Tanulóév volt az idei a januártól hatályba lépett új, uniós Közös Agrárpolitikában (KAP), főként az első pilléres közvetlen kifizetések terén – hangzott el a siófoki Agrárszektor konferencián. A Területi Monitoring Rendszert még fejleszteni kell. A javításában számítanak a falugazdászokra, a termelők edukációjában pedig minden olyan fórumra, amin közvetíthetik az információkat. Az már kiderült, hogy a rendszerüzenetek nyelvezetét közérthetőbbé kell tenni, és úgy kell megfogalmazni azokat, hogy a termelők segítségként értelmezzék a hozzájuk érkező információkat.

Az Agrárszektor írta meg a “Több vagy kevesebb agrártámogatást hozott a gazdáknak az új uniós Közös Agrárpolitika? – Az idei tanulóév tapasztalatai, a magyar stratégiai terv módosítási elképzelései, az uniós Green Deal jövője” című beszélgetés legfontosabb részleteit.

“Több vagy kevesebb agrártámogatást hozott a gazdáknak az új uniós Közös Agrárpolitika? – Az idei tanulóév tapasztalatai, a magyar stratégiai terv módosítási elképzelései, az uniós Green Deal jövője” című beszélgetés résztvevői - Fotó: Portfolio

A beszélgetés résztvevői voltak:

  • Detre Miklós, elnökhelyettes, Magyar Államkincstár
  • Feldman Zsolt, államtitkár, Agrárminisztérium
  • Győrffy Balázs, elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
  • Jakab István, elnök, Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége
  • Szabó Levente, vezérigazgató, KITE Zrt.
  • Vajda Péter, ügyvezető, Phylazonit Kft.

„Nem volt zökkenőmentes az átállás, különösen a területfelmérést illetően, de a MobilGazda jó irányt jelent, amely hozzájárul ahhoz, hogy a gazdák könnyebben vehessék az akadályokat” – fejtette ki a kerekasztal-beszélgetés során Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. „A falugazdászokon keresztül megszenvedtük az idei évet, a következőnek több erőforrással, több falugazdásszal kell nekikezdeni” – tette hozzá.

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke hangsúlyozta: amennyiben elvárják a gazdáktól, hogy elektronikus úton nyújtsák be a kérelmeket, akkor gondoskodni kell arról, hogy az informatikai háttér megfelelő időben készen álljon, mert minden rossz lépés veszteséget okozhat a termelőknek. Vajda Péter, a Phylazonit Kft. ügyvezetője is úgy tapasztalta, hogy az új előírások teljesítése nehézséget jelentett a termelőknek. A legnagyobb feladat ezért most az információáramlás fenntartása, a gazdák segítése.

Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára is elismerte, hogy a kilencvenes években gazdálkodni kezdett korosztálynak – akik a magyar mezőgazdaság derékhadát adják – kihívást jelentenek a támogatási elvárások, amelyek új termelési gyakorlatot és digitális felkészültséget is követelnek. 2024 támogatási gyakorlatában nem lesz változás, de 2025-től lehetségesek korrekciók – tette hozzá.

Balról jobbra Vajda Péter, a Phylazonit Kft. ügyvezetője, Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója és Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke - Fotó: Portfolio

A legfontosabb, hogy a támogatási keret rendelkezésre áll – hangsúlyozta Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója. Úgy vélte, reagálnunk kell a klímaváltozásra, a természetet meg kell őriznünk, és a versenyképességet, hatékonyságot is javítanunk kell. A Green Dealnek való megfelelés nehéz, de ezáltal hatékonyabb lehet a mezőgazdasági termelés - fogalmazott.

Jobbá kell tenni a rendszert, ebben segítenek az agráradatok

A Területi Monitoring Rendszer öntanuló, ami azt jelenti, hogy minél több adat van benne, annál zökkenőmentesebben fog működni – mondta el Detre Miklós, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese. Ennek javításában számítanak a falugazdászokra, a termelők edukációjában pedig minden olyan fórumra, mint amilyen a siófoki konferencia is. 

A monitoring rendszer fejlődése várható, amelynek révén a kezdeti hibák után javulhatnak az ehhez kapcsolódó eljárások. Az már kiderült, hogy a rendszerüzenetek nyelvezetét közérthetőbbé kell tenni, és úgy megfogalmazni, hogy azokat a termelők segítségként, ne pedig ítéletként éljék meg a figyelmeztető információkat - hangzott el.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás