Magyarországon évente nagyjából 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik. Ennek jelentős hányada, körülbelül a harmada termelődik a háztartásokban. Hazai kutatási eredmények szerint évente ez 68 kg fejenként, amelynek közel fele elkerülhető lett volna. A kidobott élelmiszer azonban nem csak a háztartásoknak jelent veszteséget, hanem egyúttal komoly környezetterhelést is okoz. Összesítve 300 ezer tonna feleslegesen jelentkező biológiai hulladékkal jön létre, amelynek nem csak a megsemmisítése, hanem az élelmiszer célú megtermelése is komoly hatást gyakorol a környezetre. Jobb lenne maradék nélkül.

A problémát felismerve a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az Európai Unió LIFE (L’Instrument Financier pour l’Environnement) Környezetvédelmi alprogramjának pénzügyi támogatásával indította el a Maradék nélkül elnevezésű programját, amelynek fókuszában a hazai élelmiszerpazarlás mérséklése áll. A program célkitűzéseinél az Európai Unió hetedik környezetvédelmi cselekvési programjának tematikus prioritásai érvényesültek.

A kezdeményezés célja, hogy lehetőleg minél többször maradék nélkül étkezzenek a magyar háztartásokban

A Maradék nélkül projekt fő céljai:

  • Az élelmiszerhulladékok arányának csökkentése a magyar háztartásokban fogyasztói attitűdök és viselkedésminták megváltoztatása révén
  • Általános iskolások tudásszintjének és tudatosságának növelése az élelmiszerpazarlás témakörében
  • Élelmiszerhulladékok prevencióját elősegítő jó gyakorlatok összegyűjtése, illetve ezek alapján saját, hazai joggyakorlathoz illeszkedő útmutató kidolgozása az érintett élelmiszerlánc szereplők részére
  • Együttműködési kapcsolatok kialakítása más EU-s tagállamokkal a projekt elemeinek nemzetközi implementálhatóságának elősegítése érdekében
Segítenek, hogyan lehet jól szervezni az étkezést

A program szervezői segítséget ajánlanak azoknak, akik nagyobb figyelmet szeretnének fordítani a háztartásokban keletkező hulladékok mennyiségének csökkentésére, de nem tudják eldönteni, milyen élelmiszert fogyaszthat még kellő biztonsággal. Ezért arra biztatják az embereket, hogy forduljanak a szakértőkhöz bizalommal a maradeknelkul@nebih.gov.hu e-mail címen. Itt segítséget nyújtanak a biztonságos, Maradék nélkül megvalósított étkezéshez.

Az esztétikai hibás termékek is ehetők

A Vegyél számba! kampány szeretné felhívni a fogyasztók figyelmét a szokatlan alakú zöldségekre, gyümölcsökre, amelyek sokszor kisebbek vagy nagyobbak, különös alakúak, így nem felelnek meg a sztenderdnek. Másmilyenek, de nem rosszabbak. A hivatal legfrissebb kutatási eredményei szerint Magyarországon fejenként, közel 6 kg zöldséget és gyümölcsöt dobnak ki évente.

A pazarlás egyik oka sokszor a figyelmetlenség, másrészt hiányos a megfelelő tárolással kapcsolatos tudás is. A különféle zöldségeket és gyümölcsöket ugyanis más-más körülmények között kell tárolni, hogy a lehető legtovább fogyaszthatóak maradjanak.

  • Tudta-e például, hogy a sárgarépa a hűtőben fagyási sérülést szenvedhet?
  • Vagy azt, hogy a banán hamarabb barnul a hűtőszekrényben?
  • Esetleg azt, hogy a szilva gyorsabban érik, ha a banán társaságába kerül?
  • No és azt, hogy a kicsit furcsább formájú zöldség és gyümölcs is ugyanolyan jó minőségű és magas tápértékű lehet, mint a tökéletes küllemű társa?
A Vegyél számba kampány az érzéki hibás zöldségek és gyümölcsök fogyasztására hívja fel a figyelmet a Maradék nélkül programon belül

Mindenekelőtt az a legfontosabb, hogy reálisan átgondoljuk, mekkora az a mennyiség, amit valószínűleg el tudunk majd fogyasztani az adott zöldségből vagy gyümölcsből, mielőtt az megromlana. Ismerni kell továbbá a minőségromlásra utaló jeleket, amelyeket tapasztalva még elfogyaszthatjuk a terméket (például ráncosodás, puhulás), de tudni kell, mikor éri el a termék azt az állapotot, amikor már nem szabad megenni.

Ma már egyre több áruház kínál olyan zöldségeket és gyümölcsöket csökkentett áron, amelyek kis minőségi hibával rendelkeznek. Ez jó lehetőség az élelmiszerpazarlás csökkentésére, miközben a pénztárcákat is kíméli.

Cikkajánló: Közel 800 tonna élelmiszert adott ingyen tavaly az egyik élelmiszerlánc Magyarországon

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás