak akkora a mérete, hogy hosszú távon genetikai szempontból is életképes legyen.
Az Origo számolt be róla, hogy a populáció növekedése az európai bölényfajok (Bison bonasus) hosszú távú megőrzésének az eredménye. A kedvező folyamat Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) szerint már indokolja, hogy a veszélyeztetett kategóriából a mérsékelten fenyegetett kategóriába kerüljenek a Vörös Listán. A faj fennmaradása a természetvédelmi intézkedésektől függ. Ilyen a bölények megfelelő élőhelyre való költöztetése az életképes állományok létrehozása érdekében, valamint az ember és a patás együttélésének előmozdítása.A cikk szerint Romániában ma már több mint 100 egyed él 3 különböző területen: a Vânători Neamț Nemzeti Parkban, a Fogarasi-hegységben és a Szárkő-hegységben. Európa legnagyobb, 65 bölény feletti populációja az utóbbi helyen található.
Azt már a Mel.hu oldal írta meg, hogy a 2003-as 188-ról mára több mint 6200-ra nőtt az európaibölény-állomány. A legnagyobb növekedés a szabadon barangoló bölénypopulációban Romániában található, ezen belül is a Vânători Neamț Nemzeti Parkban, a Fogarasi-hegységben és a Szárkő-hegységben. Az utóbbi területen található több mint 65 bölényes állományt a WWF Romania és a Rewilding Europe hozta létre.
Hirdetés
Élet a romániai bölények számára
A LIFE Bison projekt 2016-ban indult, és 2021. március 30-án zárul le. Feladata egy olyan életképes bölénypopuláció létrehozása Romániában, amely a vadonban szaporodna. A projekt célja a bölények ökoturisztikai tervként történő felhasználása is, amely a helyi közösségeket segíti. A LIFE Bison projekt társfinanszírozása a LIFE Program, az Európai Unió 1992-ben létrehozott környezetvédelmi és éghajlat-politikai finanszírozási eszköze. A vadonban született bölényborjak számszerű növekedése és a helyi közösségek támogatása jó jelek arra nézve, hogy a bölények ismét visszatérhetnek ezekre a számukra ősi földekre. Ám ne felejtsük el, hogy a fajra továbbra is különféle fenyegetések leselkednek, az élőhelyek elvesztésétől a törvénykezési folyamatok kétértelműségéig – írta egy sajtóközleményben Marina Drugă, a LIFE Bison projektmenedzsere. Úgy gondoljuk, hogy csak közös munkával biztosíthatjuk, hogy az elmúlt 70 évben elért eredmények ne csökkenjenek, hanem további pozitív változásoknak lehessünk tanúi – tette hozzá.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés