A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara együttműködési megállapodásokat kötött; erős a magyar vízügy nagyhatalmi pozíciója; a tojásé nem, de a tej alapára nőhet; jók a gyümölcsök terméshozam kilátásai; új biobor fajtát mutattak be. A részletekért olvassa el agrárhír-összefoglalónkat!

A Magro.hu piactéren a kaktusz választék nagy jelenleg

Az egyre melegebb és szárazabb nyári napok tavaly is sok tűzesetet eredményeztek a mezőgazdaságban. A tendencia megállítása érdekében a NAK és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a héten megállapodást kötött együttműködési tevékenységükről. Ezáltal közös továbbképzésekkel, gyakorlatokkal, helyszíni bejárásokkal hatékonyabbá tennék a mezőgazdasági létesítményekkel, aratási, betakarítási tevékenységekkel összefüggő tűzesetek megelőzését (pl: felmérik a leginkább veszélyeztetett létesítményeket). Mindezt oly módon, hogy tájékoztató és figyelemfelhívó anyagokat dolgoznak ki (pl: kiürítési tervek), melyekhez a NAK tagjai hozzáférhetnek. Emellett megállapodás született a NAK és a Dísznövény Szövetség és Terméktanács között is, mellyel a dísznövény ágazat fejlesztését támogatnák, versenyképességét javítanák. Becslések szerint legalább 35-40 milliárd forintos árbevételt biztosít a dísznövények termesztése éves szinten (ez megduplázható lehetne), melyet jelenleg 2500-3000 hektáron művel több ezer család.

Hírek szerint tovább erősödött hazánk vízügyi nagyhatalmi pozíciója. Bár a tavalyi áradásokkal szemben is megfelelően védekeztünk, a szárazságból adódóan nagy küzdelem folyik a mezőgazdasági területeken. Az elképzelések szerint az új vízstratégia jelenthet megoldást a problémára, amelyben az öntözővíz a gazdák számára ingyenes lenne. A vízkormányzáshoz szükséges víztározók és országos szinten 103.000 km hosszúságú vízügyi létesítmények rendbehozatala már folyamatban van.

Termékpiaci információk

A tyúkokat szabadon tartani nagy költséget róna a tenyésztőkre

A kontinens túltermelése és a karácsony óta felhalmozott készletek, az alacsony árú import és a jelentős méreteket öltő fekete piac együttes hatását a közelgő húsvéti ünnep sem lesz képes tompítani – a tojás nyomott ára (M-es 18-20 Ft/db, S-es 3-4 Ft-al olcsóbb) nem fog nőni a kiemelt időszakban sem a gazdák szerint. Az ágazat kifehérítése nagy segítséget jelentene, a jelenlegi 3,2-3,4 millió tojótyúk állomány (mely folyamatosan csökken, mivel a tenyésztők a válság miatt inkább levágásra ítélik az állatokat) 5-6 millióra növelhető.

A tej alapárának növekedése várható az átmeneti kínálatbővülés eredményeként a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szerint: 99 Ft-tól 103 Ft-ra nő a kg-onkénti ár 2014.04.01 és 2015.03.31 között. A terméktanács a dömpingárak alkalmazásától, a diszkriminatív árképzéstől, és a tisztességtelen magatartástól is óva inti a piac szereplőit. A 2014/15-ös kvótaév I. negyedévére 102 Ft/kg-os árat becsül a tanács.

Bár a kora tavaszi jó idő a gyümölcsösök előrehaladottabb fejlődését eredményezte, a tél csapadékhiány miatt öntözésre, a nagyszámú kártevők miatt pedig fokozott növényvédelemre lesz szükség. Mindezek ellenére jónak ígérkezik a terméshozam az idei évet illetően.

Már virágzik a szilva, barack és cseresznye, hamarosan az alma is
 

Új bioborfajta került bemutatásra, melyet a Mészáros-Borház Borászati Kft és a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Intézete fejlesztett ki gyakori gombabetegségeknek ellenálló szőlőfajtából. Az 1996 óta tartó visszakeresztezések nyomán készült fajta ellenáll a peronoszpórának és lisztharmatnak is, ám a további megfigyelés még 2021-ig is eltarthat.

 

Az agrárhír-összefoglaló az MTI hírei alapján készült.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás