A macskák szigorúan húsevők ugyan, mégis szeretik megrágcsálni a szobanövényeket. Még macskafüvet is árulnak a számukra, amit nyugodtan „legelhetnek”. A fűszálak ugyanis segítenek kiöklendezni a gyomrukban kialakult szőrgombócot.

Meglepően sok szobanövény ugyanakkor káros a macskák egészségére, az azálea vagy a ciklámen akár halálos is lehet a számukra, szerencsére nem valószínű, hogy megkóstolnák.

Ha ezeket megrágja a cica, erős nyáladzás, hányás, hasmenés lehet
a következmény (Fotó: Pixabay)

Krókusz, jácint, nárcisz, tulipán, liliom, gyöngyvirág – mind tiltólistán

Az azálea minden része mérgező, a ciklámennek a gumója. Mérgező alkaloidákat tartalmaz például a krókusz, a jácint, a nárcisz, a tulipán, a liliomok legtöbbje vagy a gyöngyvirág, ezek emberre-állatra egyaránt veszélyes növények. Kalcium-oxalát kristályok vannak sok levéldísznövényben, a buzogányvirágokban (Dieffenbachia), a filodendronokban, rákvirágokban (Aglaonema), kalateákban vagy a sugáraráliában (Schefflera). Ha ezeket megrágja a cica, erős nyáladzás, hányás, hasmenés lehet a következmény – írja a magyarmezogazdasag.hu.

Hogy akkor mégis mit tarthatunk nyugodtan a lakásban?

Az egyik legjobb választás a csokrosinda vagy zöldike (Chlorophytum), ami hosszú, keskeny leveleivel kiválthatja a macskafüvet. Ma már több fajtát kínálnak a virágboltok, igaz, elég drágán. Kissé sodrott levelű, vagy az alapfajtánál szélesebb és rövidebb levelű, vagy széles fehér csíkos csokrosindát is be lehet szerezni. Ápolása egyszerű, jól tűri a szobai körülményeket, csak nem szabad túlöntözni.

Nem szabad összetéveszteni a pálmákat a hasonló megjelenésű cikászokkal (Fotó: Pixabay)

Kínáljuk meg pálmával! De óvakodjunk a cikásztól!

Hasonlóképp kínálhatjuk a macskáknak a valódi pálmákat is, többeknél bevált a gyompálma, puha, keskeny levélkéivel. Más pálmák (kenciapálma, arekapálma, botpálma) sem veszélyesek a doromboló kedvencekre, de vannak köztük olyanok, amelyek vastag leveleik (Washington-pálma) miatt nem is vonzóak a számukra. Nem szabad viszont összetéveszteni a pálmákat a hasonló megjelenésű cikászokkal, amelyek viszont igen veszélyesek az állatokra.

Nyugodtan rágcsálhatják a kukoricalevelet, és ártalmatlanok a különféle bambuszok, a páfrányok, a broméliák is.

A virágzó növények közül a százszorszép, az orchideák, az afrikai ibolya, a rózsák, a napraforgó, az inkaliliom, a rézvirág teljesen biztonságos.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás