Nehéz lesz megvernie az ukrán búzát az EU országainak
A Nemzetközi Gabonatanács januári becslése szerint a 2017/2018. gazdasági évinél 1 százalékkal kisebb területről, világszerte 218,5 millió hektárról takaríthatnak be őszi és tavaszi búzát a gazdák a 2018/2019. évi szezonban. Az USA-ban az őszi szárazság után hirtelen érkezett decemberi lehűlés miatti aggodalmakat tükrözi az őszi búza árának emelkedése: a különböző szállítási határidőkre vonatkozóan 12-14 dollárral 206-212 dollár (USD)/tonnára nőtt 2017. december 8. és 2018. január 12. között. Az Ukrajnában megtermelt takarmánybúza a legversenyképesebb a térségben (184 dollár/tonna), emiatt az EU vámmentes importkvótájának éves keretét már január első hetében kitöltötték, 1 millió tonna takarmánybúzát (és emellett 1,1 millió tonna kukoricát) juttatva az EU piacára.
A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) januári előrejelzése szerint a 2017/2018. gazdasági évinél (július/június) 1 százalékkal kisebb területről, világszerte 218,5 millió hektárról takaríthatnak be őszi és tavaszi búzát a gazdák a 2018/2019. évi szezonban. A növény termőterülete elsősorban az Európai Unióban, Oroszországban és az észak-afrikai térségben zsugorodhat.
A világ legnagyobb búzatermelőjeként és -exportőreként számon tartott Európai Unióban január első felében jó állapotban voltak a búzaállományok, jóllehet az enyhe időjárás miatt kevésbé készült fel a növényzet a hidegre. A talajok vízkészlete feltöltődött a decemberi-januári esőzések eredményeként, azonban az átlagosnál magasabb hőmérséklet kedvezhet a kórokozók felszaporodásának. A Tallage francia piacelemző vállalat a terület 1,4 százalékos csökkenését jelzi ebben a szezonban, vagyis 23,2 millió hektárról takaríthatnak be az uniós gazdák búzát az idén. Az európai export szempontjából érdekes észak-afrikai országok búzatermő területe számottevően, 4,7 százalékkal 7,2 millió hektárra csökkent, ami várhatóan a termésben is megmutatkozik majd.
Hirdetés
Oroszországban 6,5 millió hektárról (–1 százalék), Ukrajnában 6,7 millió hektárról (+1,5 százalék) arathatnak búzát (őszi és tavaszi) a gazdák 2018 nyarán. A szovjet utódállamokban enyhébb volt az idő az átlagosnál január első felében, így egyelőre a hótakaró hiánya nem okozott problémát.
Az USA-ban már 5 éve zsugorodik az őszi búza termőterülete, 2017 őszén 13,2 millió hektáron került a földbe a vetőmag. Az állományok állapota is némi aggodalomra ad okot, tekintettel arra, hogy a hosszan tartó szárazság a vetést követően visszavetette a növényzet fejlődését, így a decemberi rendkívüli hideg károsító hatása akár a termésben is megmutatkozhat. A tavaszi búza területe ellenben kissé nőhet az észak-amerikai országban, így összesen 15,5 millió hektár (+2,2 százalék) hozhat termést az idén.
Kanadában az őszi búza termőterülete 600 ezer hektárral 13 éves mélypontra süllyedt 2017 őszén. Ezt a várakozások szerint kompenzálja az ország búzaterületeinek 90 százalékát elfoglaló tavaszi búza területének bővülése, így összességében 9 millió hektár ad búzatermést 2018-ban.
Az USA-ban az őszi szárazság után hirtelen érkezett decemberi lehűlés miatti aggodalmakat tükrözi az őszi búza (HRW – piros keményszemű őszi búza) árának emelkedése: a különböző szállítási határidőkre vonatkozóan 12-14 dollárral 206-212 dollár (USD)/tonnára nőtt 2017. december 8. és 2018. január 12. között. Ennél kisebb mértékben erősödött a termény ára az európai térségben. A franciaországi és a romániai malmi minőségű búza kikötői ára (FOB) egyaránt 3 dollárral 195 dollár/tonnáig és 193 dollár/tonnáig emelkedett ezalatt, ami főleg az euró árfolyamváltozásának tudható be. Oroszországból az egy hónappal korábbinál 1 dollárral drágábban, tonnánként 193 dollárért (FOB) hajózták ki a 12,5 százalék fehérjetartalmú terményt, amely az európai legfőbb versenytársa az észak-afrikai és szubszaharai térségben. Márciustól az argentin termék elsősorban Algériában szoríthatja vissza az európait alacsonyabb árának (183 dollár/tonna) köszönhetően. Az Ukrajnában megtermelt takarmánybúza a legversenyképesebb a térségben (184 dollár/tonna), amiből az is következik, hogy az EU által biztosított vámmentes importkvóta éves keretét a megnyitását követően azonnal, már január első hetében kitöltötték, 1 millió tonna takarmánybúzát (és emellett 1,1 millió tonna kukoricát) juttatva az EU piacára. Magyarországon átlagosan 50 ezer forint/tonna körüli áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési, 47 ezer forint/tonna áron a takarmánybúzával január utolsó hetében az AKI PÁIR adatai szerint, míg a Magro.hu piactéren 51.500 Ft-ért adték az étkezési- és 46.500 Ft-ért a takarmánybúzát.
A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza fronthavi jegyzése 165 dollár/tonna fölé emelkedett 2018. január végéig. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) 160 euró/tonnáig emelkedett a termény legközelebbi lejáratra szóló jegyzése ugyanekkor.
Forrás: AKI és Magro.huTémák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés