Lengyelország mintegy 1200 kilométer hosszú acélkerítés felállítását tervezi a déli határainál. Ezzel a beruházással az afrikai sertéspestist (ASP) terjesztő vaddisznóknak az országukba történő bejutását próbálnák megakadályozni. A világ egyik leghosszabb kerítését építenék meg. Az építmény a mostani tervek szerint 2020-ra készülne el és 20 milliárd forintnak megfelelő összegbe kerülne. Hasonló okokból már Magyarországon is felmerült a gondolat az ukrán-magyar határon történő munkálatokról, de egyelőre nincs döntés az ügyben. Két méter magas "fallal" zárná le keleti országhatárait a lengyel kormány annak érdekében, hogy távol tartsák az ASP-t terjesztő vaddisznókat - írja az euractiv.com. A tervek szerint acélkerítést építenének az ukrán, a  fehérorosz, a litván és az orosz határon, amely összesen 1200 kilométer hosszan húzódna, így a világ egyik leghosszabb ilyen létesítménye lenne.
Kerítéssel védenék meg magukat az ASP-től a lengyelek (Fotó: Pixabay, JarkkoManty)
A számítások szerint a kerítés mintegy 56 millió euróból - 20 milliárd forinthoz közelítő összegből - készülne el. A létesítményt beásnák a földbe, hogy a vaddisznók ne tudjanak átjutni alatta. A vaddisznók ugyanakkor könnyedén áttörhetnék a kerítést, főleg akkor, ha táplálékszerzésről van szó - vélik a lengyel beruházás ellenzői. Ráadásul Lengyelország keleti határait több tó és folyó is keresztezi, ezért nagy a valószínűsége annak, hogy ezeknél az állatok megkerülhetnék a kerítést. Lengyelországban egyébként évekkel ezelőtt már feltűnt az afrikai sertéspestis. Háztáji sertésekben 2014-től 108 esetben mutatták ki a vírus jelenlétét, míg a vaddisznóknál a kórokozó 1415 állatban fordult elő. Tavaly Magyarországon is felmerült, hogy elektromos és úgynevezett szagkerítés épülhet az ukrán-magyar határon, mivel Ukrajnából fenyeget a legnagyobb veszély arra, hogy a vaddisznók ide is behurcolják az afrikai sertéspestist. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormányhivatal legutóbbi tájékoztatása szerint még vizsgálják az ügyet. Forrás: Agrárszektor

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás