Minden állatnak vannak kor és ivar szerinti elnevezései, egyiknek több, másiknak kevesebb. A juh ilyen szempontból kiemelt faj, ugyanis számtalan elnevezést kell megjegyezni a precíz tenyésztőknek.

Amennyiben nem akarjuk túlbonyolítani az életünket, egyszerűen elég, ha állatainkat a juh elnevezéssel illetjük. Ebben az esetben a faj valamennyi korcsoportjára, ivarára vonatkozó elnevezést használunk, amely hivatalos, tudományos megnevezés is egyben. Sokak szerint a juh szinonimája a birka, pedig ez nem így van. Birkának ugyanis a nem őshonos, finom gyapjas juhokat nevezik a tenyésztők.

Ivar szerinti megkülönböztetéskor is sok elnevezéssel kell megbarátkozni. A hím ivarú juhot kosnak nevezzük, de még ez is tovább kategorizálható. Az ivarzó anyajuhok keresésére szolgáló kos a keresőkos, kötényes kosnak hívjuk a párosodásban köténnyel korlátozott próbakost, a csonkolt ondó-vezetékű próbakos pedig a vazektomizált kos.

Nem mindegy, minek nevezzük a juhainkat
 

A kifejlett, nőivarú juh elnevezése hivatalosan az anya, míg a kasztrált juhot ürünek hívjuk.

Madarat tolláról, bárányt fogsoráról...

A bárányokra még több elnevezés illik, mint a kosokra és az anyákra. Amíg tart a tejtáplálási időszak, addig a bárányokat szopós báránynak nevezzük. Ivartól függően érthetjük ez alatt a kosbárányt, jerke bárányt és ürübárányt is. Miután a bárányt elválasztjuk az anyától, választott bárány elnevezést használunk rá egészen 1 éves korig.

Az egy éves kort meghaladott bárányokat fedeztetésig toklyónak, termékenyítésüket követően előhasinak nevezzük. Ivartól függően kostoklyó, jerketoklyó, ürütoklyó a helyes elnevezésük. A kétfogas toklyó, a két tej-fogófogát véglegesre váltott, éves kor körüli és négyfogas toklyó a négy tejfogát állandóra váltott, kétéves kor körüli juh. A meddő elnevezés használatos a többszöri pároztatás ellenére üresen maradt előhasi és anyajuh egyedekre – írja a tankonyvtar.hu.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás