A szuperfoszfát kivételével növekedett az előző hónaphoz képest az egyszerű műtrágyafélék eladott mennyisége 2018. szeptemberében. Az összetett műtrágyák értékesített mennyisége nem változott. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) által megfigyelt kereskedők összességében hasonló forgalmat bonyolítottak a tárgyhónapban, mint 2018 augusztusában, viszont az egy évvel korábbi azonos időszakhoz viszonyítva mintegy 25 százalékkal visszaesett a felvásárolt mennyiség.
Az adatokat az Agrárgazdasági Kutatóintézet közölte a Mezőgazdasági inputok havi forgalma című kiadványban. A legnagyobb igény 2018. októberében is a mészammon-salétrom (MAS) iránt volt, ezzel szemben az ammónium-nitrát (AN) forgalma a MAS értékesített mennyiségének a 10 százalékát sem érte el. Az értékesítési árak a műtrágyafélék iránti mérsékelt kereslet ellenére is emelkedtek az azt megelőző hónaphoz képest, az árnövekedés 1-12 százalék közötti volt. Az előző év azonos időszakához viszonyítva is nőttek az árak 6-12 százalékkal, a legnagyobb mértékben az összetett műtrágyáké (MAS és NPK 15-15-15).
A műtrágyafélék ára nőtt, az eladott mennyiség viszont csökkent tavaly szeptemberhez képest - képünkön egy Sulky x50 típusú műtrágya-kijuttatásra szolgáló adapter
A növényvédő szerek forgalma az őszi szezonnak megfelelő volt
A növényvédő szerek közül a legnagyobb kereslet a fungicidek iránt volt, elsősorban az őszi vetésűek csírázásakor előforduló gombás fertőzések megelőzése céljából. A növényvédő szerek forgalma az évszaknak megfelelő volt, de kevésbé fogytak a totális gyomirtó szerek az enyhe időjárás miatt. A mérsékelt igények hatására a növényvédő szerek értékesítési árai 2018 szeptemberében jellemzően stagnáltak, a Vitavax 2000 és a Reglone Air esetében enyhe áremelkedés volt tapasztalható. Az előző év azonos időszakához hasonlítva az értékesítési árak inkább növekedtek a tárgyhónapban, azonban a Force 1,5 G és a Reglone Air ára 13, illetve 20 százalékkal lett kevesebb.
Az adatfelvétel a 2016. évi CLV. statisztikai törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet előírásai szerint kötelező, figyelemmel az 1185/2009/EK-rendeletre.
Az adatok összesítése után a kiadvány havonta jelenik meg. A statisztikai jelentés célja, hogy a hazai mezőgazdasági inputok havi forgalmáról (értékbeni) átfogó képet nyújtson a szakmai érdeklődök számára. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretében gyűjti az információkat. A termelőeszközök (inputok) áruforgalmi jelentése című adatgyűjtés több mint 25 éve kezdődött. Eleinte a tárgyidőszakban forgalmazott mezőgazdasági gép, alkatrész, műszaki áru, műtrágya, növényvédő szer (ÁFA nélküli folyó eladási ár szerinti) értékét figyelték meg, valamint a zárókészletek alakulását értékben. Az adatszolgáltatói teher csökkentése érdekében 2008-tól az adatgyűjtés gyakorisága haviról negyedévesre változott, majd 2014 januárjától a megfigyelési kör szűkítésével visszatértek a havi rendszerességre (műtrágya, növényvédő szer, mezőgazdasági gépek).