Nem sok rosszabb állás van most a francia juhásznál
Juhászok tüntettek a franciaországi Lyon főterén, ahová a nyájukat is magukkal vitték. A demonstrációval az új francia kormány ötéves farkasterve ellen léptek fel, mivel túl sok a farkastámadás mostanában az országban.
Franciaországban a farkas az 1940-es évek végére gyakorlatilag eltűnt, majd a kilencvenes évek elején jelentek meg újra vadon élő farkasok a francia Alpokban. Az állatok Olaszországból vándoroltak át. Aztán a természetvédő intézkedések hatására lassan nőni kezdett a franciaországi falka.
Új feltételek a kármentesítéshez
A több farkas többet vadászott, és 2016-ban 10 ezer juh, birka, bárány vagy kecske végezte a ragadozó gyomrában. A francia kormány viszont a kártérítést mostantól feltételekhez köti. Csak akkor fizet egy, a farkasok által elejtett állatért, ha a tenyésztő megtett minden biztonsági intézkedést. Ilyen a nagy termetű juhászkutyák alkalmazása, és a nyájnak az éjszakára biztonságosan elkerített terület biztosítása. Ezekhez a költségekhez az állam eddig is 80 százalékban járult hozzá, ami így lesz a jövőben is. Ennek ellenére a tenyésztők elégedetlenek, ezért tüntettek Lyonban.
Hirdetés
Úgy gondolják, hogy az állami támogatás nem elegendő, így veszteség éri őket. Számukra csak a nulla kockázat lenne elfogadható, és kilőnék a farkasokat.
A kormány inkább az állatok életét nem veszélyeztető riasztó eszközök alkalmazását támogatná a farkastámadás ellen. Ehhez jelentős pénzügyi támogatást is ad – írja a Le Figaro cikkére hivatkozva a hvg.hu. De a tüntetők nem elégedettek a kormány lépéseivel, a tárgyalások jelenleg szünetelnek a kormány és az állattenyésztői érdekképviseletek között.
Mekkora egy farkastámadás valódi veszélye?
A környezetvédő szervezetek szerint a néhány százas farkaspopuláció jelenléte garancia a francia vidék biológiai sokféleségének megőrzésére. Ezért azt a pár ezer elejtett jószágot elviselhető áldozatnak tartják. A francia állattenyésztési üzlet milliárdos üzletág, ebbe beleférnek a farkasok – mondják a zöldek.A legutóbbi, hitelesnek tartott számlálás alapján Franciaországban 350-400 farkas él vadon. Tavaly közel 10 ezer birkát, kecskét és juhot öltek meg, ami a francia államnak 22 millió eurójába (több mint hatmilliárd forint) került. Ekkora volt volt a kártérítésekre, illetve a nyájak védelmére kiadott állami támogatások összege. A kormány mostani terve szerint jövő nyárig legfeljebb 40 farkas lőhető ki a veszélyeztetett régiókban.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés