2022. augusztus 1-étől csak a lakosság és bizonyos mikrovállalkozások jogosultak rezsiáron a villamos energiához jutni. A többiek számára 4-5-szörös áron áll majd rendelkezésre az áram. Így jelentősen megnövekedett az érdeklődés a napelemes rendszerek iránt. Kukla Imrével a Solargroup Energy Kft. ügyvezetőjével jártuk körbe ennek lehetőségeit.

Kérem, mutassa be a céget és a tevékenységét!

A vállalkozás 25 éves, és ezen belül 13 éve foglalkozunk ipari, illetve lakossági napelemes rendszerekkel, napelemes rendszerek nagykereskedelmével. Disztribútorai vagyunk számos nagy európai és ázsiai gyártónak ( Fronius, SMA, Huwei, K2, Sharp, TrinaSolar, CanadianSolar, Longi ), így számos kivitelezőt látunk el nap mint nap raktárkészletünkről. 40 fős szakembergárdánk a tervezésben, a napelemek telepítésében, a kivitelezésben is jelentős tapasztalattal rendelkezik. Saját munkagépeinkkel végezzük a telepítést.

A mezőgazdaság az egyik olyan terület, amit kiemelten kezelünk. Számos projekt kivitelezésben vettünk és veszünk részt a kisebbektől a nagyobb megawatt-os rendszerek telepítéséig. A villamos energia költségek csökkentése, esetleg kiváltása mindenki számára fontos, különösen jelen piaci helyzetben. A háború és az energiaválság miatt ugyanis alaposan megemelkednek a villamos energia  beszerzési költségei. Vannak olyan vállalkozások, amelyeknek 3-4-szeresére emelkedik a villamos áram díja. Sok vállalkozás piaci áron fogja kapni az áramot, mely inspiráló hatással van napelemes rendszer telepítésre.  Villamos energia árak emelkedésével kapcsolatban pontosabb információt itt talál.

2022. augusztus 1-étől csak a lakosság és bizonyos mikrovállalkozások jogosultak egyetemes szolgáltatás körében, rezsiáron, villamos energiát vételezni. Azok a mikrovállalkozások tartoznak ebbe a körbe, amelynek legutolsó közzétett éves beszámolója szerint az összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és az utolsó beszámoló éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg.

A történések egyértelműen arra motiválják a vállalkozókat és/vagy a befektetőket, hogy pályázat forrásból és/vagy önerőből nyissanak a megújuló energia irányába. Erre korábban voltak és lesznek is kedvező hitelek, például a Széchenyi-hitel.

Melyek azok a tevékenyégek a mezőgazdaságban, ahol a napelemek jól használhatók?

Például a szárításban vagy az öntözésben nagyon jól alkalmazható, de állattartó telepeken is, ahol a nyári időszakban hűteni kell, de ha párásításra, ködösítésre van szükség, zöldség és gyümölcs feldolgozó telepeken az alternatív energia ott is jó szolgálatot tehet. Hasonlóképpen egy sertés, vagy marhatelepen, ahol rengeteg vizet használnak. A vizet általában a helyi fúrt kutakból vételezik, amihez a szivattyúk kiválóan működtethetők a napelemek segítségével nyert energiával.

Napelemes rendszereket a terménytárolókra, egyéb mezőgazdasági épületek tetejére vagy talajra is lehet telepíteni, de egyre nagyobb teret nyernek az agrovoltaikus rendszerek , ahol a telepített napelemes rendszerek alatt különböző bogyós gyümölcsök, vagy növények termeszthetőek.

Éjszakai energia kiváltása még mindig kihívás. Itt jönnek majd a képbe az ipari méretű energiatároló rendszerek. A jövő  az energia tárolásról és annak kiegyenlítéséről fog szólni.

Összefoglalná ennek a lényegét?

Azt érdemes erről tudni, hogy az ilyen rendszerek segítségével a napközben megtermelt többletenergiát el fogjuk tudni tárolni. Éjszaka pedig a fogyasztók a tárolókapacitástól függőn fel tudják azt használni, csökkentve a hálózatból vételezett villamos energiát. Ez a szolgáltatónak és a villamos energia hálózatnak is előnyös, hiszen kiegyenlítettebbé válhat a fogyasztás. Sok iparági szereplő vár a releváns pályázatok megjelenésére. Ez a kiserőműveknél már érvényben van. Azokat, akik a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz (MEKH) nyújtanak be pályázatot kiserőmű létesítésére, már arra kötelezik, hogy a létesített kiserőműhöz legalább 10%-nyi tárolókapacitást is telepítsenek.

Mennyi idő alatt térül meg egy napelemes rendszer telepítése?

Ez a rendszer méretétől és a fogyasztási szokásoktól függ. Régebben 8-10 éves megtérüléssel számolhattunk, de ez a mostani piaci helyzetben is jó beruházásnak számít, mert az idő 3-4 évre rövidült le, szabadpiaci beszerzés mellett.

Ám a számok erősen függnek a rendszer méretétől. Egy 50 kW-os rendszernek 14-18 millió Ft a telepítési költsége amelyet komolyan befolyásol a telepítés helye, illetve tetőre vagy talajra szükséges telepíteni.  Vannak olyan helyek ahol a szolgáltatók csak viszwattos rendszereket engedélyeznek.

Viszwattos napelemes rendszer lényege, hogy a napelemes rendszer által megtermelt pillanatnyi energia nem lehet nagyobb, mint amennyit a felhasználó pillanatnyilag igényel, nem táplálhat vissza a közüzemi hálózatra. A napelemes rendszer szinkronban működik a telephely belső hálózatával. Rendszerek szabályozására a szolgáltatók által előírt védelmeken, adott esetben telemechanikán kívül elsősorban áramváltós méréseket alkalmazunk smart meter telepítéssel melyek BUS hálózaton keresztül kommunikálnak az inverterekkel és gyorsan képesek a rendszerek szabályozására.

Mire kell figyelni egy rendszer telepítésénél?

A tájolásnak kulcsfontosságú szerepe van a végeredményben, vagyis abban, hogy hová és hogyan lehet felhelyezni a napelem paneleket. A tető típusa, mérete, alapterülete is sokat számít abból a szempontból, hogy hány panelre lesz szükségünk. Az áramhálózati csatlakozás teljesítmény is nagyon fontos tényező a telepítésnél. Mindent alaposan, érdemes előre megtervezni, hogy a beruházásból tényleg a maximumot hozzuk ki. Csökkentse a kiadásainkat és hosszú távon, stabilan üzemeljen.

Ezeken túl a napelemes rendszerek telepítésénél nagyon fontos a hosszú távú, kiszámítható rendszerek, minőségi anyagokból való építése, olyan beszállítóktól, akik hiba esetén rövid időn belül helyt állnak, mint például a mi cégünk. Szervizes csapatunkkal, szakképzett munkatársainkkal probléma esetén a gyártói garanciális szervizt el tudjuk látni. Főleg nagyobb rendszereknél ez azért is lehet fontos szempont, mert a hibák a villamos energia termelés kiesésével járhatnak, ami megnövekedett kiadást eredményezhet. Érdemes a munkálatokat helyi kivitelezővel végeztetni, aki elérhető, mert egy távoli szolgáltató nem fog tudni elég gyorsan reagálni.

Ha bárki napelemes rendszer telepítését tervezi, érdemes rá úgy is tekinteni, mint egy hosszú távú kiszámítható befektetésre, mert a villamos energiára mindig szükség lesz, adott esetben szabad piacon is értékesíteni lehet, akár egy nyugdíj célú befektetésnek is fel lehet fogni.

A kelet-nyugati tájolás a legelőnyösebb?

Minden telepítési hely egyedi adottságokkal rendelkezik ezért törekedni kell az optimális telepítésre, illetve alkalmazkodni az adott telep fogyasztási szokásaihoz. Azon helyszíneken ahol a fogyasztás már a reggeli / délutáni órákban is konstans azon esetben előnyösebb lehet a több tájolás kihasználása, mely által csökkenteni tudjuk a hálózatból vételezett energiát. Itt szintén különbséget kell tenni a hálózatra visszatápláló, illetve viszwatt védelmes rendszerek közt.

Milyen mezőgazdasági napelem referenciákkal rendelkeznek?

Számtalan naperőművet építettünk már, többek között a Szatmárkert Hodász Szövetkezetnél, a Gyulai Agrár Zrt.-nél, az Alföld Gabona Kft.-nél, a Szent István Mezőgazdasági Zrt.-nél, a Csorvási Gazdáknál és a Gallicoopnál.

A napelemfarmok, -parkok telepítésében hol érdemes gondolkodni?

Korábbi években több MW rendszert telepítettünk elősorban befektetőknek akik KÁT, METÁR pályázatok keretén belül létesítették kiserőműveiket, illetve szabad piacon értékesítik a megtermel villamos energiát. Per pillanat csatlakozási stop van, mert a jelenlegi hálózatot fejleszteni kell. Ugyanis nem arra tervezték, hogy ilyen sok és nagy teljesítményű napelemes rendszert csatlakoztassanak rá. A hálózatok fejlesztését és a trafóállomások bővítését a MAVIR, várhatóan 2026-ig végzi el. Addig, elsősorban csak azok gondolkodhatnak ebben, akik rendelkeznek kiadott írásos csatlakozási engedéllyel, hálózatra vissza nem tápláló rendszerben gondolkodnak, vagy 50kW-os HMKE rendszer telepítését tervezik. Fentiekben leírtak szolgáltatói területenként elérőek lehetnek.

Bővebb információért kattintson a Solargroup Energy Kft. weboldalára!

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás