Nem mindegy, hogy tönke vagy tönköly – ősi búzafajtákról, röviden
Manapság ha búzáról beszélünk, szinte mindenki a nemesített változatára gondol. Pedig ezen kívül még több faj van jelen országunkban. Sőt, némelyik jóval egészségesebb, mint a leggyakrabban termelt búza.
A búza a Föld egyik legnagyobb mennyiségben előforduló gabonája, csak a sivatagokban és a sarkvidékeken nem terem meg. Felhasználását tekintve igen sokrétű: humán értelemben kenyérgabonaként használjuk, állattartásban pedig gazdag abraktakarmány is lehet, sőt, szalmája értékes alomanyagnak számít. A manapság termesztett közönséges búza (triticum aestivum) elődei mára kezdenek feledésbe merülni, de néhányan azért még foglalkoznak azokkal a fajokkal is. Főleg azért, mert jóval egészségesebbek, mint a közönséges búza.
Itt van például az alakor búza (Triticum monococcum). Ez egy diploid faj és az egyik legkorábban termesztésbe fogott búza. Egyes leletek szerint már 10.000 évvel ezelőtt háziasították, alapvető élelmiszernek minősült. Előnye a hagyományossal szemben, hogy talajra és éghajlatra jóval igénytelenebb. Érdekessége, hogy még a decemberi vetést is jól tűri, betegségek ellen pedig kifejezetten ellenálló. Hátránya a gyengébb terméshozama, ezért ma már csak kiegészítésként alkalmazzák.
Hirdetés
A tönkebúzát az alakorhoz hasonlóan már nagyon régen termesztésbe fogtuk, 10 ezer éves leletek bizonyítják, hogy már akkor fogyasztották őseink. Mára kiszorult a termesztésből, viszont igénytelensége, betegségekkel szembeni ellenálló képessége és kedvező élettani hatása miatt az utóbbi években ismét felkapott növény lett.
A tönkölybúza egy, a bronzkortól a középkorig igen nagy szereppel bíró búzafaj. Hazánkban egészen a 19. század végéig termesztették. Később kiszorította a közönséges búza a termesztésből. A megváltozott táplálkozási szokásoknak köszönhetően az utóbbi években ismét felkapottá kezd válni, termesztése és fogyasztása reneszánszát éli.
Végezetül jöjjön néhány sor a durum búzáról, amely kiváló minőségének köszönhetően egyre keresettebbé válik a világon. Elsősorban Olaszországban és Spanyolországban termesztik. Kiváló tésztaalapanyag készül belőle. Lisztje magas fehérjetartalmú, kitűnő étrendi hatásokkal rendelkezik. Sokan azért részesítik előnyben a többi búzával szemben, mert magas a rost-, vitamin- és ásványi anyag tartalma.
Forrás: wikipedia.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés