A jelenlegi magyar nyúlágazat csak árnyéka a pár évtizeddel ezelőttinek. Kevesebben tenyésztik a tapsifüleseket, a megtermelt nyúlhúst pedig nem esszük meg, inkább külpiacon értékesítjük. Ezen próbálnak változtatni az ágazatban dolgozók, új vágóhidak létesítésével és a termelés növelésével.

A magyar nyúlágazat nagy múlttal rendelkezik. Pár évtizeddel ezelőtt vidéken sokan foglalkoztak nyúltartással, tenyésztéssel. A felnevelt nyulakat sokszor nem saját maguk használták fel, hanem jó pénzért cserébe leadták feldolgozóknak. Mára azonban méltatlan helyzetbe került az állattenyésztés ezen része, nagyon kevesen mernek már vele foglalkozni hazánkban. Ennek oka, hogy a nyúl egy rendkívül kényes állat, tartása körülményes, valamint egyre több betegséggel kell szembe nézniük a tenyésztőknek. Ezeket csak a megfelelő védőoltások beadásával lehet kivédeni, a vakcinák ára viszont tetemes, így nagyobb állomány esetén komoly költségek szakadnak a gazdák nyakába.

Jelenleg az országban a fentebb említett „felvásárlásra történő tenyésztés” nem igazán működik már, mivel összesen 2 feldolgozó üzem működik határainkon belül, amelyek kifejezetten nyulakkal foglalkoznak. Ezek hetente összesen 98-100 ezer darab állatot dolgoznak fel és jelenleg nincs is igazán szükség nagyobb kapacitásra.

Fellendülhet a vegetáló nyúlágazat
 

A hosszú távú tervek alapján azonban igény lehet új feldolgozó üzemek, vágóhidak létesítésére, 2020-ra ugyanis az ágazatban tevékenykedők el szeretnék érni a 7 milliós vágónyúl mennyiséget Magyarországon.

Külföldre vándorol a magyar tapsifüles

Szomorú tény, hogy akárcsak a halból, úgy a nyúlhúsból is igen kevés fogy a magyar lakosság körében. A Földművelésügyi Minisztérium információi szerint ugyanis éves szinten mindössze 10 dkg nyúlhúst fogyasztunk el fejenként. Ez lényegesen rosszabb átlag, mint amit a többi európai országban mértek a szakértők. Az ilyen alacsony fogyasztás annak köszönhető, hogy a megtermelt nyúlhúsból keveset értékesítenek a hazai kereskedelmi láncok, valamint az ára sem mondható túlzottan alacsonynak.

Ebből adódik, hogy a megtermelt nyúlhús 90-95 százaléka magas feldolgozottsági szinten, külföldön talál gazdára. Fő exportpiacunk Olaszország, Svájc, Németország és Oroszország, de mellettük már Ukrajna és Románia is előszeretettel veszi a magyar nyulat.

Jelenleg hazánkban a házinyúlállomány 1,3 millióra tehető, 344 ezerrel kevesebb az egy évvel korábbi mennyiségnél. A telepek és anyanyulak száma az elmúlt években nem változott, jelenleg 60-65 nagyüzemi telepen több mint 100 ezer anyanyúllal folyik a termelés.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás