A 2023-as növénybiztosítási piac más, mint eddig bármikor volt. A tavalyi történelmi aszály komoly károkat okozott, komoly kifizetéseket teljesítettek a biztosítók – és most sokkal inkább tartanak a kockázatoktól, mint tavaly vagy korábban.

Ez azt jelenti az Ön számára, hogy nem várhat sokáig a növénybiztosítása megkötésével.

Elvileg idén is május vége a kötési határidő, de senki sem tudja garantálni, hogy akkor még tud növénybiztosítást kötni az igényeinek megfelelően.

Fotó: Unsplash

Hogy miért?

Azért, mert a biztosítók limiteket vezettek be – és a szabályaik folyamatosan változnak. Van olyan biztosító, ahol „A” csomagot csak április 30-ig köthet. Van olyan biztosító, ahol az aszályt is tartalmazó „A” csomagot kukoricára a magas aszálykockázatú területeken (a Dunától keletre) csak azoknak adnak, akik tavaly is ügyfeleik voltak.

Több biztosító úgy nyilatkozott, hogy járásonként vagy területenként figyeli a kötések számát – és meghúzza a határt. Ha a kötések elérik a határt, akkor nem fogadnak be több ajánlatot az adott kárfajtára.

Pedig még nagyobb szüksége van a növénybiztosításra, mint tavaly volt.

Az időjárás egyre kiszámíthatatlanabb: Ön is tudja, hogy március közepén késő tavaszi, kora nyári idő volt – aztán erre a hétre fagyokat várunk, amelyek tönkre tehetik az ültetvényeket. Voltak már olyan ügyfeleink, akik arról beszéltek a múlt héten, hogy a tavalyi aszály ugyanígy kezdődött, mint az idén: ugyanúgy nem esett eddig, mint tavaly. Szerencsére most egy országos eső és az egy nap alatt leesett egy havi csapadék segített, de lehet, hogy csak elodázta az aszályt. Nem tudhatja, mit hoz a jövő – kiszámíthatatlan károkat okozhat. Ezzel szemben a növénybiztosítás kiszámítható költség és még állami támogatást is kap a díjához.

Miért nem elegendő az Ön számára a Kárenyhítési Alapban lévő pénz emelése?

Talán hallotta a hírt: a Kárenyhítési Alapban lévő pénzt felemelték 50 milliárd Ft-ra. Elsőre nagyon jól hangzik - de a szabályokon nem változtattak. Véleményünk szerint ez azt jelenti, hogy a döntéshozók belátták, hogy a tavalyi keret nagyon alacsony volt. Viszont az a szabály változatlan maradt, hogy ha nincs legalább jég kockázatra biztosítása, akkor a Kárenyhítésből igénybe vehető összeget lefelezik.

Tehát a rendszer továbbra is arra ösztönöz, hogy kösse meg a növénybiztosítást. Két oldalról is: egyik oldalon támogatja a díját („A” csomagra akár 70%-ot is kaphatsz, tavaly 57% volt; „B” és „C” csomagra is 40% járt). Másik oldalon pedig azzal ösztönöz a növénybiztosítás kötésére, hogy csak akkor kapja meg azt a pénzt, ami jár, ha van növénybiztosítása.

Miben más a növénybiztosítás, mint a Kárenyhítési Alap?

Azért érdemes még megkötnie a növénybiztosítást, mert – a rendszer működéséből adódóan – a növénybiztosítás jég-, tűz- és viharkárok esetében jobban fizet. Az a nagy különbség, hogy a kárenyhítés minden kárt üzemi szinten vizsgál (tehát a teljes gazdaságot nézi) és a referenciahozam értékekhez viszonyít, addig a növénybiztosítás az adott károsodott területet vizsgálja és azt a hozamot, amelyre a biztosítást kötötte. Ez súlyos milliókat jelenthet, ha kára van!

A másik nagy különbség a kettő között az, hogy a kárenyhítésnél 30% a kárküszöb: tehát a 30% alatti károkat nem téríti. Míg a biztosítás igen – és a jég- és viharkárok jellemzően ebbe a kategóriába esnek. Ezért az a minimum, hogy nézze meg, egyáltalán mennyibe kerülne gazdasága biztosítási költsége, minden kötelezettség nélkül kalkuláljon magának díjat most!

Több biztosítóval is kapcsolatban állunk, néhány, a gazdaságára jellemző alapadat megadása után már díjat is láthat, 5 perc alatt tudni fogja, mekkora befektetést jelent a védelem, amit a biztosítás nyújt. Utána szakértő kollégánk felhívja és egy újabb 5 percben felméri, milyen további igényei vannak és azokra hogyan lehet testre szabni a biztosításokat. Ez olyan, mintha elmenne egy szabóhoz, aki pont Önre szabja az öltönyt. Így biztos lehet benne, hogy olyan biztosítást köt, ami pont a megfelelő Önnek.

Tegye meg az első lépést, kalkuláljon most – minden kötelezettség nélkül!

Ha kérdése van, vagy segítségre van szüksége a növénybiztosítással vagy a kárenyhítési rendszerrel kapcsolatban, hívja ügyfélszolgálatunkat a +36 1 455 7633-as számon!

Készítsen egy kalkulációt, kattintson a gombra!

(x)

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás