A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) közös agrárprogramokon észak-afrikai országokkal működik együtt. A kukoricával folytatott sikeres kísérletek után a jelenlegi kísérleteik témája a halfajok honosítása és a tevetej feldolgozása.

A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központnak az észak-afrikai és szubszaharai országokban is vannak projektjei, amiknek az egyik fő célja a tömeges migráció megállítása a helyi növénytermesztés, állattenyésztés és élelmiszergyártás felfuttatásával.

A szárazságtűrő kukoricafajták sokakat maradásra ösztönözhetnek (Fotó: Pixabay tdahl)

A magyar kutatók Algériában, Egyiptomban, Líbiában, Marokkóban, Szudánban, Tunéziában, a Nyugat-Szaharában és Mauritániában dolgoznak, de részt vesznek a Kanári-szigetek és a Madeira-szigetek mezőgazdaságának fellendítésében is.

„A magyar agrárszféra és az észak-afrikai térség kapcsolata több évtizedre nyúlik vissza, így bátran mondhatjuk, hogy elismerik az itthoni kutatóink szakmai tudását. Magyar kutatók irányították többek között az egyiptomi öntözés-fejlesztést, jelentős szerepet játszottunk az algériai halászati és takarmányipari fejlesztések kivitelezésében, míg Tunéziában a halászati mellett vízgazdálkodási projektek megvalósításában vettek részt a magyarok - fejtette ki közleményében Gyuricza Csaba, a központ főigazgatója.

Algériában magyar segítséggel dolgoznak az ország halászati ágazatának fejlesztésén, halfajok meghonosításán, továbbá a méhészeti és kertészeti technológiák terén is előrelépésekre lehet számítani. Kuriózumnak és technológiai bravúrnak tartja a szakma a tevetej feldolgozása során alkalmazotti technológiát Marokkóban, amelyet a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet dolgozott ki. Nigériában jelenleg 13 magyar kukoricafajtával kísérleteznek, a kukorica hozama pedig duplájára emelkedett, összesen 4 tonna.

A tevetej feldolgozása is nagy segítség lehet (Fotó: Pixabay, diaznash)

A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ azt írta, az afrikai országokkal történő együttműködés ugyanakkor hazánk számára is kiemelt jelentőséggel bír. Ennek oka, hogy az időjárási viszonyok a klímaváltozás miatt várhatóan hasonló körülményeket teremtenek Magyarországon, mint amilyen jelenleg az észak-afrikai országokban van.

Forrás: Origo

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás