Ugyan az első nyári betakarítási hullám még csak pár hete ért véget, a gazdák nem pihenhetnek sokáig, közeleg ugyanis a napraforgó betakarításának az időszaka. Némi átalakítás után már egy gabonavágó adapterrel is sikeresen vághatjuk le a termést és juttathatjuk a tárolókba.

Mint minden betakarítási folyamatnak, a napraforgó aratásának is a kombájn az alapja. A változás például a búza betakarításához képest, hogy másfajta vágóasztalt szerelnek fel a munkagépre, mivel a napraforgó felépítése jelentősen különbözik a gabonaféléktől. Viszont sok gazda csak keveset termel ebből a növényből és nem szívesen venne azért a pár mázsa terményért egy újabb aratóasztalt a kombájnhoz. Nekik sem kell aggódniuk, átalakított gabonaasztallal is sikeresen le lehet vágni a napraforgót!

A betakarítás menete megegyezik a gabonafélék esetében megszokottal. Kizárólag a vágóasztal különbözik. Vagy teljes egészében (napraforgó adapter), vagy a gabona vágó asztalra szerelnek fel kiegészítőket, amelyek segítségével le lehet vágni a termést.

Miért nem lehet az egyszerű gabona vágó asztallal learatni a napraforgót?

A válasz egyszerű: a növény morfológiája, felépítése nagymértékben eltér a gabonafélékétől, ezért a vágóasztal is másképp kell, hogy működjön. A kombájnra szerelt vágóasztal a tányérokat rövid szárrésszel vágja le, amelyeket a cséplődob kicsépel. Ezt követően a tisztítószerkezet a szemtermést kitisztítja, majd a magfelhordó a magtartályba gyűjti a szemeket.

A napraforgó betakarításához egy kombájn és egy napraforgóvágó adapter szükséges (vagy egy átalakított gabonavágó asztal). Fotó: cbagbriefs.blogspot.com)
 

A napraforgószár és egyéb növényi maradványok a szalmarázó ládákról rend formájában vagy szétterítve a tarlóra hullnak. Ezeket vagy az adapterre szerelt zúzóberendezéssel, vagy külön menetben szárzúzóval felaprítják, majd később a talajba forgatják.

Szárítsuk le a napraforgót!

A betakarítás előtti vegyszeres szárítás (deszikkálás) az aratási folyamat szerves részét képezi. Nem csak kényelmi, hanem növényvédelmi szempontból is komoly hatással bír ez a folyamat, ugyanis a gyors száradással megakadályozható a betegségek terjedése az állományban.

További előnye még a deszikkálásnak, hogy:

  • jelentősen csökken a madárkár,
  • javul a termésminőség,
  • korábban történhet meg a betakarítás, mint a természetesen száradó állományok esetében,
  • kevésbé lesz szennyezett a learatott termény,
  • időjárástól függetlenül lehet előre tervezni a betakarítás időpontját.

Forrás: agraragazat.hu

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás