Jól megkapták a vadászok. Az állattartók ugyanis a vadászokat hibáztatják, azok nem tesznek meg mindent az aranysakál gyérítése ellen. Pedig nem csak ők tehetnek az állat elszaporodásának megakadályozásáért. Az állattenyésztők egy kis odafigyeléssel szintén segíthetnek visszaszorítani a veszélyes ragadozót.

Az aranysakál (vagy másik nevén toportyán) a 90-es évek elejétől kezdett el visszatelepülni hazánkba. Egészen 2007-ig nem sokat ejtettek el belőle a vadászok, akkor azonban elkezdtek megszaporodni mind az elejtések, mind az általuk okozott károk. Az állattartók – elsősorban a juhtenyésztők – meg is kongatták a vészharangot, tenni kell valamit a sakál visszaszorítása érdekében.

A vadászok az elmúlt pár évben már pénzdíjat is kapnak, ha elejtenek belőle, így az a vád, miszerint nincsen kellő motivációjuk, nem helytálló. Tavaly az állattartók azt szorgalmazták, hogy törvénymódosítás segítségével kötelezzék a vadásztársaságokat az aranysakál okozta károk megtérítésére. Ez azonban nem lett volna etikus, mivel lényegében csak a vadászok tesznek valamit a ragadozók gyérítése érdekében, így nem történt meg a vadászati törvény ilyen jellegű módosítása.

Nem csak a vadászok, de a gazdák is tehetnek a sakál kártétele ellen
 

Az aranysakál egyébként egy igen sokoldalú állatfaj. Rejtett életet él, búvóhelyeit nagyon nehéz megtalálni. Vadászni egyedül, párban és falkában is kiválóan tud. Éppen ezért olyan nehéz ellene védekezni. A vadászok szerint a rókával könnyebb dolguk van. Fontos azonban az aranysakál megfékezése, ugyanis az apróvadak és a háziállatok mellett a nagyvadállományokban is komoly kárt képes tenni.

A vadászok részéről - a szakértők szerint - a jelenleginél jobban megszervezett puskával és csapdázással történő gyérítéssel lehetne segíteni a sakálok okozta károk visszaszorítását. A gazdálkodók is tehetnek a kártételek ellen. A kerítés építése ugyan nem okoz megfelelő védelmet, a skandináv országokban előszeretettel alkalmazott szagriasztó azonban hatásos fegyvernek bizonyulhat. A farkasürülék-spray ugyanis sikeresen távol tartja az autópályától a toportyánokat.

De ami még ennél is fontosabb lenne: a gazdák azzal tennék a legtöbbet a sakálok ellen, ha nem a legelőre elletnék állataikat. Az aranysakál okozta kártételek zöme ugyanis a szaporodási időszakban, március végétől május közepéig következik be.

A kármegelőzésre tehát kiemelt figyelmet kell fordítani, melyet vadászoknak és gazdálkodóknak együtt kell megoldaniuk.

Megosztás

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás