„Kukorica termesztéstechnológia termelői szemmel” címmel tart előadást a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton Almás Roland, a Maisadour Hungária Kft. Dél-Nyugat Magyarországért felelős régióvezetője, aki ezer hektárra ad szaktanácsokat, és saját maga is mezőgazdasági termelő. 140 hektáron gazdálkodik, kukoricát, napraforgót és lucernát is termeszt. Ezért saját maga is tapasztalja a termelőket érintő kihívásokat, illetve a mezőgazdasági termeléssel járó nehézségeket. Vele beszélgettünk arról, hogyan lehet eredményesebben kukoricát termeszteni.
Mivel tehető jobbá a kukoricatermesztés Magyarországon?
Az egyik legfontosabb, hogy az adott éghajlatra, talajra és a rendelkezésre álló termesztéstechnológiának megfelelő kukorica vetőmagot használjunk. Nem mindegy ugyanis, hogy 20 Aranykorona értékű földre a legelitebb, vagy egy gyengébb teljesítményű mag kerül ki. A lényeg, hogy az adott vetőmag a termelőnek a legmagasabb profitot hozza. A gépesítés feltételeihez pedig azért kell igazodni, mert hiába akarunk egy elit genetikát meghonosítani, ha a rendelkezésre álló géppark és technológia erre nem alkalmas. Léteznek olyan vetőmagok is, amik a gyengébb termesztéstechnológiával rendelkező gazdaságokban is nagy profitot eredményeznek, és ezek nem biztos, hogy a legdrágábbak és a legmodernebbek. Érdemes ezekre rákérdezni a szaktanácsadónál. Az új genetikájú kukoricák vetéséhez a régi vetőgépek nem alkalmasak. Nagyon fontos, hogy ha 65 ezer tövet akarunk kijuttatni, akkor az ne 70, vagy 55 ezer legyen az elavult gép adottságai miatt.
Almás Roland, a Maisadour Hungária Kft. Dél-Nyugat Magyarországért felelős régióvezetője
Mik a legnagyobb hibák, amiket a gazdák elkövetnek?
A nem megfelelő FAO-szám választása, valamint a műtrágyák, a vegyszerezés, az alapműveletek helytelen végrehajtása. Gondot okozhat még a nem megfelelő időzítés, amikor túl korai vagy késői fenológiai állapotban történik a kijuttatás. Kulcskérdés a jó időpontban történő vetés, amit a fajtának megfelelő tőszámmal kell végrehajtani.
Sokan még mindig úgy gondolkodnak, hogy minél nagyobb a tőszám, annál jobb lesz a hozam. Egyebek mellett a saját magunk példája is azt mutatja, hogy a legjobb eredményhez 70-80 ezer helyett 60-65 ezer tövet kell vetni hektáronként. Ugyanis az újfajta hibrideket már úgy alakították ki, hogy minden kukoricanövény két teljes csövet tudjon kinevelni. Ám ha túl sűrű az állomány, akkor csak egy csövet hoz, vagy pedig azok kisebbek lesznek rajtuk. Így a termelő nagyot veszít, még ha úgy is gondolta, hogy nyer a nagyobb tőszámmal.
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Az időzítésnél mire törekednek a nemesítők?
Az időben való elvetés kiemelten fontos. Azon dolgozunk, hogy minél korábban virágozzon a kukorica, hogy hamarabb lehessen elvetni a magokat, minél hidegebb talajban. Így lehet a júliusi-augusztusi légköri aszályt elkerülni. Ennek következtében jó lesz a virágzás, a porzás, ezáltal pedig 100 százalékban telítettek lesznek a csövek.
Mivel lehet felhívni a gazdák figyelmét az újdonságokra, honnan értesülhetnek az őket is érintő technológiákról és megoldásokról?
A gazdáknak sokkal több szakmai fórumra lenne érdemes elmenniük, amilyen például a
Magro.hu KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozat is. Fontos lenne, ha több tájékoztatáshoz jutnának a falugazdászoktól. Valamint nyitottabbnak kell lenniük az új dolgokra, és a megszokottak mellett érdemes lenne megnézniük, mit érhetnek el más fajtájú vetőmagokkal a saját földjeiken. Somogyban például több példát láttam arra, hogy a csúcsgenetika és a legdrágább vetőmag használata ellenére, a fajta nem tudott többet, mint egy kisebb nemesítőház hibridjei.
Gyakorló gazdaként mit tapasztal a mezőgazdaságban?
A technológia nagyon gyorsan fejlődik, mindenki törekszik a gépészeti és a növényvédelmi technológia újítására és fejlesztésére. A starter műtrágyákra kellene jobban odafigyelni a gazdatársaimnak, hogy a kukorica kezdeti fejlődése sokkal jobb legyen. Így korábban lehet vetni és a megfelelő virágzás után a megtermékenyítés akár 100 százalékos is lehet.
Tudjon meg még többet a kukorica termesztéstechnológiájáról és hozzon ki többet a földjéből! Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra,
Kaposvárra 2018. december 13-án vagy Debrecenbe 2019. január 17-én,
ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.
További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán:
https://www.magro.hu/konferencia/