Április és május első fele kapás kultúráinkban a vetés ideje. A szezont a napraforgó kezdi majd szorosan követi a kukorica. Nem lehet elég korán kezdeni a felkészülést! A feladat már csak azért is kihívás, mert mintegy 1,7 millió hektárt kell elvetni és a vetés előtt a nitrogént és - ha nem jutott rá idő, akkor még - az NPK készítményeket is kijuttatni. A korszerű, intenzív, nagy termésre képes kukorica- és napraforgóhibridek tápanyagigénye jelentősen meghaladja a korábban köztermesztésben lévő fél-intenzív hibridekét, illetve fajtákét. Ezért a spórolás komoly terméskieséssel járhat, különösen, ha pont a nitrogénkijuttatást fogjuk vissza.

A nitrogénnek már a fejlődés korai szakaszától (2-4 leveles állapottól) kell a növény egyre növekvő igényéhez igazodva rendelkezésre állnia. Ez a tápelem a vegetatív növekedés motorja! Nem véletlen, hogy még a napraforgóban is talajadottságoktól függően a 4-4,5 t/ha termésekhez a 70-110 kg/ha N hatóanyag kijuttatása ma már teljesen elfogadott. A kukoricában ez gyakran több mint a duplája, hektáronként 140-190 kg, amit 10 t/ha vagy afeletti termésmennyiséghez a növény fel is fog venni! Ne feledjük, a nitrogénhiány, amit a levél csúcsától induló a főér mentén „V” alakban terjedő sárgulás jelez, jelentős kockázatot hordoz magában. A tünetek megjelenésekor már minimálisan 10-15% terméskieséssel számolhatunk, ráadásul minél intenzívebb hibridet termesztünk annál drasztikusabb a nitrogénhiány okozta hozamcsökkenés. A visszafogott nitrogén kijuttatás esetén jelentkező rejtett éhség még veszélyesebb, mert anélkül jelentkezik termésdepresszió, hogy a hiánytünetek láthatóvá válnának. Ha visszatekintünk a múltba, a gazdálkodók nagy része még a 90-es évek elején (amikor foszfor- és káliumtrágyázásra gyakorlatilag alig jutott pénz) sem hagyták el a nitrogéntrágyázást, bár az akkori felhasználás töredéke volt annak, amit növényeink különösen napjainkban a megszokott nagy termésekhez igényelnek.

A stabilitást a nitrogéntrágyázásban ma is a 39% hatóanyag tartalmú Genezis Pétisó (27% N + 7% CaO + 5% MgO) jelenti. Használatával egyszerre valósítható meg a hatékony és környezetkímélő nitrogén utánpótlás. Ugyanis minden talajon, de különösen savanyú vagy savanyodásra hajlamos talajokon (5,5-6 alatti pH esetén) a Pétisó nem savanyítja tovább a talajokat. A Pétisó 228 kg/t talajjavító anyagot, dolomitot tartalmaz, ami a nitrogén mellett hozzájárul a kukorica és különösen a napraforgó jelentős kalcium (24 kg/t) és magnézium (12 kg/t) igényének kielégítéséhez. A dolomit vízben nem oldódik, de különböző savak, mint a talajsavak és gyökérsavak hatására a Pétisóban levő finomra őrölt (20-40 nanométer) dolomitszemcsék vízoldható vegyületté alakulnak, igy a kalcium és a magnézium a növények számára könnyen felvehetővé válik.

A mai modern hibrideknél kiemelt nemesítési cél a korai vethetőség és a gyors korai fejlődési erély. Ezért a vetés előtt kijuttatott és talajba dolgozott nitrogén mellett ne feledkezzünk meg a startertrágyázásról sem. A hűvös tavaszi időjárás, az alacsony talajhőmérséklet következtében a talaj tápanyagszolgáltató-képessége korlátozott (pedig ekkor nagy szükség lenne a talajból könnyen felvehető nitrogénre és foszforra), ami vontatott kelést és lassúbb kezdeti fejlődést eredményez. Ilyenkor a talaj foszforszolgáltató képessége csekély, amit már a 2-3 leveles növény is jelez, (a leveleken antociános elszíneződés jelentkezik). A relatív foszforhiány hatására a kukorica és a napraforgó kezdeti gyors fejlődési erélyét nem tudja kihasználni, sőt az érzékenyebb, kezdeti fejlődési stádiumok elhúzódnak, a növény stresszhelyzetbe kerül, ami óhatatlanul terméscsökkenést okoz. Ezért fontos, hogy mindkét kultúránkat megvédjük a szeszélyes időjárási körülményektől, mint amilyen egy hirtelen bekövetkező lehűlés vagy gyors felmelegedés. A megoldás a mikrogranulált startertrágyázás, melynek lényege az, hogy erőteljes gyökérnövekedést, gyors és egyenletes kelést biztosítunk a csírázó növénynek anélkül, hogy a gyökér közvetlen közelébe a gyökérképződést gátló agyagokat helyeznénk el. A Genezis NP Gold Starter 10:48 mikrogranulátum (1% Zn + 0,1% B + 0,3% Fe) csak a növény számára könnyen felvehető, kiváló vízoldékonyságú tápelemeket tartalmazza. A vetéssel egy menetben a magárokba történő kijuttatására ajánlott dózis 15-25 kg/ha. Használatával felgyorsítható a csírázó növények kezdeti fejlődése. A tápanyag ilyenkor közvetlen a mag mellé kerül, azaz a csírázó növény gyökérzónájába! A célzottan kijuttatott műtrágyával közvetlen a növényeket tápláljuk nem pedig a sorközben kelő gyomokat. A kelést követően felvett nitrogén és foszfor elősegíti a hatékony kezdeti gyökérképződést, melynek következtében javul a növények tápanyag- és vízfelvétele!

Válassza a jól bevált Genezis technológiát!
Genezis Pétisó
és
Genezis NP Gold Starter 10:48 mikrogranulátum

(x)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás