Nem lehet egyszerre mindenkinek jó, de élni kell a lehetőségekkel
Marhahúst exportálhatunk Kínába; nem lehet több támogatást igényelni tejtermékek magántárolására; idén is összezavarja a piacot az időjárás; jó hír a dísznövény-ágazat szereplőinek és a paprika termelőknek; magyar kutatók hoznak megoldást több problémára világszerte; péntek esti programajánló a Kutatók éjszakáján.
Elérhető közelségbe került egy magyar-kínai megállapodás a marhahús exportjáról. Az előkészületek még február és március között történtek, a feltételeket március 7-én rögzítették. Jelenleg a kínai miniszteri aláírásra kell várni, ami akár az idei évben megtörténhet. Ha minden feltétel teljesült, frissen fagyasztott marhahúst kezdhetünk exportálni a távol-keleti országba.
Azonnali hatállyal megszüntették szeptember 5-e óta, a tejtermékek raktározásához igényelhető támogatásokat. Az aránytalanul megugrott támogatási kérelmek számát nem támasztja alá az adott térségekre jellemző eddigi orosz export mértéke. Feltételezhető tehát, hogy a támogatásra nem jogosultak is élni kívántak a lehetőséggel. A hazai termelőket nem érinti a leállás, Magyarországról ugyanis egyetlen kérelmet sem nyújtottak be.
Hirdetés
Piaci infok
Sok problémát okoz az idei időjárás is, nem felel meg minden termelő számára. A kevésbé meleg nyár nem jött jól a méhészeknek, míg a káposztát vagy sütőtököt termelők elégedettek lehetnek. Legalábbis a terméshozammal. A káposztát termelők azzal kapcsolatban fejezték ki panaszukat, hogy alacsony a kereslet, és az ár is. Ráadásul a napokban újra sok csapadék esett, és még várható, ami a káposzta tárolási idejét csökkenheti a gyors nyálkásodás veszélye miatt. Az alacsony alma árakról pedig valószínűleg már minden piaci szereplő hallott. Ennek ellenére azért nem lehet a fán hagyni a gyümölcsöket:
Fotó: Balázs Attila (MTI, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye)
A szekszárdi az egyik leggyorsabban fejlődő borvidék. Ennek ellenére ezt a piacot sem kímélte az időjárás. A sok eső és a lisztharmat fertőzés megtette hatását. Az eddigieknél kevesebb és rosszabb minőségű borszőlőre számíthatnak a gazdák.
Örülhetnek viszont a dísznövény-ágazatban tevékenykedők, és a paprika termelők is. A magyar dísznövény-ágazat éves árbevétele 120 milliárd Ft, amivel 25.000 család megélhetése biztosított. Ezzel pedig a mezőgazdaság egyik jelentős része. Ráadásul, az új uniós költségvetési időszakban, 7 év alatt akár meg is duplázódhat az ágazatban tevékenykedők száma, és új, például keleti piacokat hódíthatnak meg – legalábbis a kormány reményei szerint. A kertészeti képzés és kertészeti kutatás is fellendülés előtt áll, ami tovább növelheti a virágtermelésünket. A paprika termőterületének csökkenése pedig hosszú évek után az idei évben megállt, bár a világszerte ismert magyar paprika Észak- és Dél-Amerikában így is megtalálható már az üzletekben.
Büszkeségeink
Ismét büszkék lehetünk magyar kutatóinkra. A héten már hírt adtunk arról, hogy az amerikai farontó bogarak elleni küzdelemben magyar csali hozhat megoldást. Az ELTE pedig olyan génmódosított állatokat fejlesztettek ki, amelyek ellenanyagot termelnek. Például olyan egereket, amelyek ellenállnak bizonyos betegségeknek. A fejlesztés azért jelentős, mert egyes terápiák során az immunrendszer nem ismeri fel hatékonyan a célpontot, így ellenanyagot sem termel. A főként egerekben termelt anyagokat módosítják, hogy az emberi szervezet számára ne jelentsen veszélyt. Az eljárást egy japán gyógyszergyár hasznosítja.
Még többet tudhatunk meg kutatóink munkásságáról, ha ellátogatunk a szeptember 26-án megrendezésre kerülő Kutatók éjszakájára. Kiemeltünk néhány agrár témájú előadást, olvasson tovább!
Agrártémák a Kutatók éjszakáján
A búza termesztéséről, növényvédelméről és minőségéről tudhat meg mindent szeptember 26-án Martonvásáron, az MTA Agrártudományi Kutatóintézetében – olvasható a kutatokejszakaja.hu oldalon. Az érdeklődők kipróbálhatják a búzakasztrálást, a búzakeresztezést, a jarovizációt, és megismerhetik a búza típusait is. Szó lesz a növényi színanyagokról, a búzát károsító mikroszkopikus gombákról, és a gabonafehérjék változatos világáról is.
Szarvason, az Anna Ligetben a haltermeléssel, a vízgazdálkodással és az öntözéskutatással ismerkedhetnek meg a látogatók.
Hódmezővásárhelyen a vadászati ismeretek kerülnek előtérbe. A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán lézeres lövészet, vadászat technikai eszközök, csapdahasználat lesz terítéken. De lesz ki mit tud?, és dísznövény-szaporítás is, valamint szó lesz a tehenekről és a tej feldolgozásáról.
Gödöllőn a NAIK-Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézetében a genetikailag módosított állatokról, azok mezőgazdasági felhasználásáról, és a mikroorganizmusok tevékenységéről, életéről hallhatnak az ide látogatók.
Kaposvári Egyetemen betekinthetünk az oktató és kutató munkába, a különböző szakterületeken, így az agrárkar tevékenységébe.
A programok minden helyszínen ingyenes látogathatók.
Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés