Bármennyire is óvatosak a gazdák aratás idején, minden évben hallani kisebb nagyobb tűzesetekről, melyek a határban pusztítanak. Van néhány alapvető szabály, amelyet betartva mérsékelni lehet a tűzesetek bekövetkezésének kockázatát.

A tűzoltókat, ha mezőgazdasági tűzesethez hívják, tudják, hogy legnagyobb eséllyel kazaltűzzel, felgyulladt tarlóval, vagy boglyatűzzel lesz dolguk. Aratás idején a tűzesetek száma megsokszorozódik, főleg ha tombol a kánikula. Van néhány írott és íratlan szabály, melyeket betartva a gazdáknak kevesebb lehet a veszteségük, a tűzoltóknak pedig a munkájuk.

Nem túl szép látvány a tarlótűz - tegyünk ellene
 

Lássuk hát, mik ezek a szabályok:

  • A betakarítás során legalább egy, minősített tűzoltó készüléknek rendelkezésre kell állnia a munkagépen.
  • Aratás idején naponta egyszer ki kell tisztítani a munkagépek kipufogóját, szikratörőjét, valamint az erőgép akkumulátorát megfelelő borítással kell ellátni.
  • A munkagép üzemanyaggal történő feltöltését tilos a gabonatáblában elvégezni.
  • Motorolaj nem csöpöghet a járműből, mert ez is tűzveszélyt von maga után.
  • Az aratást lehetőleg a közutak és a vasúti sínek mellett kell elkezdeni.
  • Ezeken a területeken védőszántás kialakítását is el kell végezni, legalább 3 méter szélesen. Az esetleges tűzeset idején ez segít megfékezni a tűz továbbterjedését.
  • Dohányozni a betakarítás közben szigorúan tilos!
  • Tarlót égetni abban az esetben szabad, ha ezt a jogszabály engedélyezi.
  • Tarlóégetés során szigorúan csak a tarló égethető, a szalmát tilos elégetni.
  • Az égetés egy irányból történhet a vadak menekülési útvonalának fenntartása érdekében.
  • Tarlóégetés előtt védőszántást kell végezni.
  • Amennyiben a szomszédos területen még lábon álló gabona van, úgy a tarlóégetés szigorúan tilos!

A fentebb leírtakat érdemes komolyan venni. Amennyiben tűzeset történik egy betakarítás során és kiderül, hogy a gazda nem tartotta be a szabályokat, komoly pénzbüntetésre számíthat!

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás