A jelenlegi magyar nyúlágazat csak árnyéka a pár évtizeddel ezelőttinek. Kevesebben tenyésztik a tapsifüleseket, a megtermelt nyúlhúst pedig nem esszük meg, inkább külpiacon értékesítjük. Ezen próbálnak változtatni az ágazatban dolgozók, új vágóhidak létesítésével és a termelés növelésével.

A magyar nyúlágazat nagy múlttal rendelkezik. Pár évtizeddel ezelőtt vidéken sokan foglalkoztak nyúltartással, tenyésztéssel. A felnevelt nyulakat sokszor nem saját maguk használták fel, hanem jó pénzért cserébe leadták feldolgozóknak. Mára azonban méltatlan helyzetbe került az állattenyésztés ezen része, nagyon kevesen mernek már vele foglalkozni hazánkban. Ennek oka, hogy a nyúl egy rendkívül kényes állat, tartása körülményes, valamint egyre több betegséggel kell szembe nézniük a tenyésztőknek. Ezeket csak a megfelelő védőoltások beadásával lehet kivédeni, a vakcinák ára viszont tetemes, így nagyobb állomány esetén komoly költségek szakadnak a gazdák nyakába.

Jelenleg az országban a fentebb említett „felvásárlásra történő tenyésztés” nem igazán működik már, mivel összesen 2 feldolgozó üzem működik határainkon belül, amelyek kifejezetten nyulakkal foglalkoznak. Ezek hetente összesen 98-100 ezer darab állatot dolgoznak fel és jelenleg nincs is igazán szükség nagyobb kapacitásra.

Fellendülhet a vegetáló nyúlágazat
 

A hosszú távú tervek alapján azonban igény lehet új feldolgozó üzemek, vágóhidak létesítésére, 2020-ra ugyanis az ágazatban tevékenykedők el szeretnék érni a 7 milliós vágónyúl mennyiséget Magyarországon.

Külföldre vándorol a magyar tapsifüles

Szomorú tény, hogy akárcsak a halból, úgy a nyúlhúsból is igen kevés fogy a magyar lakosság körében. A Földművelésügyi Minisztérium információi szerint ugyanis éves szinten mindössze 10 dkg nyúlhúst fogyasztunk el fejenként. Ez lényegesen rosszabb átlag, mint amit a többi európai országban mértek a szakértők. Az ilyen alacsony fogyasztás annak köszönhető, hogy a megtermelt nyúlhúsból keveset értékesítenek a hazai kereskedelmi láncok, valamint az ára sem mondható túlzottan alacsonynak.

Ebből adódik, hogy a megtermelt nyúlhús 90-95 százaléka magas feldolgozottsági szinten, külföldön talál gazdára. Fő exportpiacunk Olaszország, Svájc, Németország és Oroszország, de mellettük már Ukrajna és Románia is előszeretettel veszi a magyar nyulat.

Jelenleg hazánkban a házinyúlállomány 1,3 millióra tehető, 344 ezerrel kevesebb az egy évvel korábbi mennyiségnél. A telepek és anyanyulak száma az elmúlt években nem változott, jelenleg 60-65 nagyüzemi telepen több mint 100 ezer anyanyúllal folyik a termelés.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás