Augusztusban válik igazán szembetűnővé az erős napsugárzás és nagy meleg hatása a növényekre. Almán, szőlőn, paprikán figyelhetünk fel a napégésre, ami kierjedt barnás foltokat okoz a termésen. A kertben nyaraltatott szobanövények levele is károsodhat, csakúgy, mint a világos levelű díszbokrok, díszfák lombja.

A nyár második felében általában tovább emelkedik a hőmérséklet, erősebb a napsugárzás, ami egy határon túl káros a növényekre – figyelmeztet a magyarmezogazdasag.hu írása.

Speciális lombtrágyákkal, fényvisszaverő anyagokkal lehet tompítani a napsugárzás káros hatását

Ahogy az ember bőrét, a növényeket is az UV-B sugárzás károsítja, aminek az erőssége az utóbbi évtizedekben mérhetően nőtt.

Ha a fényerősség meghaladja a 40-45 ezer luxot, fennáll a napégés veszélye a napsugárzásnak kitett felszíneken.

A kalcium, a kálium és a mikroelemek szintje az érdekes

A napsütötte oldalon akár 18 °C-kal is jobban fölmelegszenek a termések. Ezek kevésbé képesek párolgással hűteni magukat, mint a levelek. A napperzselés súlyosságában közrejátszik a fajtaérzékenység, például a Granny Smith alma vagy a Rajnai rizling szőlő könnyen károsodik ily módon. További befolyásoló tényező az erőnlét, a kedvező tápanyag-ellátottság, amiben elsősorban a kalcium, a kálium és a mikroelemek szintje az érdekes.

Minden olyan mikroelemre nagy szükség van, amelyik részt vesz a szövetek szilárdságának kialakításában. Ilyen például a szilícium és a bór. A vízellátás pedig a már említett párologtatás miatt lényeges, ugyanis azzal hatékonyan hűtik magukat és a környezetüket a növények.

A napégés megelőzésére többféle módszert vethetünk be, az egyik az árnyékolás, amihez zöld hálót használhatunk, vagy a növények saját lombozatát hívjuk segítségül. A nyári metszés során hagyjunk meg kicsit több árnyékoló hajtást, és ne szedjük le a leveleket a termés körül. Ezzel nem gátoljuk a színeződést, mert körülbelül 30 °C fölött amúgy sem halad megfelelően.

Speciális lombtrágyákkal, fényvisszaverő anyagokkal lehet még tompítani a napsugárzás káros hatását.

Növénykondicionáló, lombtrágya, műtrágyakeverék

Prosilicon szilikát- és káliumtartalmú növénykondicionáló szer, amit maximum 0,5-0,7% töménységben érdemes kijuttatni. Almában, szőlőben jól használható a napégés ellen, cseresznyében, meggyben a gyümölcsrepedést lehet csökkenteni vele. További előnye, hogy ellenállóbbá teszi a növényeket a lisztharmattal szemben.

Hasonló hatású a kalciumot, nitrogént, szilíciumot, cinket és mangánt tartalmazó Ino Green lombtrágya: erősíti a bőrszövetet és csökkenti a párolgást, ezzel a szárazságtól is védi a növényeket. Ezeket a sejtfalerősítő anyagokat megelőző módon, 3-6 alkalommal javasolt használni.

Gold Dry mikroelemes műtrágyakeverék, kimondottan a napégés megelőzésére. Kaolint, bórt, mangánt és cinket tartalmaz, fényes felületet képez a gyümölcsön.

Fehér, könnyen letörölhető-lemosható bevonatot alkot a felületen a DeccoShield, ami mikronizált kalcium-karbonát. Különlegessége, hogy átengedi a hasznos fényt, viszont erősen szórja az UV-sugárzást, és jó az esőállósága, valamint közvetlenül felvehető kalciummal látja el a növényt.

Green Miracle is csökkenti a napégést és párolgást, nem szennyezi a termést, vízvisszatartó hatása is van. Hatóanyagai zsíralkoholok, ezt is megelőzésként, 2-7 alkalommal használjuk 0,3%-os koncentrációban. Különösen hasznos lehet hőségnapok előtt kijuttatva.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás