Nem törte meg a gyümölcsfelvásárlás és a -feldolgozás folyamatosságát a koronavírus a siófoki gyárban
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult helyzetben az egyik legfontosabb feladat a biztonságos élelmiszer-ellátás. A felelős élelmiszeripari vállalatok ezért mindent megtesznek annak érdekében, hogy a biztonsági intézkedések fokozása mellett biztosítsák a termelés és a napi munkamenet folyamatosságát. A gyümölcsfelvásárlás és a feldolgozás témájában feltett kérdéseinkre Magyarország vezető gyümölcslé gyártója, a SIÓ-Eckes Kft. válaszolt.
A siófoki gyárban a termelés folyamatos, aminek fenntartása érdekében többek között szigorították a belépés és a gyárterületen való mozgás szabályait. Védőfelszereléseket biztosítottak a fizikai területen dolgozó munkavállalóik számára és megváltoztatták a munkarendjüket, hogy minél kevesebb legyen a munkatársak közötti kontaktusok száma.
A termelés fenntartásához és a gyümölcslevek gyártásához kiváló minőségű alapanyagra is szükségük van, ezért az idei gyümölcsszezonban is számítanak a meglévő és leendő gyümölcstermesztő partnereikre. A gyümölcsfelvásárlás és a feldolgozás az elmúlt évekhez hasonló módon és ütemben történik, ezt a vírushelyzet nem befolyásolja.
Hirdetés
Hogyan történnek a gyümölcsfeldolgozási munkálatok a cégnél?
A gyümölcsfeldolgozási munkálatok a gyümölcs beérkeztetésével kezdődnek. A mérlegelést követően az előzetesen ismert minőségi kritériumrendszer alapján a műszakvezető minősíti a gyümölcsöt. Átvételre csak az kerül, amely megfelel ennek a rendszernek. Ezt követően a gyümölcsök érettségi állapota, beérkezési sorrendje alapján kezdődik meg a feldolgozás. Alapos tisztítás és kézi átválogatás után gépsoraink segítségével velőt vagy levet készítünk a gyümölcsökből, amit termékeink előállításához használunk fel. Ezután a gépek tisztítása szigorú előírások szerint történik. A gyártás során a gyümölcsből keletkezett hulladékot is igyekszünk újrahasznosítani. Például a barack egyik melléktermékét biogázként, magját pedig magolajként.
Milyen megállapodás és milyen rendszer szerint történik a gyümölcsfelvásárlás a cégnél?
A termelő partnereinkkel kölcsönösen elfogadott feltételeken alapuló, kétoldalú megállapodásokat kötünk, fontos számunkra a transzparencia. Hosszú távú partneri kapcsolatokra törekszünk, így tudjuk biztosítani a stabilitást és a megbízhatóságot a termelők és saját magunk számára is. Ugyanakkor természetesen nyitottak vagyunk új partnerekkel történő megállapodásokra is, elsősorban a gyümölcslé piac legkedveltebb ízéhez, az őszibarackhoz kapcsolódóan. A folyamat során a tavaszi időszakban kötünk egy szándéknyilatkozatot a felvásárolandó mennyiségre vonatkozóan, majd az adott gyümölcs érését megelőzően megkötjük a szerződést az adott évre. A szerződések feltételeit minden évben újratárgyaljuk. A gyümölcsök minőségére vonatkozóan szigorú kritériumrendszert használunk, amit az egyeztetések kezdetén minden partnerünkkel megosztunk. A beszállított gyümölcs átvétele ezen kritériumrendszer teljesítéséhez kötött.
Milyen forrásokból és milyen gyümölcsöt vásárolnak?
Jelenleg több, mint 200 gyümölcsbeszállítóval van aktív kapcsolatunk. Közülük többekkel nagyon hosszú időre nyúlik vissza az együttműködésünk, van olyan partnerünk, aki a SIÓ-Eckes Kft. 1977-es alapítása óta szállít be nekünk gyümölcsöt. Somogy megye és a Balaton-part a helyi termelők támogatása és a környezetvédelem miatt kiemelt fontosságú. Ebben a térségben van a legtöbb kistermelőnk, de partnerhálózatunk országos lefedettségű és nyitottak vagyunk az ország egész területéről érkező új partnerek megkeresésére is.
A pontos mennyiség azonban az igények, az ár és a minőség alapján évről-évre változik. Az elmúlt 10 évre visszamenőleg megfigyelhető, hogy ingadozó az általunk felvásárolt mennyiség. Ám általánosságban elmondható, hogy évente 7-10 ezer tonna gyümölcs közötti mennyiséget vásárolunk fel.
Érkezik-e külföldi gyümölcs a gyárba, és ha igen, jellemzően milyen fajta?
A gyárba nem érkezik gyümölcs külföldről. A termékportfóliónk legnagyobb része magyar gyümölcsből készül, de megtalálhatók benne az egzotikus ízek is. Mivel ezek természetesen nem teremnek meg itthon, így ezen termékek alapanyagait külföldről szerezzük be.
Csurja Zsolt
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés