Megtalálták ausztrál kutatók annak a módját, hogy káros anyag kibocsátása nélkül állítsanak elő ammóniát, illetve ammónium-nitrátot, ami nélkülözhetetlen alapanyaga a mezőgazdaság számára kiemelkedően fontos műtrágyáknak. A szakemberek egy speciálisan tervezett, mesterséges levélként működő napelem segítségével ammóniumionokat állítottak elő nitráttartalmú szennyvízből.

Műtrágyákra a globális mezőgazdaságban és az élelmiszertermelésben is szükség van, az ammónia pedig a műtrágyák fontos alapanyaga - írta a HVG anyaga. Azonban az előállítása során nagy mennyiségű üvegházhatású gáz kerül a levegőbe. A hagyományos gyártáshoz igen magas hőmérsékletre (400–500 Celsius-fokra) és nagy nyomásra van szükség, amihez fosszilis tüzelőanyagokat használnak.

Káros kibocsátás nélkül termelnek ammóniát szennyvízből, napelemmel a kutatók
Káros kibocsátás nélkül termelnek ammóniát szennyvízből, napelemmel a kutatók

 Az Új-dél-walesi Egyetem (UNSW) kutatói azonban találtak egy ötletes megoldást, amellyel környezetkímélő módon állítják elő az ammóniát. A szakemberek egy speciálisan tervezett, mesterséges levélként működő napelem segítségével ammóniumionokat állítottak elő nitráttartalmú szennyvízből. Rendszerük kizárólag a napfényt használja fel energiaforrásként. Nagy előnye, hogy nem csak laboratóriumi körülmények között, hanem valós környezetben is működik. Az új megközelítés nem csak a hagyományos ammóniatermeléssel kapcsolatos környezeti kihívásokat kezeli, hanem fenntartható megoldást kínál a globális mezőgazdaság támogatására is.

Az új technológia részletei

Egy hatékony katalizátort fejlesztettek ki néhány speciális nanoszerkezettel, és ezt beépítették egy hagyományos szilícium napelembe, ami rendkívül hatásos folyamatot eredményezett. Tiszta, eredményes és olcsó megoldást kínálnak a napenergia és a vegyi hulladékok hasznosítására ammónia és más értéknövelt termékek előállításában - írta a cikk.

Az UNSW csapata egy 40 négyzetcentiméteres rendszert épített ki az egyetem kensingtoni Tyree Energy Technologies épületének tetején, amely eddig 1,49 négyzetméter termőterületre volt képes elegendő ammóniumiont előállítani. Ez az eredmény pedig már elég jó ahhoz, hogy a kutatók nagyobb léptékekben gondolkodjanak. 

„Mivel nincs szükség nagy koncentrációra a műtrágyában, ezért úgy gondoljuk, hogy a rendszerünkkel előállított ammóniummennyiség életképes lesz a valós világban, bár még mindig van módunk a további javítására” – fogalmazott a Journal of Energy and Environental Science folyóiratban megjelent, a témával kapcsolatos tanulmány vezető szerzője, Chen Han.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás