Az augusztusi hőség által kiváltott hőstressz drasztikusan csökkentheti a tápanyag beépülését, különösen, a későbbi vetésű, hosszú tenyészidejű kukoricahibridek esetében. Minél előrébb tartanak a szemtelítődésben, annál gyengébb lehet ez a korlátozó hatás.

Fertőzési helyzet és toxinveszély

Hirtelen megugrott a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke rajzása. A következmény egy nagyobb hernyópopuláció lehet, amely - elsősorban a későbbi vetésű, hosszabb tenyészidejű hibrideket érinti. A rágások következtében az Aspergillus flavus és a Fusarium verticillioides fertőzheti a csöveket. A következményt, a különböző mértékű toxintartalmat már jó néhányszor tapasztaltuk. A fertőzés kialakulását egy-egy zápor segtheti! Szerencse, hogy az érésben előrébb tartó állományokban a szemek fertőződő képessége lecsökken, s a hernyók, különösen a gyapottok-bagolylepke hernyójának gyengébb rágószerve is egyre nehezebben birkózik meg a keményedő kukoricaszemekkel. Bár erre is volt már példa 2012-ben.

Fotó: Pexels

Permetezés?

Ahol szintén most szökött fel a rajzás intenzitása, s az állomány még fogékony, indokolt lehet a permetezés. Elsősorban a rovarok ellen kell védekezni, mert most már az ő segítségük nélkül nem alakul ki a gombafertőzés. A gombaölő szer megkésett fejlődési fázisban lévő állományokban, a megelőzés szempontjából lehet indokolt. A fertőző anyag ugyanis, ilyenkor már a spórákkal bekent hernyók segítségével jut be a csuhé alá. A késői fertőzés jellegzetes képe az ún. "kondenzcsík" (Dr. Mesterházy Ákos professzor után), amely a kukoricamoly hernyőja által rágott vonalon fut végig, s általában a Fusarium verticillioides vagy az Aspergillus flavus gomba (esetleg mindkettő) telepszik meg rajta.

Akárhogy is van, ráérzéssel nem lehet biztosan állítani, hogy az adott tábla veszélyben van-e, vagy sem. Ehhez az állományokat alaposan át kell járni, s kibontogatással megállapítani a fertőzöttséget. A rovarcsapdás ellenőrzés a veszélyhelyzet kialakulási ütemére, méretére hívhatja fel a figyelmet.

Forrás: Magyar Kukorica Klub

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás