A globális éghajlatváltozás, a Covid-19 járvány kitörése és a tengeri szállítmányozás egekbe szökött költségei a takarmány-összetevők árának jelentős emelkedéséhez és a szűkös kínálathoz vezettek. Ez a dilemma világszerte általános jelenséggé vált.

Kína 2021-ben hivatalosan is kiadta a kukorica- és szójaliszt takarmányban való felhasználásának csökkentésére vonatkozó irányelveket. A tervek szerint évente 45 millió tonnával csökkenti a kukorica- és 12 millió tonnával a szójaliszt-fogyasztást.

A precíziós állattakarmányozás gyakorlati alkalmazása nagymértékben hozzájárulhat a termelési költségek csökkentéséhez és az állattenyésztési rendszerek fenntarthatóságának javításához (Fotó: Pixabay)

A statisztikák szerint 2021 első három negyedévében a kukorica aránya az összetett takarmányokban a 2017-es 52%-ról 38,8%-ra, a szójadara aránya pedig 17,9%-ról 15,6%-ra csökkent.

Precíziós takarmányozás

A takarmány a teljes termelési költség 60-70%-át teszi ki a kereskedelmi célú növesztő-finomító sertéstenyésztési rendszerekben. Hasonló számok érvényesek a brojlercsirkékre és más haszonállatokra is.

A precíziós állattakarmányozás gyakorlati alkalmazása nagymértékben hozzájárulhat a termelési költségek csökkentéséhez és az állattenyésztési rendszerek fenntarthatóságának javításához.

A precíziós takarmányozás lényege, hogy az állatok egyedei vagy állatcsoportjai valós időben kapják meg azt a tápanyagmennyiséget, ami a tápanyag-felhasználást teljesítménycsökkenés nélkül maximalizálja. A precíziós takarmányozás alkalmazása 25%-kal csökkentheti a fehérjebevitelt, 40%-kal a környezetbe ürülő nitrogénmennyiséget, miközben közel 10%-kal növelheti a jövedelmezőséget.

Alternatív takarmány-összetevő

A fenntartható állattenyésztés elősegíthető helyi takarmány-összetevők és ipari melléktermékek, például búzakorpa, maniókakorpa, rizskorpa, árpa, cirok, repcemagliszt, gyapotmagliszt, földimogyoróliszt, napraforgódara, pálmaliszt, lenliszt, szezámliszt és kukoricafeldolgozás melléktermékeinek felhasználásával.

A GBW egy sor enzimterméket kínál a különböző alternatív takarmány-összetevők felhasználási lehetőségeinek megnyitásához (Fotó: Pixabay)

Ezeket a nem hagyományos növényi eredetű takarmány-összetevőket azonban gyakran olyan hiányosságok jellemzik, mint az alacsony emészthetőség és a magas antitápanyag-tartalom.

Ezért a felhasználásuk javításához gyakran enzimeket, például NSP enzimet, proteázt és amilázt kell használni. A GBW egy sor enzimterméket kínál a különböző alternatív takarmány-összetevők felhasználási lehetőségeinek megnyitásához, több mint 10 éves tapasztalatukkal személyre szabott termékeket is tudnak biztosítani a különböző formulák igényeinek kielégítésére.

Egysejtű fehérje

A növényi fehérje alternatívája a baktériumok vagy gombák erjesztésével előállított mikrobiális fehérje. A közelmúltban a kínai kutatók a szén-monoxidot, szén-dioxidot és ammóniát tartalmazó ipari hulladékgázt mint fő nyersanyagot, a Clostridium ethanoicumot pedig mint mikrobát használja a mikrobiális fehérje előállításához. A végtermék fehérjetartalma több mint 80%, és az aminosavak összetétele hasonlít a halliszthez – ami jobb, mint a szójaliszt.

„Ez egy nagyon izgalmas technológia” – mondta Michael Boddington, az Asian Agribusiness Consulting ügyvezető igazgatója. „Ez egy újabb lépés a helyes irányba – a tudomány felhasználása az élelmiszerek fenntarthatóbb módon történő előállítására, és segít Kínának abban, hogy saját magát táplálja.” Most, hogy befejezték a 10 000 tonnás fehérjekapacitású gyártósor építését, a jövőben tovább bővítik a termelést, és szélesebb körű alkalmazásokat érnek el.

Az előkezelési módszerek közé tartozik az erjesztés, az enzimes hidrolízis, az extrudálás, az enyhe savas hidrotermikus kezelések, a lúgos kezelések stb., amelyek célja a takarmány-összetevők hozzáférhetőségének növelése.

A szójaliszt erjesztése vagy enzimes kezelése nagyon gyakori intézkedés a szójaliszt emészthetőségének javítására és a szójaliszt táplálkozásellenes tényezőinek lebontására.

A Gentide egy 100%-ban fermentált szójaliszttermék a GBW szabadalmaztatott többtörzsű (B.subtilis, S.cerevisiae, Lactobacillus) fermentációs technológiájával. Ennek előnye a magas emészthetőség, a magas tejsavtartalom és az alacsonyabb antitápanyag-tartalom. A kutatások azt mutatják, hogy a szójaliszt Gentide-dal való helyettesítése javította az FCR-t, és csökkentette a hasmenéses betegek arányát az elválasztott malacoknál.

Takarmányozási enzimek használata

Normális esetben a tápanyagok hasznosulása az állatállományban csak körülbelül 80%-os. Mivel a takarmány-összetevők emészthetetlen antitápanyag-tényezőket tartalmaznak, amelyek zavarják az emésztési folyamatot, és/vagy az állatnak nincsenek olyan specifikus enzimjei, amelyek lebontanák a takarmány bizonyos összetevőit.

A szójaliszt Gentide-dal való helyettesítése javította az FCR-t, és csökkentette a hasmenéses betegek arányát az elválasztott malacoknál (Fotó: Pixabay)

Az enzimek kiegészítésével növelhető a tápanyagok emésztése, és lehetővé válik a fehérje- és energiasűrűség csökkentése a tápban anélkül, hogy a teljesítmény csökkenne.

A GP 100 négyféle funkcionális proteázt tartalmaz, amelyek hatékonyan célozzák meg a takarmányfehérje-források széles körét. A GP 100 malacokra gyakorolt hatásának értékelésére egy 600 malacot magában foglaló szántóföldi kísérletet végeztek.

A malacok fele (300) szójaliszt-kukorica alapú takarmányt kapott 21%-os CP-vel. A másik fele szójaliszt-kukorica alapú takarmányt kapott 19,5%-os CP-vel és GP100-at (200 g/tonna összetett takarmány). A kísérlet időtartama 30 nap volt.

Az eredmény azt mutatja, hogy a GP 100 csoport jobb teljesítményt nyújtott, mint a kontrollcsoport, és a GP 100 csoport takarmányköltsége is alacsonyabb volt, mint a kontrollcsoporté.

A GBW kísérleti gazdaságban – Genergy 6101 kiegészítéssel –  összesen 630 Rose 308 hasonló testtömegű brojler csirkét osztottak 3 csoportra, csoportonként 7 ismétléssel és 30 brojlerrel minden ismétlésben. A brojlereket kukorica-szója őrlemény alapú táppal etették. Az adaptációs időszak egy hét, a vizsgálati időszak 20 nap volt (21d-40d).

A Genergy 6101 kiegészítése lehetővé tette az ME csökkentését a termék teljesítményének csökkentése nélkül. A takarmány-összetevők költségei alapján a Genergy 6101 nettó 6 dollár/t takarmánytonna megtakarítást eredményezhetett, miközben a 6101 potenciális tápanyagokkal látta el a brojlereket, és elősegítette a termék teljesítményét.

A referenciák és a kísérlet részletei kérésre rendelkezésre állnak (Info@gbwgroup.com.cn)

(Forrás: allaboutfeed.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás