Új típusú címkék szerepelnek 2019. december 14-től a szőlő-gyümölcs szaporítóanyagokon. A címkéken ezentúl – az eddigi adatokon kívül – fel kell tüntetni az Európai Unió zászlóját, valamint a „Növényútlevél/Plant Passport” feliratot is. Az előírás pontosan meghatározza az elemek elhelyezését is.  Az új rendelkezés a Nébih által kiállított hatósági, valamint a termelői címkékre egyaránt vonatkozik. A hivatal az őszi értékesítési idénytől a jogszabály szerinti szőlő és gyümölcs szaporítóanyagoknál biztosítja a megfelelő tartalmú és formátumú címkét a termelőknek.

Változik a növényútlevélre vonatkozó uniós szabályozás, amely érinti a szaporítóanyag-címkék tartalmát és formátumát - számolt be róla a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A prebázis, bázis vagy certifikált szaporítóanyagként termelt vagy forgalomba hozott, ültetésre szánt növények esetében a növényútlevelet a szaporítóanyagok forgalmazásról szóló jogszabályok rendelkezéseivel összhangban előállított hatósági címkébe kell beépíteni. A témával kapcsolatban itt írtunk korábban.

Változnak a szőlő-gyümölcs szaporítóanyag címkék decembertől, a termelőknek érdemes idejében felkészülniük - képünk illusztráció

A növényútlevéllel közös címkének az eddigieken kívül a következő elemeket is tartalmaznia kell:

  • a közös címke jobb felső sarkában fel kell tüntetni „Növényútlevél/Plant Passport” kifejezést (ferde törtvonallal elválasztva, macskaköröm nélkül);
  • a közös címke bal felső sarkában, színes vagy fekete-fehér nyomtatásban az Unió zászlaját kell elhelyezni. A „Növényútlevél/Plant Passport” feliratot a közös címkén közvetlenül a hatósági címke egyéb szövege fölött kell elhelyezni, azzal megegyező szélességben.

A rendelkezés a Nébih hatósági címkékre és a termelői címkékre egyaránt vonatkozik.

A Nébih a certifikációs rendszerben előállított gyümölcs és szőlő szaporítóanyagok esetén biztosítja az őszi értékesítési idénytől kezdve a szőlő és gyümölcs szaporítóanyagok megfelelő tartalmú és formátumú címkéjét. Kivételt képeznek azoknak a szaporítóanyag-termesztőknek a címkéi, akik:

  • a Nébih engedélyével maguk készítik vagy szerzik be a címkéket (szőlő), vagy
  • jogszabály felhatalmazása alapján C.A.C. kategóriájú gyümölcs szaporítóanyagok forgalomba hozatalához termelői címkét készítenek vagy szereznek be.

A kivételeknek is fel kell készülniük a szőlő-gyümölcs szaporítóanyag címkék változására

A hatóság ugyanakkor felhívta az utóbbi kivételt képező, a C.A.C. kategóriájú gyümölcs szaporítóanyagok és a Nébih engedélyével rendelkező szőlő szaporítóanyagok esetében termelői címkét készítő és beszerző termesztők figyelmét, hogy legkésőbb december 14-től ők is gondoskodjanak az EU rendeletnek való megfelelésről. A hivatal felügyelői a forgalmazási időszakban az előírás betartását a lerakati, illetve a késztermék szemlék alatt fogják ellenőrizni.

A szaporítóanyag címkék adattartalmára és használatára vonatkozó alapkövetelmények az alábbi jogszabályokban találhatók meg: (http://www.njt.hu/.

  • 2003. évi LII. törvény (vetőmagtörvény),
  • 14/2017. (III. 23.) FM rendelet a gyümölcs szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról 9-10. §,
  • 87/2006. (XII. 28.) FVM rendelet a szőlő szaporítóanyagok előállításáról, minősítéséről és forgalomba hozataláról 8. § (11) bekezdés e)-f); 9.§ (3)-(5) bekezdés és 4. melléklet.

Az új formátumú címke növényútlevél szempontú követelményeit az alábbi EU rendeletek tartalmazzák:

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekről, a 228/2013/EU, a 652/2014/EU és az 1143/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 69/464/EGK, a 74/647/EGK, a 93/85/EGK, a 98/57/EK, a 2000/29/EK, a 2006/91/EK és a 2007/33/EK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2016/2031 rendeletének (2016. október 26.) 78-95. cikke rendelkezik a növényeknek, növényi termékeknek és egyéb anyagoknak az Unió területén belüli szállításához előírt növényútlevelekről, és a rendelet VII. mellékletének C része tartalmazza az úgynevezett „tanúsító címkével kombinált növényútlevél” részleteit.

A címkék pontos formai részletei

Az Európai Bizottság az Unió területén belüli szállításhoz, illetve a védett zónákba történő behozatalhoz és az azokon belüli szállításhoz szükséges növényútlevelekre vonatkozó formai előírások meghatározásáról szóló 2017/2313 végrehajtási rendelet (2017. december 13.) 1. cikk (3) bekezdésben, a 2. cikkben, illetve a végrehajtási rendelet mellékletében és annak C. részében találhatók meg.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás