Remek hírek érkeztek az európai bölény fennmaradásáról. Az Európában zajló természetvédelmi tevékenység következtében már nem tekinthető többé veszélyeztetett fajnak. A bölények vadonba való visszahelyezése az 1950-es években kezdődött el világszerte, Romániában pedig 2012-ben történt ez meg. A legnagyobb populációk ma Lengyelországban, Fehéroroszországban és Oroszországban találhatók, de közülük csak nyolcnak akkora a mérete, hogy hosszú távon genetikai szempontból is életképes legyen.

Az Origo számolt be róla, hogy a populáció növekedése az európai bölényfajok (Bison bonasus) hosszú távú megőrzésének az eredménye. A kedvező folyamat Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) szerint már indokolja, hogy a veszélyeztetett kategóriából a mérsékelten fenyegetett kategóriába kerüljenek a Vörös Listán. A faj fennmaradása a természetvédelmi intézkedésektől függ. Ilyen a bölények megfelelő élőhelyre való költöztetése az életképes állományok létrehozása érdekében, valamint az ember és a patás együttélésének előmozdítása.A cikk szerint Romániában ma már több mint 100 egyed él 3 különböző területen: a Vânători Neamț Nemzeti Parkban, a Fogarasi-hegységben és a Szárkő-hegységben. Európa legnagyobb, 65 bölény feletti populációja az utóbbi helyen található.

Bölények a Szárkő-hegységben - Fotó: WWF Romania

Azt már a Mel.hu oldal írta meg, hogy a 2003-as 188-ról mára több mint 6200-ra nőtt az európaibölény-állomány. A legnagyobb növekedés a szabadon barangoló bölénypopulációban Romániában található, ezen belül is a Vânători Neamț Nemzeti Parkban, a Fogarasi-hegységben és a Szárkő-hegységben. Az utóbbi területen található több mint 65 bölényes állományt a WWF Romania és a Rewilding Europe hozta létre.

https://www.youtube.com/watch?v=JldkW1dCJpI
14 bölény a déli Kárpátokban

Élet a romániai bölények számára

A LIFE Bison projekt 2016-ban indult, és 2021. március 30-án zárul le. Feladata egy olyan életképes bölénypopuláció létrehozása Romániában, amely a vadonban szaporodna. A projekt célja a bölények ökoturisztikai tervként történő felhasználása is, amely a helyi közösségeket segíti. A LIFE Bison projekt társfinanszírozása a LIFE Program, az Európai Unió 1992-ben létrehozott környezetvédelmi és éghajlat-politikai finanszírozási eszköze. A vadonban született bölényborjak számszerű növekedése és a helyi közösségek támogatása jó jelek arra nézve, hogy a bölények ismét visszatérhetnek ezekre a számukra ősi földekre. Ám ne felejtsük el, hogy a fajra továbbra is különféle fenyegetések leselkednek, az élőhelyek elvesztésétől a törvénykezési folyamatok kétértelműségéig – írta egy sajtóközleményben Marina Drugă, a LIFE Bison projektmenedzsere. Úgy gondoljuk, hogy csak közös munkával biztosíthatjuk, hogy az elmúlt 70 évben elért eredmények ne csökkenjenek, hanem további pozitív változásoknak lehessünk tanúi – tette hozzá.

https://www.youtube.com/watch?v=ZrNaWq1FHDc

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás