A jogszabályi előírásoknak megfelelően a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) átadta a 2022. évi közfeladat-ellátási beszámolóját az agrárminiszternek. Az elsődleges cél a természetes vizek halállományának fejlesztése, az ívóhelyek rehabilitációja, valamint az önfenntartó állományok megóvása. Nem tervezik 2024-re az állami horgászjegyek árának emelését. Támogatják továbbá a Velencei-tó őshonos halállományának mielőbbi újratelepítését is.

Az Agrárminisztérium részéről Nagy István tárcavezető egy sajtótájékoztatón közölte, a dokumentum jól mutatja a szervezet 37 közfeladat mennyisége mellett jelentős társadalmi szerepvállalását is. A politikus arra emlékeztetett, hogy a tavalyi év a történelmi aszály és az infláció miatt is rendkívül nehéz volt az agrárium számára, s mindezek a hatások természetesen a haltermelést és a halgazdálkodást sem kerülték el. A horgászat biztonsága és a létszám stabilitása érdekében a MOHOSZ-szal egyetértésben nem tervezik 2024-re az állami horgászjegyek árának emelését. Emellett a megújításra kerülő Magyar Horgászkártyák és balesetbiztosítások újabb, ötéves ára a digitalizált okmány esetében szintén változatlan marad.

Az Agrárminisztérium részéről Nagy István tárcavezető a sajtótájékoztatón közölte, a 2022. évi közfeladat-ellátási beszámoló dokumentum jól mutatja a szervezet 37 közfeladat mennyisége mellett jelentős társadalmi szerepvállalását is

Fontos támogatás és fejlesztések

Szintén jó hírként hangzott el, hogy – elismerve a MOHOSZ elmúlt években megtett, jelentős anyagi áldozattal járó helyi erőfeszítéseit és bízva a vízpótlás tartós megoldásában is – az Agrárminisztérium egyedi célforrással fogja támogatni a Velencei-tó őshonos halállományának mielőbbi újraépítését. Ezen belül a süllő-, a csuka-, a balinállomány, valamint a keszegfélék célzott, 1-3 nyaras korosztályokat érintő, jelentős mennyiségű telepítését, mely feladatra a miniszter korábbi intervenciót sikeresen végrehajtó OHSZK szervezetét kérte fel.

Az agrárminiszter kitért arra is, hogy a Mohosz 2017 januárjától hasznosítja a horgászatra alkalmas állami tulajdonban lévő természetes vizeket, és 2019-től működik a horgászszövetség közfeladat-ellátó szervezetként. Mindez úgy valósult meg, hogy a kormányzat megteremtette a feladatellátás fedezetét. A feladatellátás forrásául a halgazdálkodás fő állami bevételét képező díjak, így az állami halász- és horgászjegy, illetve a fogási napló díja 2019-től közvetlenül a MOHOSZ bevételét képezi. Ez az összeg 2018-tól az idei évet is figyelembe véve mintegy 8 milliárd forint, amihez a beszámoló által tárgyalt 2022-es év csaknem 1,6 milliárd forinttal járult hozzá - fűzte hozzá a miniszter.

A Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) Magyarország legnagyobb hálózatos felépítésű szervezete, a regisztrált horgászok száma meghaladja a 750.000 főt. 

Dr. Szűcs Lajos, a MOHOSZ elnöke a beszámoló átadására szervezett sajtótájékoztatón

Így látta a MOHOSZ-elnök

Dr. Szűcs Lajos MOHOSZ-elnök beszámolt az eddigi legnehezebb közfeladat-ellátási évről, de a legnagyobb horgászösszefogásról is, külön is megköszönve az elkerülhetetlen árváltozások tárgyában a horgászok megzis jogállású gazdasági társaság, 2 saját gazdasági társaság az a szervezeti számosság, amely ellátja több mint 800 000 állampolgár horgászattal kapcsolatos tevékenységének támogatását, munkájukat továbbá több, mint 1500 horgászregisztrációs és okmányértékesítési pont, valamint 64 minősített halbeszállító cég, vállalkozás is segíti. 

Kihangsúlyozta, hogy a rendkívül összetett feladatok ellátása, azon belül a mintegy 135 ezer hektár állami tulajdonú halgazdálkodási vízterület felelős halőrzése, a vízpart horgászati szakaszainak üzemeltetése, az őshonos, nemzeti kincsként is elismert halállomány fenntartása és fejlesztése egy olyan feladat, amely más ágazatokhoz hasonlóan igényli a kormányzati és remélhetőleg majd az uniós források tartós biztosítását, mivel a támogatások reálértékének megőrzése, a 2016-tól kiépített, eredményes rendszer fenntartása közös társadalmi felelősség.

Szűcs Lajos megjegyezte, hogy a miniszter által bejelentett célok és a külön is megköszönt pótforrások mellett a Velencei-tavon a MOHOSZ a helyi horgászok befizetésein túl a közfeladat-ellátási forrásaiból – a víz optimális mennyisége és minősége esetén – ősztől jelentős pontytelepítést is végrehajt bízva abban, hogy az elmúlt két évben megtört fejlődési tendencia újra erőre kaphat, ha a horgászok majd újra bizalmat szavaznak szeretett vizüknek - írta a szövetség.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás