Négy lábon járó fűnyírók
Attól függően kell juhot választanunk, hogy milyen célból szeretnénk tartani őket. A juhoknak ugyanis hús-, tej- és gyapjú hasznosítású fajtái is vannak. De mielőtt ezt eldöntenénk, jó ha tudjuk azt is, hogy megéri-e juhot tartani mostanság hazánkban?
A magyar juh mindig is közkedvelt volt, elsősorban az olasz felvásárlók között. Főként húsvét tájékán lendül fel a fiatal egyedek iránt a kereslet, de jellemzően egész évben viszik őket az ország minden tájáról. Ez a trend azonban most megtörni látszik.
Hajdú-Bihar megyében a szállítással nincsen gond. Heti rendszerességgel érkezik a felvásárló és viszi el a 25 kiló feletti juhokat. Az ár viszont már nem a régi, 35 kilós egyedekért kb 20.000 Ft-ot fizetnek, ami még az önköltséget sem fedezi, nem hogy nyereséget produkáljon. Nem véletlen, ha sokak kedve kezd elmenni a juhtenyésztéstől a térségben.
Hirdetés
Békés megyében a helyzet még aggasztóbb a hírek szerint. Ott ugyanis már hónapok óta nem vásárolják fel a bárányokat. Az indok: nem kell már az olaszoknak.
Kedvtelésből megéri juhot tartani
Sokan vannak persze olyanok, akik nem eladásra szeretnének juhokkal foglalkozni. Nagyobb füves kerttel, birtokkal rendelkező gazdák egyre inkább leváltanák a benzines fűnyírót négylábű fajtára. Ezek az állatok pedig kiváló fűnyírók, így nagyobb területek ilyen irányú karbantartására bátran lehet őket tartani.
Parlagfüves területeken is érdemes juhot tartani, ugyanis nagyon kedvelik ezt a növényt. Előszeretettel fogyasztják, így ők is jól érzik magukat, mi pedig jól járunk, mert egy erősen allergén növényt pusztítanak ki. Egyre azonban vigyázni kell: ha a juhok által karbantartandó területen alacsony fák és cserjék vannak, ajánlott körbekeríteni azokat villanypásztorral, ugyanis a leveleket és a fiatal hajtásokat is rendkívül kedvelik.
De milyen juhot tartsunk?
Van egy fajta, amelyet egyöntetűen tud ajánlani több gazda is, ez pedig a kameruni juh. Igénytelen, a legeltetéses tartást jól bírja, így bio-fűnyírónak kiválóan alkalmas. Az sem mellékes, hogy igen szelíd jószág, valamint a húsa is finom, bár dekoratív külseje miatt nem sokan eszik meg. Inkább gyönyörködnek benne, amíg csak lehet.
A magyar merinó is egy igen ismert fajta hazánkban és sokan tartják is. Jól alkalmazkodott a hazai klímához, így legeltetni is kiválóan lehet, nem válogatós. Hústermelése közepes, de a kosok akár 100 kilogrammosra is megnőhetnek.
Ha a területkarbantartáson túl tejhez is szeretnénk jutni, akkor célszerű tejelő típusú juhot tartanunk. Ilyen például a Lacaune, amely egy francia fajta. Egy laktáció alatt 2-400 liter tejet képes adni. A szép tejhozam mellett azonban különlegessége abban is rejlik, hogy húsgyarapodása vetekszik egyes húsfajtákéval, így kettős hasznosításúnak is beillik.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés