A tőgygyulladás az egyik legnagyobb költséggel járó betegség a szarvasmarhatartásban, mivel bekövetkezésekor csökken a tejtermelés és romlik a tej minősége, csökken a termékenység, több lesz a selejtezés, többletmunkával jár és növeli az antibiotikumfelhasználást, ráadásul még fájdalmat is okoz az állatnak. Ebből a szempontból a szárazon állás időszaka nagy kockázatot rejt.

A szárazon állás alapvető fontosságú a tőgy egészsége szempontjából, mert az ilyenkor különösen fogékony a fertőzésekre. A szárazon állás ideje alatt fertőződő teheneknél nagyobb valószínűséggel jelentkezik klinikai tőgygyulladás a laktáció során. A laktáció tejtermelés első 100 napjában megjelenő, környezeti patogének által okozott tőgygyulladások 50%-a a szárazonállás során bekövetkezett fertőződésekre vezethető vissza.

A tőgy fertőződése szinte minden esetben a bimbócsatornán keresztül történik, ezért késleltetett a bimbócsatorna záródása. Vizsgálatok azt igazolták, hogy a bimbócsatorna záródási aránya egyedileg és állományonként is eltérő. A szárazra állítás után 6 héttel minden negyedik tehénnél még nyitva volt és húszból egy esetben legalább 60 napig nyitva maradt. A belső tőgylezárók viszont csökkentik a nyitott bimbócsatornák számát és csökkentik a fertőződés kockázatát.

A szakértők egyetértenek abban, hogy érdemes tőgylezárót alkalmazni apasztáskor minden egyes tehénnél, illetve a fertőzésnek kitett állatoknak antibiotikumos kezelést is kapniuk kell ilyenkor.

Ha a tőgylezárót antibiotikumos szárazra állító kezeléssel kombinálják, az antibiotikumot kell először alkalmazni. A helyes eljárást mindig az állatorvossal érdemes megbeszélni.

Az intramammális tőgylezárók helyes alkalmazása a következő a fertőzések elleni optimális védelem érdekében:

  1. Az állatok legyenek megfelelően rögzítve, tiszta környezetben
  2. Az injektort tisztán kell tartani és tilos vízbe meríteni
  3. Egyszer használatos kesztyűt kell viselni és fertőtleníteni kell az egyes tehenek között
  4. A láthatóan szennyezett tőgyekről a szennyeződést egy megnedvesített papírtörlővel le kell törölni majd gondosan megszárítani
  5. 30 másodpercre gyorsan ható előfertőtlenítőbe kell meríteni a tőgybimbót majd minden bimbót külön papírtörlővel teljesen szárazra kell törölni
  6. Az első tejsugarakat ki kell fejni egy csészébe és el kell önteni
  7. A tőgybimbó teljes felületét alaposan le kell fertőtleníteni egy alkoholba mártott eldobható törlővel
  8. Mindig a tőlünk távolabb eső tőgybimbókat kell először megtisztítani
  9. Óvatosan át kell törölni minden bimbóvéget új, eldobható alkoholos törlőkendővel vagy a készítményhez járó törlőkkel, amíg a bimbóvég és a törlőkendő is láthatóan tiszta marad
  10. Távolítsa el a tőgylezáró készítmény kupakját ügyelve arra, hogy ne érjen hozzá a katéterhez
  11. Nyomja össze a tőgybimbót az alapjánál, ahol a tőgyből kiindul
  12. Juttassa az injektor tartalmát a bimbóba, ügyelve arra, hogy a bimbó végét ne szennyezze
  13. A gyógyszer bejuttatást fordított sorrendben végezze, mint a tisztítást, tehát a közelebb eső bimbókat kell először kezelni
  14. Juttasson egy kevés tőgylezárót a bimbócsatornába, amikor kihúzza az injektort
  15. Ne maszírozza fel a készítményt a tőgybe
  16. Alkalmazzon utófertőtlenítőt és helyezze a teheneket olyan helyre, ahol legalább 30 percig állniuk kell, amíg a bimbócsatorna bezáródik

Használjon intramammális tőgylezárót minden telepen! Ne bízza a szerencsére és a véletlenre állománya egészségét a szárazon állás kockázatos időszakában!

A szakmai információt a Boehringer Ingelheim bocsátotta rendelkezésünkre.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás