Mintegy 7600 hektár területen gazdálkodik Szlovákia egyik legjelentősebb mezőgazdasági vállalata, a Dan-Slovakia Agrar. A dán tulajdonú vállalat jelenleg évi 8500 kocát és süldőt, továbbá 150 ezer vágósertést értékesít. A közel 200 munkatársat foglalkoztató cég üzemeltetésével és terjeszkedési szándékaival szemben az ország több településén is komoly ellenállást tanúsítanak a lakosok.

A főleg Dél-Szlovákiában gazdálkodó cég ellen az érsekújvári járásbeli Tótmegyer, illetve a környékbeli lakosok is egyre erőteljesebben lépnek fel. A dánok a községhez tartozó Sándor-tanyán terjeszkednének, amit 3 éve a helyi önkormányzat pozitívan véleményezett. Azonban a fellebbezési eljárás során mégis elutasította a bővítést. Október első hetében a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelet (SIŽP) törölte a tótmegyeri Sándor-tanyára tervezett sertéstelep integrált működési engedélyét - írta a Magyar Mezőgazdaság.

Két dél-szlovákiai település lakosai sem szeretnék, ha sertéstelep létesülne náluk, tiltakoznak is ellene - képünk illusztráció

Az engedélyezésnél figyelembe kell venni az ipari létesítmény tervezett helyszínének gazdasági helyzetét és jellegzetes sajátosságait – mondta Róbert Ružička, a szlovák környezetvédelmi felügyelet főigazgatója. Hozzátette, hogy a döntés meghozatalakor figyelembe kellett venniük, hogy Tótmegyer önkormányzata a fellebbezési eljárás során átértékelte a korábbi jóváhagyást. A település ugyanis meghallgatta a lakók tömegeinek tiltakozását, akik egyértelműen elutasították egy közeli sertésfarm létrehozását. Ezt petícióban is megerősítették.

Fellebbezés nem lehetséges

Sólymos László környezetvédelmi miniszter pozitívan reagált a felügyelet döntésére, és a SIŽP határozatával szemben fellebbezésre nincs lehetőség. A nemrégiben törölt integrált engedélyben egyébként több ellentmondásos kitétel is szerepelt, például nem tisztázták benne pontosan a hígtrágya gyűjtésére vonatkozó feltételeket, és az sem volt egyértelmű, hogy a létesítmény vízelvezetését hogyan oldják meg - írták.

A Dan-Slovakia Agrar a Gútához tartozó Stagnócán is bővíteni szeretné a már működő sertésfarmját. A Magyar Mezőgazdaság értesülése szerint 14 óriási ól létrehozását tervezték, átlagosan mintegy évi 16 ezer sertés kibocsátásával. A terv megvalósítására csaknem 5,5 millió eurót költenének. Azonban itt is tiltakozik az önkormányzat és a lakosság. A gútaiak még augusztusban kezdtek tiltakozó aláírásgyűjtésbe az ivóvíz védelme érdekében, amihez Komárom, Keszegfalva és Kamocsa lakossága is csatlakozott. A petíciót október elején zárták le, és összesen 8775 aláírást gyűjtöttek össze.

Így látják a polgármesterek és a DSA képviselői a sertéstelep kérdést

Horváth Árpád, Gúta polgármestere elmondta, hogy várhatóan tavasszal kapnak választ a petícióban szereplő felvetésekre. A településvezető úgy látja, hogy az illetékesek kezdik az eddiginél komolyabban venni egy-egy régió lakosainak tiltakozását. Lukács Imre, Kamocsa polgármestere szerint az ilyen sertésfarmok csak tovább szennyeznék a Csallóköz vízkészletét. Örülök, hogy Tótmegyeren megállították a folyamatot – mondta. Pataki Dezider, Keszegfalva polgármestere 35 évig dolgozott a vízügyben. Elmondása szerint három és fél évtized alatt sokat romlott a felszíni vizek minősége. A Dan-Slovakia Agrarnak viszont az a véleménye, hogy a gútaiak nem rendelkeznek elég információval a cég működéséről. Bízunk benne, hogy ha lehetőséget kapunk rá, meggyőzhetjük az embereket arról, hogy nincs ok az aggodalomra – áll a cég állásfoglalásában.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás