A nyár végén és kora ősszel számos fontos teendő vár a kertészekre. Korábban a gyümölcsfák lombjának megóvása a kórokozók elleni védekezést jelentette, hogy a levelek az őszi lombhullásig megfelelően működhessenek. Az idei aszály miatt azonban már az öntözés is létfontosságú a lomb megtartásához.

A zöldségnövényeket a nyár végétől már ne trágyázzuk, és az öntözést is mérsékeljük, hogy megfelelően érhessenek be. A gyomok eltávolítása még mindig fontos feladat, különösen a magérlelés előtt, hogy a jövő évi gyommentesítést megkönnyítsük. Minél kevesebb gyommag van a talajban, annál kevesebb lesz a versengő növény a tavaszi vetés során.

A gyümölcstermő fák, bokrok számára ilyenkor még jól jöhet egy lombvédelmi permetezés, hogy a lisztharmatot és más kórokozókat távol tartsuk, és hogy a levelek minél tovább elláthassák feladatukat. (Fotó: Pixabay)

A gyümölcsfáknak és bokroknak ilyenkor még hasznos lehet egy lombvédelmi permetezés, hogy megvédjük őket a lisztharmattól és más kórokozóktól. Ez elősegíti, hogy a levelek minél tovább végezhessék feladatukat.

A zöldségeskert egyes feladatai már a következő évre szólnak. Eljött a másodvetések és az áttelelő zöldségek vetésének ideje, amelyekkel a jövő évben korai termést érhetünk el, hiszen a most vetett növények tavasszal fejlettebb állapotban indulnak. Ilyenkor lehet vetni a feketegyökeret, amely csak tavasszal lesz szedhető, valamint a galambbegysalátát, amely télen is szedhető. Még a szeptemberben elvetett hónapos retek is fogyasztható lesz, de más salátafélék is termeszthetők, amelyek még ha nem is teljesen fejesednek be, jó alapanyagok lehetnek a konyhában.

A burgonyaszedés ideje is elérkezett, a virágzás után lehet felszedni. Az öntözést 3-4 héttel a szedés előtt abba kell hagyni, különben a gumók íze és tárolhatósága romlik. A burgonyák felszedése előtt érdemes a maradék lombot levágni a talaj szintjén, hogy megelőzzük a burgonyafoltosságot és elősegítsük a gumók héjának megerősödését.

A tök virágait szeptemberben érdemes leszedni, mivel azokból már nem lesz termés. A virágok ehetők, kirántva különleges fogásként szolgálnak. A termések alá érdemes szalmát teríteni, hogy megóvjuk őket a rothadástól. A sütőtök érését pedig az árnyékoló levelek eltávolításával segíthetjük.

A levélpetrezselymet és metélőhagymát érdemes cserépbe ültetni, hogy télen is lehessen belőlük szüretelni. A szabadföldi paradicsom alsó leveleit és csúcsát csípjük le, hogy a növény a termés érésére koncentrálhasson. Az évelő növényeknél formáljuk újra az ágyásokat, hogy a növények ne nőjenek össze, ezzel megőrizve díszítő értéküket.

A gyümölcsösben törekedjünk arra, hogy a fák és bokrok lombját minél tovább megőrizzük. Ezt segítheti a lombvédelmi permetezés és a levéltrágyák alkalmazása. A levelek elvesztése fejlődési szempontból nem kívánatos, mivel ezek a fotoszintézis révén tápanyagokat állítanak elő. Az idei aszály miatt azonban sok helyen már augusztusban elkezdődött a lombhullás, ami a vízhiány és a nagy hőség következménye. Az aszály közvetett módon gyengíti a növények immunrendszerét, ami kórokozók megjelenéséhez vezethet, így a késő nyári, kora őszi öntözés továbbra is szükséges.

A gyümölcsfák gyökérsarjait mélyen tépjük ki, mert ezek csak feleslegesen veszik el a tápanyagot a fától. A szüretelt fák és bokrok körül sekélyen ássuk fel a talajt, és alaposan öntözzük meg őket. A cseresznye- és meggyfák ritkítását is elvégezhetjük ilyenkor.

A szőlőnél végezzük el az utolsó kötözést, és távolítsuk el a fürtöket beárnyékoló leveleket, hogy elősegítsük a bogyók érését. Ügyeljünk azonban arra, hogy a bogyók ne kerüljenek közvetlen napfényre. A szőlő utolsó kapálását is elvégezhetjük ebben az időszakban.

A szamóca szaporítása is ilyenkor időszerű. A szamóca indáiról fejlődő új növényeket elültethetjük, és érdemes közé fokhagymát ültetni, amely védelmet nyújthat a szürkepenész ellen. A szamócát három évnél tovább nem érdemes ugyanazon a helyen tartani, mert a talajuntság miatt a terméshozam és a bogyók mérete is csökken.

 (Forrás: agrarszektor.hu)

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás