Manapság ha búzáról beszélünk, szinte mindenki a nemesített változatára gondol. Pedig ezen kívül még több faj van jelen országunkban. Sőt, némelyik jóval egészségesebb, mint a leggyakrabban termelt búza.

A búza a Föld egyik legnagyobb mennyiségben előforduló gabonája, csak a sivatagokban és a sarkvidékeken nem terem meg. Felhasználását tekintve igen sokrétű: humán értelemben kenyérgabonaként használjuk, állattartásban pedig gazdag abraktakarmány is lehet, sőt, szalmája értékes alomanyagnak számít. A manapság termesztett közönséges búza (triticum aestivum) elődei mára kezdenek feledésbe merülni, de néhányan azért még foglalkoznak azokkal a fajokkal is. Főleg azért, mert jóval egészségesebbek, mint a közönséges búza.

Itt van például az alakor búza (Triticum monococcum). Ez egy diploid faj és az egyik legkorábban termesztésbe fogott búza. Egyes leletek szerint már 10.000 évvel ezelőtt háziasították, alapvető élelmiszernek minősült. Előnye a hagyományossal szemben, hogy talajra és éghajlatra jóval igénytelenebb. Érdekessége, hogy még a decemberi vetést is jól tűri, betegségek ellen pedig kifejezetten ellenálló. Hátránya a gyengébb terméshozama, ezért ma már csak kiegészítésként alkalmazzák.

Az alakor búza hosszú kalászáról könnyen felismerhető (Fotó: agraragazat.hu)
 

A tönkebúzát az alakorhoz hasonlóan már nagyon régen termesztésbe fogtuk, 10 ezer éves leletek bizonyítják, hogy már akkor fogyasztották őseink. Mára kiszorult a termesztésből, viszont igénytelensége, betegségekkel szembeni ellenálló képessége és kedvező élettani hatása miatt az utóbbi években ismét felkapott növény lett.

A tönkölybúza egy, a bronzkortól a középkorig igen nagy szereppel bíró búzafaj. Hazánkban egészen a 19. század végéig termesztették. Később kiszorította a közönséges búza a termesztésből. A megváltozott táplálkozási szokásoknak köszönhetően az utóbbi években ismét felkapottá kezd válni, termesztése és fogyasztása reneszánszát éli.

Végezetül jöjjön néhány sor a durum búzáról, amely kiváló minőségének köszönhetően egyre keresettebbé válik a világon. Elsősorban Olaszországban és Spanyolországban termesztik. Kiváló tésztaalapanyag készül belőle. Lisztje magas fehérjetartalmú, kitűnő étrendi hatásokkal rendelkezik. Sokan azért részesítik előnyben a többi búzával szemben, mert magas a rost-, vitamin- és ásványi anyag tartalma.

Forrás: wikipedia.hu

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás